Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě. Deníkovat můžete i za účelem vytváření své vysněné budoucnosti.Psaní deníku je nástroj, díky kterému ze sebe dostáváme nával emocí a starostí. Úplně se jich nezbavíme, ale zprostředkuje nám odstup a třeba i lepší řešení. Pokud jste své niterní pocity doposud nesvěřili ani deníku, nic se nebojte. Nikdy není pozdě začít.Jednoduše otevřete svůj deník a začněte psát o tom, co vás napadá právě teď nebo o čem zrovna přemýšlíte. Můžete popsat svůj den, své pocity, touhy, cíle nebo prostě popisovat, co vám zrovna běží hlavou. Pokuste se psát deník každý den.
Jak si psát motivační deník : Jak si psát motivační deník
- Deník, který se vám bude líbit. Základním a nejdůležitějším bodem považujeme vzhled deníku.
- Zapište si cíle. Co by nemělo ve vašem deníku chybět
- Hledejte pozitiva. Každý večer si k deníku sedněte a zapište si alespoň jedno pozitivum, které se vám za den stalo.
- Zdobte si ho.
- Plánujte.
Jak si psát deník vděčnosti
Jak vést deník vděčnosti Deník nebo zápisník vděčnosti by měl obsahovat: datum, prostor na poznámku – do poznámky si můžete zapisovat, komu jste dnes prospěli, kdo pomohl vám, co bylo dnes krásné, za co se můžete pochválit i co vám udělalo radost.
Co je to deník : Deník je literární dílo, koncipované jako série fiktivních nebo skutečných, zpravidla datovaných záznamů, pořizovaných průběžně v kratších časových intervalech (často v intervalu jednoho dne, odtud název).
Stačí pár vět. Soustřeď se na hlavní postavy (kdo), hlavní děj (o čem), kdy se to odehrálo a kde (prostředí), piš vlastními slovy – neopisuj nic z obalu knížky ani odjinud, zkus to převyprávět sám) hodnocení (tvůj názor na knížku nebo pocit z knížky – přišel ti příběh nudný, nebo se ti naopak moc líbil
Neexistuje ani seznam témat, který by vám řekl, co řešit na psychoterapii a co ne. Nejdůležitější je to, jak danou situaci prožíváte vy sami. Dva lidé mohou stejnou životní událost prožívat diametrálně jinak, v souvislosti s jejich dosavadními zkušenostmi, rodinným zázemím nebo temperamentem.
Kdy jít na terapii
„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.Jak se motivovat
- Poznejte sami sebe a stanovte si své cíle.
- Vymyslete plán, jak cílů dosáhnout.
- Jděte si za svými cíli.
- Připravte se na překážky.
- Nikdy se nevzdávejte.
- Obklopte se pozitivními lidmi.
- Srovnávejte se jen jediným způsobem.
- Sledujte svůj pokrok.
Do deníku můžete psát i kreslit nebo využít pestré škály nálepek a štítků. Vhod přijdou také inspirativní myšlenky známých osobností o cestování i mapy světa, Evropy a České republiky.
Jak vděčnost praktikovat
- Založte si deník nebo sklenici vděčnosti. Nejrozšířenější a také ve studiích nejčastěji zkoumanou formou praktikování vděčnosti je journaling – tj.
- Všímejte si maličkostí
- Sdílejte vděčnost s ostatními.
- Udělejte si z vděčnosti rituál.
Jak psát Journaling : V šabloně si stačí vyznačit datum a každý den začít se třemi věcmi, za které jste v ten den vděční. Můžete napsat obecné myšlenky, jako například: Jsem vděčný/á za slunečný den. Jsem vděčný/á za rodinu a dobré vztahy s přáteli. Denní vděčnost můžete vyjádřit i konkrétněji: Jsem vděčný/á za kreativní setkání s přáteli.
Jak poznat deník : Deník je literární dílo, koncipované jako série fiktivních nebo skutečných, zpravidla datovaných záznamů, pořizovaných průběžně v kratších časových intervalech (často v intervalu jednoho dne, odtud název).
Co všechno musí obsahovat Ctenarsky deník
Do čtenářského deníku se zapisuje
- Jméno autora.
- Název díla.
- Ilustrátor.
- Nakladatelství
- Rok vydání (případně kde a kolikáté)
- Hlavní postavy.
- Stručný výtah z děje.
- Vlastní hodnocení, recenze.
Vztah s vaším terapeutem může být takovým „zkušebním vztahem“, ve kterém si můžete promluvit o svých pocitech z toho, co se mezi vámi a terapeutem děje a ve kterém by vám terapeut měl být průvodcem a oporou, pomáhat vám hledat slova pro to, co se ve vás odehrává a zároveň vás respektovat a přijímat takovou, jaká jste.Jsme lidé různí, různě citliví na věci, které v terapii řešíme, a které se kolem nás dějí. Máme různé potřeby. To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny.
Kolik stojí hodina u terapeuta : Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší. Je to tak.