Jak skladovat petrželku?
Jak zmrazit petrželovou nať

Nejjednodušší způsob uskladnění bylinek v dnešní době je zamrazení. Sklizenou petržel omyjte, nechte okapat a nadrobno nakrájejte. Práci vám usnadní elektrický sekáček. Pak petrželku uložte do krabičky či sáčku, nezapomeňte označit názvem, poté dejte do mrazničky.Samostatnou kategorií je kořenová zelenina, která vyžaduje vysokou vlhkost. Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě.Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.

Jak zamrazit zelenou petrželku : Umytou a otrhanou zelenou nať, ať již to byl kopr, petržel, libeček, bazalka nebo i celer, jsem rovnala přímo na připravenou potravinářskou fólii a do ní jsem vždy tak asi v objemu jedné porce nať co nejvíce na pevno zavinula a konce zahnula a celý váleček zajistila gumičkou. Tyto válečky jsem dala zmrazit.

Jak zmrazit kořenovou petržel

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Jak zmrazit mrkev a petržel : Mrkev – po očištění ji nakrájejte na kostky nebo kolečka a pak stačí zhruba tři minuty blanšírovat. Dejte ji zamrazit po jednotlivých porcích, pokud byste chtěli mít každou kostičku oddělenou, lze využít trik s předmrazením na plechu, poté už zmrzlé kostky či kolečka stačí přesypat například do sáčků.

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Petržel je skvělá v tom, že lze zužitkovat úplně celá. Kořen je báječný do polévek anebo nakrájený na proužky a pečený v troubě s kapkou olivového oleje jakožto zdravé a nesmažené hranolky, které navíc neobsahují zbytečně moc sacharidů. Výborný je také nastrouhaný do pomazánek nebo salátů, jako je třeba Coleslaw.

Jak zpracovat petrželovou nať

Samotná nať se dá zpracovat do vývaru nebo do základů omáček. Na použití do salátů zasyrova je někdy příliš vláknitá a tuhá, takže je potřeba ji vždy vyzkoušet (popřípadě ji před použitím krátce blanšírovat). Nať si ale můžete jednoduše usušit do zásoby a později použít jako přídavek do vývaru nebo do polévek.Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.Používá se i do bylinných čajových směsí. Chuť a vůně Ostrá i nasládlá chuť a silná bylinná vůně. Na co se používá Do polévek, omáček, nádivek, pomazánek, na ryby, pečená i dušená masa, do dresinků, bramborových, houbových a zeleninových pokrmů.

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Kdy vysévat kořenovou petržel : Sázíte semínka přímo do země v zahradě Ideální doba pro výsadbu je v tomto případě konec března. Při sázení nechte mezi jednotlivými semeny vzdálenost 3 – 4 centimetry, mezi řádky dodržte rozestup alespoň 30 centimetrů, aby měly kořeny petržele dostatečný prostor pro růst.

Co s kořenovou petrželí : Petržel je skvělá v tom, že lze zužitkovat úplně celá. Kořen je báječný do polévek anebo nakrájený na proužky a pečený v troubě s kapkou olivového oleje jakožto zdravé a nesmažené hranolky, které navíc neobsahují zbytečně moc sacharidů. Výborný je také nastrouhaný do pomazánek nebo salátů, jako je třeba Coleslaw.

Jak využít Nat z petržele

Nať petržele je možné připravovat jako léčivý nálev, případně ji lze použít v kuchyni k dochucení a dozdobení pokrmů. Má nezaměnitelnou výraznou vůni a nasládlou chuť. Skvěle se hodí především do polévek, omáček, mletého masa či rozličných bramborových jídel.

Mráz jí neublíží

Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček. Zmrzlý se velmi dobře krájí.Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak zpracovat Nat z petržele : Petrželovou, mrkvovou nebo celerovou nať vždy pečlivě očistěte a nadrobno nakrájejte. Na jeden hrnec můžete přidat i dvě plné hrsti, v polévce pak vařte do změknutí. Polévku na závěr můžete zjemnit smetanou. Připravte si z natí jednoduché a 100% přírodní polévkové koření.