Jak Smotat lano panenka?
Rozmotat nové lano – Pokud vaše lano není rovnou připraveno k použití, musíte ho správně rozmotat. Držte jej za jeden konec a za druhý zatáhněte, nechte je volně hromadit na zemi, tak předejdete zamotání a uzlování.Dělá se pomocí kruhové smyčky ovázané okolo pasu těla, která tak primitivně nahrazuje sedací úvaz. Lano se k ní musí navázat buď přes mezičlánek (karabinu s pojistkou), nebo přímo (pak nejlépe Osmičkovou smyčkou na laně).PRANÍ LANA

Pokud se lano zašpiní, je možné jej vyprat v teplé vodě do 30 °C ručně ve vaně nebo je možné využít automatickou pračku (program „vlna“). Občasné praní udržuje dobré vlastnosti pro manipulaci s lanem a prodlužuje jeho životnost. Pro praní jsou nejvhodnější mýdla nebo mýdlové vločky.

Jak zkrátit horolezecké lano : Pokud bychom chtěli zkrátit délku lana odříznutím, je nejlépe to provést přetavením nějakým žhavým předmětem. Pokud jsme doma či někde v civilizaci, tak se nejlépe osvědčuje elektrická pájka. Na cestách můžeme použít nůž nebo hřebík rozžhavený nad plynovým vařičem či ohněm.

Kolik unese Horolezecke lano

Nosnost lan

Nosnost je maximální zatížení lana, které nesmí být překročeno a je závislá na stanoveném koeficientu bezpečnosti, který vyjadřuje poměr mezi pevností a nosností. Obecně platí, že nosnost lana je na úrovni maximálně do 20 % pevnosti v tahu.

Jak dlouho vydrzi Horolezecke lano : sporadické použití – 5 až 7 let. nepoužívané lano – 5 – 10 let.

Rady a doporučení

  1. Odšroubujte napínák na maximální délku.
  2. Nainstalujte napínací kroužek ke kotvě.
  3. Provlékněte lano horním okem/očnicí.
  4. Nainstalujte napínák smyčky na jeho volný konec.
  5. Nastavte požadovanou délku kotevního lana nebo jeho délku postupně upravujte.


Dřevařská smyčka

Používá se pro svazování a odtahování větví, kmenů, prken, trámů… Při různém směru tahu se z břemene nesmeká. Má dobré využití také při vázání a napínaní lan mezi stromy. Postup: Obtoč lano kolem stromu, převlékni volný konec přes druhý a směrem zpět jej obtáčej několikrát kolem sebe sama.

Jak Smotat lano do batohu

Pokud chcete lano umístit na batoh, pak je nejlepší technikou smotání tato smyčka, která se nazývá panenka. Jde o vytváření jednotlivých smyček tak, že lano natáhnete po celé délce svých paží a poté ho zkrátíte na poloviční délku. Vznikne tak smyčka, kterou držíte v jedné ruce.Pády. Obecně platí, že lano by mělo být vyřazeno po každém pádu, kdy je pádový faktor roven nebo větší než jedna. Pádový faktor vypočítáte jako podíl délky pádu a užitné délky lana.Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity

Disciplína Délka
Sportovní lezení (skály, stěna) 60 – 70 m
Alpské (horské) sportovní lezení 50 – 60 m
Lezení v ledu a mixovém terénu > 60 m
Ledovcová túra 30 – 50 m


Základní dělení lan je na statická a dynamická lana. Statická lana jsou určena především k pracím ve velkých výškách. Dynamická lana použivají především horolezci. Jejich základní rozdíl plyne už z názvu, dynamické lano je pružné a statické je pevné.

Jak dlouhé lano : Na umělou stěnu Vám většinou postačí lana v rozmezí 30-50 m. Raději si zjistěte, jak dlouhé cesty na dané stěně jsou, a počítejte s tím, že v převisech bude potřeba delší lano. Na skály se hodí lano v délce 50-60 m. Z naší vlastní zkušenosti je lepší mít "šedesátku".

Jaké lano na prusík : Chceme-li prusíkovat po laně, potřebujeme dvě smyčky z pevné šňůry. Ta nesmí být příliš silná, jinak by prusík nedržel, ani příliš tenká, aby se nepřetrhla. Pro běžné lano je vhodný průměr 5mm. Každou smyčku nejprve navážeme na lano liščí smyčkou, prusík vznikne přidáním ještě jednoho závitu (Obr.

Jak napnout lano mezi stromy

Napínání lan

Nejjednodušší způsob je několikanásobné obtočení lana kolem dvou stromů a jejich následné stažení k sobě. Další jednoduchý a osvědčený způsob je použití vyvazovacího popruhu s ráčnou.

Další způsoby úpravy půdy pod stromy

Jednou z nich je mulč a stačí mulčovat například posekaným travním porostem. Použít však lze třeba i slámu a nebo oblíbenou mulčovací kůru. Mulč navíc udrží déle vláhu, je však třeba, aby byla vzdušná a navíc musíme mulč pravidelně doplňovat. Materiál se postupně rozkládá.Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.

Jak dlouho vydrzi Lezecke lano : Vydrží lano deset let Odpověď velmi záleží na tom, co s ním budete dělat. „Pokud lano budete tahat po ostré skále každý den, můžete ho odepsat klidně i za měsíc,“ říká Riedl. „Při méně častém lezení vám ale může vydržet i těch už zmíněných deset let od prvního použití.