Fermentované potraviny: Kefír, jogurt, kysané zelí, kimchi a další fermentované potraviny jsou bohaté na probiotika – prospěšné bakterie, které mohou pomoci udržovat střevní mikrobiom v rovnováze. Pravidelná konzumace těchto potravin může posílit střevní mikrobiom a podpořit trávení.Nezdravá strava
Mikrobům (úplně stejně jako nám) prospívají základní kvalitní potraviny, které nejsou průmyslově upraveny a doslazeny či dochuceny aditivy. Úplně ideální je pravidelné obohacení jídelníčku o fermentované potraviny, jako je třeba kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky anebo kváskové pečivo.Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.
- Nadýmání
- Zácpa a průjem.
- Pálení žáhy a reflux kyseliny.
- Migrény.
- Úzkost.
- Chronická únava.
- Návrat k rovnováze.
Jak dlouho trvá obnova střevní mikroflóry : Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.
Co ničí mikrobiom
Mikrobiomu značně škodí průmyslově zpracované potraviny, které jsou chudé na mikroby, ale také na potravu, která udržuje mikroby při životě. Ze své stravy bychom měli jednoznačně vyřadit potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru, ztužených tuků, alkohol a další obecně nezdravé potraviny.
Jak zjistit stav mikrobiomu : V lékařství v ČR jsme zvyklí zjišťovat informace standardně z rozboru krve. Naštěstí věda a výzkum jdou stále dopředu a je možné si nechat v soukromé laboratoři vyšetřit i stav střevního mikrobiomu. Nejen, že zjistíte, jak si vedou vaše střeva, jaký je věk vaší mikrobioty, dostanete i možné řešení.
Symptomy zánětu střev
Se střevními záněty se pojí příznaky spojené především s trávením. Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu.
Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně
- Kvašená zelenina.
- Miso pasta.
- Rostlinný kefír.
- Tibi krystaly.
- Rostlinné jogurty.
- Rostlinný sýr.
- Kombucha.
- Rejuvelac.
Jak poznam že mám něco se Strevy
Symptomy zánětu střev
Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu. S narušeným střevním prostředím souvisí také únava a slabost, protože často na jídlo nejsou ani myšlenky a tělo potom nemá odkud čerpat energii.„Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.Starají se o rovnováhu střevní mikroflóry, posilují imunitu a zabraňují rozmnožení škodlivých bakterií. Pokud má tělo nedostatek probiotik, může se to projevit zácpou, průjmem, častým pocitem nadýmání nebo špatným trávení.
pokud jsou Vaše potíže způsobeny užíváním antibiotik a tím pádem narušením vaginální mikroflóry, zavádějte vaginální probiotika (např. tobolky Gynocaps nebo vaginální kapsle Gynimun), která slouží k obnově poševní mikroflóry.
Které probiotika jsou nejlepší : Dobrý den, z registrovaných léčivých přípravků (byly provedeny studie na účinnost) se nabízí Hylak Forte nebo Enterol. Z doplňků stravy můžete podat jakékoliv jiné probiotika – všechny se mohou dlouhodobě: Biopron, Linex, Laktobacily, apod.
Jak pečovat o mikrobiom : Abychom se dopracovali ke zdraví prospěšné symbióze s mikroorganismy, je zapotřebí je dobře krmit. Dobře krmit nejen bakterie, ale i sebe, znamená, že potrava je bohatá na vlákninu, zejména celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, zeleninu, ořechy a semínka.
Jak poznat problém s játry
Únava: Pocit neustálé únavy může být jeden z prvních příznaků zánětu jater. Ztráta chuti k jídlu a nevolnost: Snížená chuť k jídlu je častým symptomem. Žloutenka: Žloutnutí kůže a očního bělma, způsobené nahromaděním bilirubinu v krvi. Bolest v pravém horním kvadrantu břicha: Mírná až střední bolest v oblasti jater.
Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:
- průjem s příměsí krve a hlenu.
- bolest a krvácení z konečníku.
- křečové bolesti břicha.
- nevolnost.
- ztráta chuti k jídlu.
- zvýšená teplota.
- úbytek na váze.
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.
Jak zacina rakovina střev : Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) může vzniknout, když se buňky střevní sliznice začnou nekontrolovaně dělit. Zpočátku se tvoří převážně nezhoubné výrůstky, tzv. střevní polypy. Ty pomalu rostou, časem se mohou stát zhoubnými a jsou předstupněm asi 90 % případů kolorektálního karcinomu.