Jak si vytvořit datovou schránku online?
Pro toto založení budete potřebovat průkaz totožnosti — občanku nebo pas.

  1. Navštivte nejbližší pobočku Czech POINT. Většinou se nachází na úřadě nebo na poště.
  2. Řekněte, že chcete založit datovou schránku.
  3. Aktivujte si datovou schránku.
  4. Aktivujte si upozornění na zprávy.

V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových. Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek.Přihlášení do datové schránky je velmi jednoduché. Přihlásíte se na adrese mojedatovaschranka.cz, kde z metod přihlášení zvolíte přihlášení uživatelským jménem a heslem. Zadáním těchto zaslaných údajů datovou schránku aktivujete a budete mít možnost přijímat a odesílat zprávy.

Jak se dostat do datové schránky fyzické osoby : První přihlášení do datové schránky provedete prostřednictvím stránky www.mojedatovaschranka.cz. Přihlásíte se pomocí uživatelského jména a hesla, které jsou uvedeny v dopise. Po prvním přihlášení si změňte heslo a zadejte svoji e-mailovou adresu. Poté bude Vaše datová schránka připravená k použití.

Kolik stojí zřízení datové schránky

Zřízení Datové schránky

Založte si datovou schránku a komunikujte se státem zdarma.

Jak dlouho trvá zřízení datové schránky : Stáhněte si formulář, který vytiskněte a vyplňte. Na žádosti si nechte úředně ověřit podpisy. Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

1) Osobně na Czech POINTU

Nové přístupové údaje Vám budou zaslány poštou na Vaši kontaktní adresu. V případě, že do žádosti uvedete svou e-mailovou adresu, bude Vaše žádost vyřízena okamžitě a nové údaje obdržíte e-mailem v tzv. virtuální obálce, v níž je uveden aktivační link.

Přišla mi notifikace “Tento mobilní klíč byl deaktivován”

Pokud nemáte žádnou možnost přihlášení do Datových schránek, navštivte kontaktní pracoviště Czech POINT a požádejte o znovuvydání přístupových údajů (může být placená operace).

Jak získat přihlašovací údaje do datové schránky

Přístupové údaje jsou zasílány:

  1. do Datové schránky fyzické osoby nebo.
  2. poštou na adresu Pověřené osoby nebo Administrátora, kterou zadala oprávněná osoba při zadávání žádosti o zřízení účtu Pověřené osoby nebo Administrátora.

osobně na Czech POINTu. Žádost podáte na kontaktním místě Czech POINT – zde je ověřována totožnost žadatele (občanský průkaz, pas apod.) Většina žádostí je rovnou vyřízena a žadatel si odnáší potvrzení o zřízení obsahující identifikátor datové schránky.Datová schránka vám umožní posílat elektronické dokumenty orgánům veřejné moci zcela zdarma.

Základním způsobem přihlašování je použití uživatelského jména a hesla. Jméno se skládá ze 6 alfanumerických znaků a je přidělené systémem. Prvotní heslo, které je Vám také přiděleno, je řetězec dlouhý vždy 10 znaků a obsahuje velká písmena, malá písmena, číslice a speciální znaky. Toto heslo nikdy neobsahuje mezeru.

Kolik stojí jedna datová zpráva : Pokud posíláte placenou datovou zprávu, je nad tlačítkem ODESLAT ZPRÁVU uveden údaj o poplatku, který musíte uhradit. V současnosti je cena jedné placené zprávy sjednocena na 10 Kč bez ohledu na způsob placení. Po odeslání datové zprávy se zobrazí okénko s informací o úspěšném odeslání.

Jak dlouho trvá aktivace datové schránky : Stáhněte si formulář, který vytiskněte a vyplňte. Na žádosti si nechte úředně ověřit podpisy. Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Jak si vytvořit datovou schránku

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Platit lze pomocí online převodu přes e-banking, platební kartou nebo standardním bankovním převodem. Vyberte si způsob platby, který vám nejvíce vyhovuje.Uživatel a schránka

V sekci Přihlášený uživatel najdete údaje o uživateli, který je právě v dané chvíli přihlášen – jeho uživatelské jméno a další interní identifikátor, občanské jméno, příjmení a adresu, typ (roli ve schránce) a souhrn jeho práv ke schránce.

Co se stane když si neaktivují datovou schránku : Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.