Jak snížit klidový tep?
Velmi rychlý tep si můžete sami zkusit zpomalit tzv. vagovými manévry – masírováním krkavice, zadržením dechu, zatlačením na stolici, vypitím studeného nápoje. Pokud máte od svého lékaře k použití tablety při záchvatu, tak je zapijte, a pokud možno v klidu vyčkejte, až začnou působit (cca 30 minut).Běžná klidová tepová frekvence je od 60 do 100 tepů za minutu. Pokud máte v klidovém režimu vyšší nebo naopak nižší počet tepů, je vhodné vyhledat lékaře, aby vás vyšetřil. Naopak u vysoce trénovaných sportovců se může klidová tepová frekvence pohybovat i pod 50 tepů za minutu, ojedinělých není ani 40 tepů.Vysoká srdeční frekvence

Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl nebo obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem, který nastaví odpovídající léčbu.

Co snižuje tep srdce : Zdravá a vyvážená strava: Pro zdravé srdce je vhodná strava bohatá na ovoce, zeleninu, kvalitní bílkoviny a luštěniny. Tím samozřejmě prospějeme i tělu jako celku. Potraviny a potravinové doplňky, které obsahují antioxidanty a zdravé tuky, mají schopnost snižovat krevní tlak a tím i puls.

Co zpomaluje srdecni tep

„Vytrvalostní sporty, jako je běhání, plavání, cyklistika, běh na lyžích a podobně vedou k tomu, že v těle se zvětšuje role toho parasympatiku. A tím pádem se zpomaluje srdeční frekvence.

Jaký má být tep podle věku : Normální klidová tepová frekvence

věk Průměrná klidová tepová frekvence (bpm)
18 až 20 81,6
21 až 30 80,2
31 až 40 78,5
41 až 50 75,3

Srdeční frekvence je počet srdečních stahů za časovou jednotku, nejčastěji za minutu. Klidová srdeční frekvence u zdravého dospělého člověka je 60–90 tepů/min. Srdeční puls můžeme měřit několika způsoby. Puls je zřetelný více na tepnách, které jsou blíže k povrchu – krkavice, vřetenní, zápěstní, pažní a stehenní tepna.

Poraďte se se svým lékařem, pokud je vaše klidová tepová frekvence trvale vyšší než 100 úderů za minutu (tachykardie), nebo pokud nejste aktivní sportovec a Vaše klidová tepová frekvence je pod 60 tepů za minutu (bradykardie) – zvláště pokud máte jiné příznaky, jako jsou mdloby, závratě nebo dušnost.

Co zpomaluje srdeční tep

Příčiny bradykardie

Infekční onemocnění: Nemoci jako lymeská borelióza mohou postihnout srdce a způsobit bradykardii. Léky: Některé léky, zejména beta-blokátory a digoxin, mohou zpomalit srdeční frekvenci. Elektrolytová nerovnováha: Nerovnováha minerálů v krvi, například draslíku, může ovlivnit srdeční frekvenci.Stres a úzkost: Adrenalin vyplavený během stresové reakce může zrychlit srdeční tep. Kofein, nikotin, alkohol a drogy: Mohou způsobit zvýšení srdeční frekvence. Léky: Některé léky, zejména ty, které ovlivňují srdeční rytmus nebo krevní tlak, mohou vyvolat bušení srdce. Například léky na astma nebo antidepresiva.Zdravá strava: Jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celá zrna. Pravidelné cvičení: Cvičení může pomoci udržovat zdravý srdeční rytmus. Omezení kofeinu: Omezte příjem kofeinu, aby se předešlo možným srdečním problémům. Nezneužívejte alkohol: Pijte alkohol s mírou.

Bušení srdce může být projevem řady některých zdravotních potíží a dalších stavů: srdečně-cévní nemoci: srdeční arytmie, srdeční selhání, srdečního infarkt, vysoký krevní tlak. hormonální nerovnováha: nadměrná činnost štítné žlázy, hypoglykémie, menopauza, menstruace. chudokrevnost.