Jak si zpracovat emoce?
Je potřeba dostat tu konkrétní emoci ze sebe zdravým způsobem – sport, zakřičet si o samotě, zadupat si… Potlačování emocí nepomáhá. Ve výsledku se v nás emoce hromadí a nakonec „vybouchnou“ nějakým neřízeným způsobem. Dalším způsobem dlouhodobého zpracovávání emocí je rozvíjení emoční inteligence.Poradíme vám činnosti, jak uvolnit potlačené emoce:

  1. Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Když pocítíte záplavu negativních emocí, zastavte se.
  2. Napočítejte do deseti.
  3. Pojmenujte emoce („Mám strach, že to nedokážu.
  4. Pokud máte za sebou stresující událost, je dobré nahromaděný stres ventilovat nějakou fyzickou aktivitou.

Znovu v klidu a bez křiku verbalizovat naše pocity. A to buď před ostatními, nebo sebou samým. Když nás někdo naštve, je potřeba se nejprve uklidnit, teprve poté můžeme naše emoce dát do slovní podoby. A to, až vyprchá prvotní zapálení do hádky, bez urážek, nadávek a zvyšování hlasu.

Jak se naučit pracovat s emocemi : Pokusme se naše pocity pojmenovat a slovně popsat, připustit si, že se v nás hněv probouzí. Zjistit jeho příčiny, které můžeme ovlivnit, porozumět, co nám hněv spouští a dostat jej pod kontrolu. Může jít také o nějakou naší nenaplněnou potřebu. Vědomě a soustředěné uklidnění a dýchání.

Proč máme emoce

Funkcí emocí je příprava jedince k reakci na konkrétní událost. Kromě toho emoce facilitují vštípení zážitku. Například strach má jedince připravit na nebezpečí a vtisknout danou situaci do paměti jako nebezpečnou. Emoce tak vedou k vymezení a hierarchizaci hodnot, vytvoření schopnosti seberegulace.

Jak se naučit zvládat vztek : Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“.

Babské rady na deprese – splín a smutek, aneb jak zatočit s

  1. Nedělejte ze všeho obrovskou katastrofu.
  2. Nepřemýšlejte stále o negativních věcech.
  3. Není dobré se stále vracet do minulosti.
  4. Oslovte své okolí
  5. Snažte se dodržovat jistý denní režim.
  6. Věci nejsou vždy pouze černobílé
  7. Stále dokola si připomínejte realitu.


Když řeknete vážně depresivnímu člověku, aby se prostě zasmál, je to stejně bezcenné, jako byste alkoholikovi řekli, ať prostě nepije. Při depresi se totiž zcela mění funkce mozku, který není schopen vnímat pozitivní emoce a příjemné zážitky. Tzv. anhedonie je přitom velmi vážná a lze ji zvrátit pouze léčbou.

Jak se nazývá člověk bez emocí

Ano, i to, že je někdo zkrátka pařez bez emocí a těžko s ním vyjít, může mít svůj odborný název a diagnózu. Oficiálně jde o alexithymii, jasnější je označení Pinocchiův syndrom. Alexithymie je termín vzniklý jako složenina z řečtiny. V překladu si lze vybrat mezi „nedostatkem nálady “ a jejím „postrádáním “.Jak si začít zvyšovat emoční inteligenci

  1. Dejte každé emoci nálepku – správně ji pojmenujte.
  2. Buďte si vědomi toho, jak vaše emoce ovlivňují váš racionální úsudek.
  3. Uvědomte si, jestli jsou vaše pocity vašimi přáteli, nebo nepřáteli.
  4. Přijměte zodpovědnost za své vlastní emoce.
  5. Buďte vnímaví k pocitům ostatních.

Pokud se váš vnitřní hlas brání a nechce odpovědět, vyhledejte pomoc odborníka, psychoterapeuta. Ten určitě osloví váš vnitřní hlas jednoduchými, ale účinnými otázkami. Příčina vašeho hněvu bude nakonec vaším pomocníkem při jeho ovládání.

Pochází z latinského slova – movere (hýbati se, pohybovati se), exmovere (vyjadřování vnitřního prožitku navenek). Emoce je prožívání subjektivního stavu a vztahu k působícímu podnětům. Znakem tohoto prožívání je příjemnost nebo nepříjemnost, přitahování nebo odpuzování působících podnětů.

Jaká je nejsilnější emoce : Nebudeme vás dlouho napínat: jako nejsilnější emoce se projevilo ponížení. Jde o první empirický důkaz o tom, jakou sílu má tato nepříliš často zmiňovaná emoce. Vědci se tomuto tématu věnovali ve dvou studiích: v první srovnávali ponížení se silou jiných emoci – konkrétně s hněvem a štěstím.

Proč jsem agresivní : Agresivita jako podráždění, hněv, vztek a nenávist pramení z řady různých zdrojů. Jedním z nich je úzkost. Dalšími jsou strach z autority, strach z prohry a strach ze smrti. K agresivnímu chování často vedou i pocity viny a sebekritičnost.

Jak se uklidnit ve vzteku

Deset tipů, jak zkrotit vztek

  1. Napřed myslete, potom mluvte.
  2. Po hádce si vše v klidu vysvětlete.
  3. Pravidelně sportujte.
  4. Těžké věci řešte odpočatí.
  5. Nezaměřujte se ve sporu na vítězství, ale na možná řešení.
  6. Řekněte, co vám osobně vadí, vyhýbejte se kritizování.
  7. Nečekejte od lidí příliš mnoho.
  8. Používejte smysl pro humor.


Deprese patří mezi běžná onemocnění duševního zdraví dnešní populace. Odborníci nyní zjistili, že neléčené letité depresivní stavy mohou vést k neurodegenerativním zánětům mozku. Důkazy poukazují na trvalé biologické změny u lidí, kteří trpí depresí více než deset let.Při smutku jsou v mozku aktivovány oblasti uložené v čelním laloku. Ty ovlivní amygdalu tak, aby mohlo nastat zklidnění. Spokojenost, radost a štěstí spolu úzce souvisejí. Spokojenost je stav vnitřní vyrovnanosti, který je částečně daný geneticky a částečně ovlivněný prostředím.

Jak řešit depersonalizaci : Obrátit se můžete na síť ambulantních psychiatrických zařízení. Psychiatr vám může pomoci kontrolovat úzkosti, deprese a depersonalizaci antidepresivy a dalšími psychiatrickými léky. Doporučení dostanete od obvodního lékaře, nebo si psychiatra sami vyhledejte podle referencí.