Jak snížit pH vody v akváriu?
Jak snížit pH v akváriu Pokud chcete pH snížit, můžete použít dodávání CO2, které svědčí rostlinám. Pokud Vám to však nevyhovuje, lze využít japonských substrátů. Ty trvale hodnotu pH v akváriu snižují tak, aby byla vhodná pro tropické rybky a rostliny, které mají rády pH okolo 6,5.Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát). Ten slouží také například pro čištění ucpaných odpadů. Koupit jej můžete v různé koncentraci. Dle návodu na obalu ho zřeďte s vodou a nechte opět stejnou dobu působit.V akváriu může mít zakalená voda i hnědou nebo zelenou barvu. První z nich je způsobena zakalenou půdou. K boji proti nim stačí nasbírat a vyměnit vrchní vrstvu substrátu, vyměnit vodu a do filtru použít hustou filtrační bavlněnou vložku. Ta je zodpovědná za rozkvět jednobuněčných řas.

Jak Okyselit vodu : Okyselit vodu lze pomocí rašeliny nebo výluhů. Co se týče kyselin lze použít anorganické kyseliny např. fosforečná, solná, sírová. Oproti tomu organické kyseliny, octová, vinná, citronová se používat nedoporučuje.

Co zvyšuje pH

Ke zvýšení pH pitné vody vodárenské společnosti používají různé odkyselovací látky, mezi které patří například vápenný hydrát, vápenec, dolomit, mramor, hydroxid vápenatý, hydroxid sodný či soda. Tyto látky bývají obsaženy ve filtrech, které jsou tradičním řešením, jak zvýšit pH vody.

Jak snížit Alkalitu vody v akváriu : Snížení alkalinity

reverzní osmóza – zařízení, které napojíte na vodovodní kohoutek, čímž získáte vodu s nižší alkalinitou. Asi nejpohodlnější způsob, ale je nutná vyšší počáteční investice (cca 1500 Kč). Reverzní osmóza sníží i pH a celkovou tvrdost.

Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).

Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.

Proč ne kulaté akvárium

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.Jak se nálevníka efektivně zbavit

  1. Pořiďte si UV lampu (UV sterilizér). Její pořízení je sice nákladnější, ale díky ní se nálevníka zbavíte snadno a rychle.
  2. Naočkování filtru či vody prospěšnými bakteriemi.
  3. Výměna filtru za výkonnější.
  4. Dále můžete také na pár dní vypnout světlo, nekrmit ryby a zvýšit vzduchování.

Hodnota pH kyselých vod je nižší, než rozsah povolený pro pitnou vodu. Zvýšení pH lze dosáhnout dávkování různých chemikálií (hydroxid sodný, hydroxid vápenatý, uhličitan sodný – soda apod.) Další možností je filtrace vody přes snadno rozpustný minerální materiál. Zásadité vody působí naopak inkrustačně.

Síran amonný půdu mírně okyseluje, proto se používá ke všem rostlinám, pěstovaných na neutrálních půdách. Do půdy se zapravuje po jeho rovnoměrném rozhození. V případě hnojení ovocných stromů kombinujeme síran amonný s dalšími draselnými a fosforečnými hnojivy. Ve vodě je dobře rozpustný.

Jak zmerit alkalitu vody : Alkalitu lze měřit za pomocí testeru. Ideální hodnota se pohybuje v rozmezí 80–120mg/l. Příliš nízká alkalita může způsobit kolísání pH, nízké pH, korozi kovových dílů, dráždění očí, zelený zákal vody. Příliš vysoká alkalita může způsobit vysoké pH, nemožnost srovnání pH, mléčný zákal vody.

Co znamená vysoká alkalita vody : Vysoká hodnota alkality způsobuje z pravidla vysoké pH a znemožňuje úpravu pH do správného rozmezí 6,8 – 7,6. Správná hodnota celkové alkality a pH je tedy velmi důležitý faktor při úpravě bazénové vody. Správná alkalita také dodává bazénové vodě jiskru.

Jak je definovano pH

pH (anglicky potential of hydrogen, latinsky pondus hydrogenii, či potentia hydrogenii, tj. „potenciál vodíku“), též vodíkový exponent je číslo, kterým se v chemii vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky).

Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.Nejčastějším spouštěčem onemocnění u ryb je stres (oslabení imunity) nebo nevhodné podmínky (špatná kvalita vody).

Proč se dělají řasy v akváriu : Příčina vzniku: Nedostatečné množství CO2 u vysoce osvětlených nádrží. Hodnota CO2 během dne kolísá nebo je v celém akváriu nedostatečný proud okolo rostlin. V nízce osvětlených nádržích je příčinou také kolísání CO2 během dne. Způsob odstranění: Nejdříve co největší možné množství štětičkové řasy odstraníme ručně.