Jak snížit pH v těle?
JAK SE ODKYSELIT

  1. Jezte denně dostatek ovoce a zeleniny.
  2. V průběhu dne vypijte alespoň 2 litry čisté vody.
  3. Omezte pití alkoholu a kouření cigaret.
  4. Zhluboka dýchejte i vydechujte.
  5. Důkladně žvýkejte každé sousto.
  6. Omezte konzumaci kyselinotvorných potravin.
  7. Dostatečně spěte.

Pravdou je, že konzumace jakýchkoli potravin nemůže ovlivňovat pH krve. O jeho regulaci se stará náš organismus a skladbou jídelníčku jej není možné změnit. Pokud opravdu v těle dojde k acidóze je obvykle způsobena vážnými poruchami. Normální hodnota pH v krvi je přitom 7,4.Dlouhodobá únava, přetažení, snížená výkonnost a pocit vyčerpanosti. Bolesti hlavy, zad, svalů. Časté pálení žáhy, zažívací potíže, špatné trávení.

Čím se dá změřit pH v těle : Pokud vůbec nevíte, jestli se ve stavu acidózy, tedy překyselení organismu nacházíte, je třeba změřit hodnotu pH ve vašem těle. Slouží k tomu jediná pomůcka, a to lakmusový indikační pH papírek. Ten si můžete pořídit v lékárně nebo v mnoha e-shopech.

Které ovoce je zásadité

fíky, rozinky, banány, citróny, melouny, třešně, hroznové víno, meruňky, broskve, jahody, angrešt, maliny atd.

Co je nejlepší na odkyseleni organismu : Snižte konzumaci bílého pečiva a dalších produktů z bílé mouky. Zařaďte do jídelníčku zásadité potraviny jako jsou brambory, pohanka, sója. Omezte na minimum konzumaci alkoholu, kofeinu, jednoduchých cukrů a perlivých nápojů. Pijte neperlivou vodu, zelené čaje, bylinné čaje a zeleninové šťávy.

Kyselost krve se měří stanovením její hodnoty pH. Čím nižší hodnota pH je, tím více je krev kyselá. Je-li pH vyšší, je krev zásaditější.

Každý, kdo se v dnešní době stravuje běžně dostupným způsobem, je s největší pravděpodobností překyselený. Extrémní překyselení způsobují především výrobky z bílé mouky, bílého cukru (všechny slazené potraviny a limonády), alkoholu, uzenin, masa, vajec, mléka a černé kávy (zejména rozpustné).

Které potraviny jsou zásadité

Těchto 15 zásaditých potravin by mělo být pravidelnou součástí vašeho nákupního seznamu:

  • Jablka.
  • Meruňky.
  • Hrušky.
  • Květák.
  • Fenykl.
  • Kadeřávek.
  • Mladá mrkev.
  • Brambory.

Snižte konzumaci bílého pečiva a dalších produktů z bílé mouky. Zařaďte do jídelníčku zásadité potraviny jako jsou brambory, pohanka, sója. Omezte na minimum konzumaci alkoholu, kofeinu, jednoduchých cukrů a perlivých nápojů. Pijte neperlivou vodu, zelené čaje, bylinné čaje a zeleninové šťávy.Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.

Mezi zásadité nápoje patří neslazené bylinkové a ovocné čaje a minerální voda.

Co okyseluje organismus : Potraviny, které naopak okyselují: Cukr, maso, většina mléčných výrobků včetně másla a sýrů, bílá mouka, alkohol, zavařované a sušené ovoce (doslazované cukrem), káva, kakao, instantní potraviny, džusy. „Cukr lze vynechat, ale nelze vynechat obiloviny a výrobky z nich.

Čím vyšší pH : Pro vyjádření míry kyselosti se používá stupnice pH od 0-14, hodnota pH 7,0 odpovídá z chemického hlediska neutrálnímu bodu. Potraviny s hodnotou pH nižší než 7,0 jsou kyselé, s pH nad 7,0 zásadité. Čím nižší pH, tím je kyselost (acidita) potravin vyšší, čím vyšší pH, tím je kyselost nižší.

Jak upravit pH v těle

Je tedy nasnadě si domyslet, že je nejprve potřeba tělo podpořit tak, aby mělo správnou rovnováhu, a pak ji dlouhodobě udržovat. První pomoc: ovoce a zelenina, chlorella, mandle, spirulina, olivový olej, med, neloupaná rýže, nápoj z mladého ječmene, jogurty, brokolice atd.

Jedlá soda smíchaná s vodou může pomoci neutralizovat nadbytečnou kyselinu v žaludku. Některé bylinky, jako například heřmánek nebo máta, mají uklidňující účinky na trávicí systém. Med pomáhá zklidnit podrážděnou sliznici, zmírnit podráždění v krku a snižovat pálení žáhy.fíky, rozinky, banány, citróny, melouny, třešně, hroznové víno, meruňky, broskve, jahody, angrešt, maliny atd.

Co způsobuje překyselení : Každý, kdo se v dnešní době stravuje běžně dostupným způsobem, je s největší pravděpodobností překyselený. Extrémní překyselení způsobují především výrobky z bílé mouky, bílého cukru (všechny slazené potraviny a limonády), alkoholu, uzenin, masa, vajec, mléka a černé kávy (zejména rozpustné).