Akustická kytara
Seřízení dohmatu na akustické kytaře je poměrně zdlouhavý proces. Za předpokladu, že je již vše ostatní nastaveno, je nutné snížit nebo zvýšit sedlový pražec. Po úplném povolení všech strun je nutné sedlový pražec vyjmout z kobylky a následně jej zbrousit na nižší výšku.Pokud je vzdálenost menší, zasuň imbusový klíč do otvoru na konci krku a otoč jej velmi mírně proti směru hodinových ručiček. Pokud je naopak vzdálenost větší, budeš muset svůj krk trochu přitáhnout. Opět velmi jemně (velmi jemně znamená méně než 1/4 otáčky) otoč imbusový klíč ve směru hodinových ručiček. Hotovka!Kytara se rozlaďuje při hře
Opotřebované mechaniky – strojky, vůle při otáčení. Tady pomůže přitažení mechanik, pokud je to možné, nebo jejich výměna. Kytara se může také jemně rozlaďovat při častém vytahování strun při hře. To má na svědomí často vrchní pražec( poslední pražec na krku).
Jak vylepšit zvuk akustické kytary : Nejoblíbenější a nejpoužívanější efekty na světě jsou krabičky typu Distortion. Tyto efekty zkreslují zvuk elektrické kytary, takže kytara zní tak, jak znáte z tvrdších rockových a metalových žánrů. Nezkreslená elektrická kytara bude totiž znít v podstatě podobně jako akustická kytara.
Jak srovnat krk kytary
U většiny tzv. westernových kytar (typicky dreadnought či jumbo) lze průhyb krku nastavit pomocí kovového napínáku (angl. truss-rod), umístěného uvnitř krku. Napínák je ovládán šroubem, většinou s imbusovou hlavou, která je přístupná buď zevnitř kytary, nebo ji najdete na hlavě pod krytkou, umístěnou za ořechem.
Jak nastavit tremolo : Aby byla zaručená správná funkčnost, tremolo by mělo být v rovině s hmatníkem. Polohu kobylky je nutné nastavit pomocí pružin na zadní části těla kytary. Po každém přitažení či povolení pružin se změní tlak na kobylku a tím i její náklon. Nastavení tremola do stabilní a vodorovné polohy zabere mnohdy desítky minut.
Obecně při výměně hardware doporučujeme orientaci na osvědčené značky (např. Fender, Grover), které pracují s klasickými materiály v dobré kvalitě. Další možností jsou značky, které vyvíjí nové materiály jako například Graph Tech (a právě na tuto značku si posvítíme).
Kobylky přenáší vibrace strun na tělo kytary. Kobylky elektrických se dělí na 3 základní typy. Pevné kobylky jsou pevně usazené v těle nástroje. Díky tomu, že se nijak nehýbe, tento typ kobylky zaručuje stabilnější ladění a klade nejmenší nároky na seřízení.
Jak seřídit snímače na kytaře
Výška snímače se nastavuje tak, že zmáčknete obě krajní e struny na posledním pražci a následně měříte vzdálenost struny od snímače. Snímače single coil se obvykle nastavují tak, že pod basovou strunou E je snímač přibližně 2,5 až 2,9 mm, pod tenkou strunou e 2 až 2,5 mm.Nejjednodušším způsobem jak zlepšit akustiku reproduktorů je vytlumení dveří pomocí antivibračních materiálů. Nejprve je tedy nezbytné zbavit se všech rušivých elementů, které poslech hudby doprovází. Nejde ani tak o hluk zvenčí, ale o zvuky, které vznikají při reprodukci hudby.U většiny tzv. westernových kytar (typicky dreadnought či jumbo) lze průhyb krku nastavit pomocí kovového napínáku (angl. truss-rod), umístěného uvnitř krku. Napínák je ovládán šroubem, většinou s imbusovou hlavou, která je přístupná buď zevnitř kytary, nebo ji najdete na hlavě pod krytkou, umístěnou za ořechem.
Zatímco profíci své nástroje štelují i po každé show, obyčejně stačí kytaru seřídit jednou za půl roku. Minimálně však jednou za rok.
Jak zablokovat tremolo : Blokace tremola
U Floyd Rose lze instalovat různé blokační systémy a nebo lze tremolo zablokovat pomocí přesně lícovaných dřevěných špalíků, které se vloží mezi blok tremola a tělo kytary. Kobylka se tím fixuje v jednom bodě a zůstává stabilní.
Jak hrát tremolo : Tremolo – Italsky toto slovo znamená „drnkavě“; technika hry známá nejen u mandolíny, ale třeba taky u smyčcových nástrojů (zde je dost náročná) nebo u kytary. V podstatě jde o to, že přes strunu přejíždíte trsátkem (stejně jako u Pennate doppie) shora dolů, ovšem daleko větší rychlostí.
Jak často měnit struny na akustické kytaře
Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.
Jeden je ukotven v těle kytary na širokých pivotech, které se nastavují pomocí plochého šroubováku. Druhý typ je fixován ve dřevě tenkým pivotem a výšku kobylky lze nastavit pomocí zoubkových kleští nebo přímo k tomu určeným kytarovým nářadím.Vyhodnocení signálu
Měřicí snímač je napájen sinusovým signálem krajními vodiči v půlmůstkovém zapojení a vyhodnocuje se fázový posuv signálu ze středního vodiče.
Jak funguje kytarový snímač : Nejčastěji se používají v elektrických kytarách. Elektromagnetické snímače jsou cívky s magnetickým jádrem, v jejíž magnetickém poli kmitá nejčastěji struna. Vlivem kmitajících strun se v cívce indukuje elektrické napětí. Vzniklý slabý elektrický signál je dále přenášen k zesilovači, kde se zesiluje.