Jak snížit vysokou teplotu u dětí?
Pokud dítěti naměříte zvýšenou teplotu, tedy 37 °C až 38 °C, není potřeba propadat panice. Horečku je třeba srážet až od momentu, kdy teplota překročí 38 °C! V případě, že tělesná teplota dítěte překročí hranici 40 °C, tedy hranici vysoké horečky, kontaktujte lékaře nebo záchrannou službu.Na snížení horečky a bolesti můžeme podat léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

  1. čípky a sirupy – jsou vhodné pro nejmenší děti,
  2. tablety a žvýkací pastylky – jsou vhodné pro starší děti.

U dětí se používají léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu. Tyto léky seženete ve formě sirupu, čípků nebo tabletek. Paracetamol najdete například v Paralenu nebo Panadolu pro děti. Ibuprofen je obsažen Nurofenu pro děti s jahodovou či pomerančovou příchutí.

Jak dlouho může být zvýšená teplota u dětí : Zvýšená teplota či horečka u dětí může mít různé trvání. Ve většině případů je to otázka pár dnů, záleží ale především na vyvolávající příčině – v případě infekce je rozhodující, jak rychle se tělo s patogenem dokáže vypořádat (může být pár dnů i týden), horečka po očkování většinou ustoupí během 1-2 dnů.

Kdy jet do nemocnice s horečkou

Teplota nad 41°C je opravdu alarmující, nazýváme jí hyperpyrexií a pacient s takovou horečkou by měl neprodleně vyhledat lékaře.

Jak kombinovat Paralen a Ibalgin u dětí : Maximální léčba horečky pomocí léků je tedy podávání paracetamolu a ibuprofenu v dávce při horní hranici v 6 hodinových intervalech – střídáme oba léky po 3 hodinách). Při dobré snášenlivosti a spolupráci dítěte kombinujeme s tepelnými zábaly, omýváním houbou či sprchou.

Kdy jet na pohotovost

horečka nad 38 °C u dítěte ve věku do 3 měsíců horečka nad 39 °C u dítěte ve věku 3-6 měsíců horečka nad 38 °C po dobu 5 dnů horečka s bolestí ucha.

Děťátko by do sebe mělo dostat zvýšené množství tekutin a chlazených potravin, například jogurtů či ovocných příkrmů. Pomůžete mu tak ochladit tělíčko zevnitř a udržovat ho dostatečně hydratované. Výborné jsou i teplé čaje, obzvlášť heřmánkový a mátový. Mají uklidňující účinky a navíc budou vašemu drobečkovi i chutnat.

Kdy dát dítěti Paralen

Teplota je vůbec nejsilnějším aktivátorem obranyschopnosti těla a tudíž není vždy úplně vhodné se ji snažit srazit. Doporučení je srážet teplotu po dosažení 38,5. Paralen (Panadol) je možno v tomto věku podávat co 4h. Je možné je střídat s léky s obsahem Ibuprofenu.Je nutno vzít v úvahu, že nejnižší tělesná teplota bývá kolem 4h ráno, nejvyšší kolem 18h večer. Teplota by se neměla měřit bezprostředně po probuzení, po fyzické námaze, po koupeli či sprše.Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.

Dobrý den, pokud léčba Paralenem není dostatečná a teplota neklesá, lze střídat paralenovou řadu s nurofenovou po 4 hodinách (tzn. podáte Nurofen, za 4 hodiny podáte Paralen, za další 4 hodiny opět Nurofen).

Po kolika hodinách se dává nurofen : Dávkování Při horečce (kromě horečky po očkování) a jiných bolestivých stavech podávejte sirup v dávce 20 – 30 mg/kg hmotnosti během 24 hodin v rozdělených dávkách. Celkovou denní dávku rozdělíte do 3 až 4 dílčích dávek a zachováte odstup mezi jednotlivými dávkami 6 hodin.

Kdy volat záchranku při teplotě : Za nejvyšší hranici, se kterou se lidský organismus ještě zvládne vypořádat bez následků, je považována teplota 41,9 °C. Při takto vysoké teplotě již hrozí upadnutí do bezvědomí a kolaps organismu, proto je na místě okamžitě navštívit pohotovost nebo volat zdravotnickou záchrannou službu.

Kdy je teplota nebezpečná

Když vás potká horečka, není nutné hned první den běžet k lékaři. S návštěvou doktora ale neotálejte, pokud si naměříte více než 38 °C, tento stav trvá více než tři dny a nijak se nelepší. Při teplotě, která atakuje 40 °C a nedaří se ji během jednoho dne srazit, se opravdu nevyplatí pokoušet se ji vyležet doma.

Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.Když děťátko odpočívá, položte mu na čelo studený mokrý obklad (asi 20 – 25°C). Použijte jednoduše látkový kapesník nebo menší ručník. Pravidelně měřte teplotu (klidně každých 20 minut), dokud se vám ji nepodaří srazit pod 38°C. Už naše babičky znaly tajemství látkového kapesníku namočeného v jablečném octu.

Kam dát obklady při teplotě : Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.