Jak Slysime zvuk?
Zvuk, který prochází zvukovodem naráží do bubínku, ten se rozechvěje a vibrace přenáší přes kladívko, kovadlinku a třmínek do hlemýždě. Tam na vibrace reagují smyslové buňky, které informace o zachyceném zvuku vedou pomocí sluchového nervu k dalšímu zpracování do mozku.Sluchové pole (nebo oblast slyšitelnosti) je rozsah všech zvuků, které dokáže lidské ucho vnímat. Vnímání zvuku je u člověka omezeno slyšitelnými frekvencemi (přibližně 16–20 000 Hz). U každé frekvence je odlišný rozdíl intenzit, jež slyšíme. Lidský sluchový orgán je nejcitlivější v oblasti frekvencí 1–5 kHz.Určitě jste už slyšeli o decibelech (dB), jednotce, kterou vyjadřujeme hlučnost nějakého zvuku. Je pojmenovaná podle Alexandra Bella, vynálezce telefonu. Jednoduše čím hlasitější zvuk, tím více má decibelů. Lidé slyší zvuky od 0 do 140 dB.

Jaké jsou vlastnosti zvuku : Jako vlastnostmi zvuku se uvádí výška, barva, hlasitost (intenzita).

Jak funguje zvuk

Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat sluchový vjem. Část zvuků se projevuje jako slyšitelný zvuk. Frekvence tohoto vlnění, které je člověk schopen vnímat, jsou značně individuální (závisí mj. na věku) a leží v intervalu přibližně 16 Hz – 20 000 Hz.

Jak se šíří zvuk ve vakuu : Zvuk se může šířit jen v hmotném prostředí – v plynech, kapalinách nebo pevných látkách. Ve vakuu se nešíří, protože tam nejsou žádné částice, které by mohly kmitat. Ucho je velmi citlivý přijímač zvuku. Dovede reagovat na velmi slabé i velmi silné zvuky a přizpůsobit se jim.

Frekvence se měří v hertzech (Hz) a označuje kolikrát za sekundu se mění polarita střídavého proudu. Ve většině zemí je tato frekvence 50 Hz, ale v Americe se nejčastěji setkáte s hodnotou 60Hz. Většina svítidel funguje při frekvenci 50 i 60 Hz.

Násobné jednotky

kilohertz (značka kHz) se rovná 103 Hz (1000 Hz). Této frekvenci odpovídá perioda 1 ms. Používá se např. pro udávání frekvence elektroakustického signálu či v akustice u vyšších frekvencí zvuku.

Kolik dB je nebezpecny

Čím více decibelů, tím větší je riziko trvalého poškození sluchu. Vystavíme-li svůj sluch hlasitosti 140 dB a více, pro naše uši to znamená téměř okamžité ohluchnutí. Pro lidské ucho můžou být škodlivé zvuky už od hlasitosti 80 dB.Zvuky hlasitější než 85 dB už jsou pro náš sluch nebezpečné, obzvlášť v případě dlouhodobého vystavení se hluku.Zvuk je mechanické (akustické) vlnění šířící se pružným prostředím. Je vymezeno konvenčním frekvenčním rozsahem lidského ucha, tedy 16 Hz–20 kHz. Akustické vlnění s nižší frekvencí se nazývá infrazvuk, s vyšší pak ultrazvuk.

Zvuk se dělí z hlediska lidského sluchu podle frekvence: na slyšitelný, ultrazvuk a infrazvuk. Experiment ukazuje, jak změní zvukové vlny prostředí, v němž se šíří.

Jak slyšíme : Zvukové vlny vstupují skrze vnější ucho a projdou zvukovodem, kde rozechvějí bubínek. Bubínek následně rozvibruje sluchové kůstky, což jsou drobné kůstky ve středním uchu, které spojují vnější a vnitřní ucho. Sluchové kůstky pak přenáší tyto zvukové vibrace do hlemýždě naplněného tekutinou.

Jak se šíří zvuk ve vesmiru : Pokud je vzdálenost mezi částicemi vzduchu větší než tato vlnová délka, zvuk nedokáže mezeru překonat a „vlny“ se zastaví. Jakmile frekvence zvuků klesne pod 20 Hz, stávají se z nich infrazvuky a my je neslyšíme. Zvuk se nemůže šířit ve vesmírném vakuu, takže když budete křičet ve vesmíru, nikdo vás neuslyší.

Proč se zvuk nešíří ve vakuu

K šíření zvuku je potřeba nějakého látkového prostředí. To je takové prostředí, ve kterém jsou nějaké částice – například částice plynů ve vzduchu. Proto se zvuk nešíří ve vakuu, které v ideálním případě neobsahuje žádné částice.

Lidské oko má nějaké FPS které dokáže postřehnout, podle internetu je to od 24 fps pro lidské oko plynulý obraz. Včela má mezi 60–120 fps, takže ji čas plyne pomaleji, jelikož daný okamžik postřehne více vjemů.Obnovovací frekvence displeje udává, kolikrát se za jednu vteřinu překreslí obraz na obrazovce. Vyšší číslo znamená plynulejší obraz. Běžná frekvence je 60 Hz a při rychlém scrollování na ní můžete vnímat drobné trhání.

Co znamená 1 Hz : Frekvence představuje hodnotu kolikrát proud změní směr za sekundu. Měří se v Hertzích (Hz), mezinárodní jednotce měření, kde 1 Hertz je roven 1 cyklu za sekundu. Hertz (Hz) = jeden Hertz je roven jednomu cyklu za sekundu. Cyklus = jeden úplný vlnový průběh střídavého proudu nebo napětí.