K výrobě bude zapotřebí destilovaná voda a isopropylalkohol, který koupíte v lékárně, drogerii nebo v prodejnách barev. Na deset dílů destilované vody je potřeba přidat jeden díl isopropylalkoholu. Pokud byste rádi směs voňavou, můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru.Letní směs do ostřikovačů jednoduše vyrobíte tak, že smícháte destilovanou vodu a ocet v poměru 1:1. Nic složitějšího v tom opravdu není.Zatímco letní ostřikování netřeba složitě koumat, jako zimní směs do ostřikovačů se smí používat jen speciální nemrznoucí kapalina.
Jak namíchat nemrznoucí směs : Na jeden díl isopropylalkoholu přidejte deset dílů destilované vody a promíchejte. Nakonec do směsi přilijte pár kapek oleje.
Co nalít do ostřikovačů
Na značky obvykle nekoukám, vhodnější volbou jsou ale ty na bázi etanolu (doporučit mohu třeba Carlson pro příjemnou vůni, dobře v testech vychází také Sonax, Sheron či Rox). Nemrznoucí směs kupuju v provedení „do -20 °C“. Jde o naředěnou kapalinu, která je určena k okamžitému použití.
Jak rozmrazit vodu do ostřikovačů : Zamrzlé trysky – můžete je odmrazit pomocí teplé vody nebo fénem. Také je důležité používat speciální zimní kapalinu do ostřikovačů, která má nižší bod mrazu. Prasklá nádržka ostřikovačů – můžete ji opravit pomocí tmelu nebo horkého plastu.
U letních kapalin je tak dominantní složkou voda, která je doplněna o různé odmašťovací a leštící látky. Jakmile však teplota klesne pod nulu, je letní směs nepoužitelná. Voda v ní jednoduše zmrzne. Do zimní směsi do ostřikovačů se proto přidává alkohol, který ani v běžných mrazech netuhne.
Do nádržky na kapalinu do ostřikovačů nedoplňujte pouze vodu. Pokud voda zmrzne, může ucpat a poškodit nádržku a hadičky. Při extrémně studeném počasí používejte kapalinu do ostřikovačů, která je určená pro nízké teploty. Nádržku přitom nenaplňujte až po okraj.
Co se stane když Smíchám nemrznoucí kapaliny
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.Teplonosná nemrznoucí směs chrání otopné těleso před zamrznutím, korozí a tvorbou usazenin. Před naplněním topného žebříku je třeba nemrznoucí kapalinu smíchat s destilovanou vodou.Voda pro výrobu směsí do ostřikovačů by měla být velmi měkká, tedy s obsahem minerálů pod 0,7 mmol/l – proto je vhodné použít vodu destilovanou.
Zamrzlé trysky – můžete je odmrazit pomocí teplé vody nebo fénem. Také je důležité používat speciální zimní kapalinu do ostřikovačů, která má nižší bod mrazu. Prasklá nádržka ostřikovačů – můžete ji opravit pomocí tmelu nebo horkého plastu. Nebo ji rovnou vyměňte za novou.
Co dát do ostřikovačů : Na značky obvykle nekoukám, vhodnější volbou jsou ale ty na bázi etanolu (doporučit mohu třeba Carlson pro příjemnou vůni, dobře v testech vychází také Sonax, Sheron či Rox). Nemrznoucí směs kupuju v provedení „do -20 °C“. Jde o naředěnou kapalinu, která je určena k okamžitému použití.
Co se dává do ostřikovačů : Na značky obvykle nekoukám, vhodnější volbou jsou ale ty na bázi etanolu (doporučit mohu třeba Carlson pro příjemnou vůni, dobře v testech vychází také Sonax, Sheron či Rox). Nemrznoucí směs kupuju v provedení „do -20 °C“. Jde o naředěnou kapalinu, která je určena k okamžitému použití.
Co dělat když zamrzne voda v ostřikovači
Zamrzlé trysky – můžete je odmrazit pomocí teplé vody nebo fénem. Také je důležité používat speciální zimní kapalinu do ostřikovačů, která má nižší bod mrazu. Prasklá nádržka ostřikovačů – můžete ji opravit pomocí tmelu nebo horkého plastu. Nebo ji rovnou vyměňte za novou.
Zamrzlé trysky – můžete je odmrazit pomocí teplé vody nebo fénem. Také je důležité používat speciální zimní kapalinu do ostřikovačů, která má nižší bod mrazu. Prasklá nádržka ostřikovačů – můžete ji opravit pomocí tmelu nebo horkého plastu. Nebo ji rovnou vyměňte za novou.Nemrznoucí kapalina do ostřikovačů čistí, chrání skla a odstraňuje z nich olej, saze, sůl a další zimní znečištění. Zabraňuje zamrzání trysek a přimrzání stěračů. Neleptá lak, chrom, pryž a plasty.
Jak dolít chladící kapalinu : Snese i vodu z kohoutku
Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku. Moderní chladicí kapaliny s tím nemají problém a jsou v nich obsažené složky, které velmi efektivně brání usazování minerálů.