Jak snížit hluk digestoře?
Stačí odtahové potrubí ohnout o 90 stupňů, a hlučnost se zvýší průměrně o 30 procent. Hluk nabírá na intenzitě i v případě, že se s pomocí redukce použije pro odtah potrubí s menším průměrem. Můžete tak ovšem přijít o více jak 50 procent výkonu digestoře, zato hlučnost se navýší až o 50 procent.Pokud není do místnosti umožněn dostatečný přístup vzduchu, může podtlak vytvářený digestoří nasávat spaliny z komína zpět do místnosti. Vhodným řešením je omezení podtlaku v místnosti, případně blokování činnosti odsavače, pokud není pootevřené okno či jiný přístup vzduchu do odsávaných prostor.Nejčastějším případem je odvod výparů z kuchyňské digestoře, kdy ventilační potrubí vede skrz střechu. V tomto případě pouhé zaizolování potrubí nestačí, protože studený vzduch stále proniká do ventilačního systému a to především při vypnuté digestoři.

Jak se zbavit mastnoty na digestoří : Dejte stranou látkový filtr a do dřezu napusťte vodu. Přidejte několik lžic jedlé sody, trochu jaru nebo odmašťovacího prostředku a na několik minut filtr namočte. Poté jej pomocí kartáčku vyčistěte. Při silnějším znečištění vytvořte ze sody a pár kapek vody pastu, naneste ji na digestoř a nechte působit hodinu.

Jaký průměr odtahu digestoře

Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký, jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm.

Jak nejlépe vyčistit digestoř : Pro běžné plastové nebo plechové digestoře obvykle stačí saponát s horkou vodou, u nerezových můžete použít speciální odmašťovací čističe na nerezové odsavače par. Vyvarujte se aplikaci čisticích prostředků s obsahem chloru, které by mohly povrch poškodit.

V horizontálních částech musí být odtahové potrubí v mírném sklonu (přibližně 10°) a směrované nahoru pro snadné odsávání vzduchu z místnosti. Připojte digestoř a odtahový otvor ve stěně o průměru stejném, jako je výstupní otvor vzduchu (připojovací příruba). Použijte potrubí s co nejkratší délkou a s co nejméně ohyby.

Pokud budete čistit digestoř jednou za rok, bude práce velmi náročná a je možné, že se vám dlouhodobé usazeniny již nepodaří čisticími prostředky perfektně odstranit. Proto byste měli čištění digestoře věnovat alespoň chvíli času přibližně jednou za měsíc až dva, dle toho, jak často vaříte.

Jak správně používat digestoř

Jak správně používat digestoř

Nezapomeňte ho proto pustit minimálně jednu minutu před tím, než začnete vařit a po skončení vaření ho nechte zapnutý alespoň pět minut, aby došlo k odsátí všech pachů. Při jeho provozu mějte zavřená okna a dveře a podle intenzity zápachu a páry nastavujte rychlost odsávání.Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit. Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet.Pro běžné plastové nebo plechové digestoře obvykle stačí saponát s horkou vodou, u nerezových můžete použít speciální odmašťovací čističe na nerezové odsavače par. Vyvarujte se aplikaci čisticích prostředků s obsahem chloru, které by mohly povrch poškodit.

Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.

Jak širokou digestoř : Optimální šířka digestoře

Čím dále je digestoř s odsáváním nahoru od varné desky, tím širší by měla být, aby byla pára dobře zachycena. Pro varné desky široké 60 až 70 cm je ideální digestoř 90 cm. Pokud je varná deska široká 90 – 100 cm, měla by mít digestoř šířku 120 cm.

Jak často měnit filtr do digestoře : Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Kde má být zpětná klapka u digestoře

Slídová klapka je buď součástí ventilátoru, nebo se instaluje na ventilátor jednoduchým nasazením do předem předvrtaných děr na zadní straně ventilátoru. Plastové a kovové zpětné klapky se instalují do potrubí. Montáž zpětné klapky se doporučuje co nejblíže ventilátoru, kde je odpor vzduchu nejmenší.

Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.Jak vyčistit uhlíkový filtr

  1. Uhlíkový filtr vyjmete z recirkulační digestoře.
  2. Ručně ho umyjte v teplé vodě nebo v myčce na teplotu cca 65° C. Nedávejte však k němu žádné nádobí!
  3. Po umytí vložte filtr na 10 minut do trouby vyhřáté na 100°C.
  4. Po důkladném usušení vložte uhlíkový filtr zpátky do digestoře.

Kdy zapnout digestoř : Zapnutí před vařením: Nejlepší je zapnout digestoř ještě před tím, než začnete vařit. To umožní, aby se začaly odvádět pachy a páry okamžitě po jejich vzniku.