Substráty se nejčastěji míchají ze zeminy, humusu, rašeliny, písku a případně i perlitu. Tuto směs zároveň obohacujeme o živiny (kvalitní kompost, guano apod.). obohatit můžeme substrát i o mykorhizní houby, to je již ale vyšší level.Poměr: 2 díly jemného písku, 1 díl kompostu, 1 díl perlitu. Důvod: Sukulenty a kaktusy preferují propustnější a méně živný substrát pro zabránění kořenovému hnilobě.V našich zeměpisných šířkách se pěstební substráty nejčastěji skládají z kompostu, rašeliny, zeminy, písku a perlitu. Klasická zemina představuje základ pro výrobu zahradnického substrátu. Tvořit by měla zhruba jeho 40–60 %. Zahradní zemina by měla být vzdušná, propustná a s neutrálním pH.
Jak namíchat substrát pro zeleninu : Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.
Jaký je rozdíl mezi substrátem a zeminou
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.
Jaký je nejlepší substrát : Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.
Namísto rašeliny můžete používat svůj vlastní kompost. V zahradnických obchodech lze zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny – místo rašeliny je základem takového substrátu tzv. toresa.
Perlit stabilizuje vlhkost v půdě, zlepšuje využívání hnojiv a přispívá k dobré kondici pokojovek. Lehounké bílé kuličky jsou odolné vůči vlhku, mrazu a plísním. Při míchání vlastní směsi k přesazování celozelených rostlin přidávejte 1 díl perlitu ke 4 dílům rašeliny (kokosové drti).
Jakou zeminu pro zeleninu
Zahradnické substráty obsahují na rozdíl od výsevních substrátů hnojivo. Výsevní substráty bývají bez hnojiva proto, aby se mladé, rostoucí rostlinky nespálily. Zahradnický substrát je ideální na záhony, kam budeme sázet zeleninu. Neuděláte chybu, když místo zahradnického substrátu použijete zahradnický kompost.Zahradnický substrát je vyroben ze směsi kvalitní světlé a černé vrchovištní rašeliny s přídavkem minerálního hnojiva NPK.vhodné pro: běžné pokojové palmy a podobné exotické zelené rostliny. složení: směs rašelin, písku a minerálních hnojiv. balení: 5 l / 20 l.
Chceme-li půdu vylehčit, můžeme rašelinu nahradit například pilinami, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z dřevin jehličnatých či z jejich borky). Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců, nebo zeminy smíchané s pískem.
Proč nepoužívat rašelinu : Čím škodí těžba rašeliny Že těžba rašeliny ničí cenné biotopy, se moc neví, distributoři pytlů se substráty se tím nechlubí a osvěta pokulhává. Navíc bližší azalka na zahradě než nějaké brebery v Pobaltí, tak to prostě je.
Jak namíchat perlit : Jednotlivé složky přidávat v pořadí: voda – plastifikátor – cement – vápno – perlit, a doba mísení by neměla překračovat 2-3 minuty. Po smísení je nutné zkontrolovat konzistenci malty a eventuelně korigovat přidávané množství vody.
Jak vysévat do perlitu
Při výsevu prostě naplním květináčky, do misky naleju vodu s hnojivem a Previcurem, nechám nasát, vyseju mořidlem opatřená semena a po dolití trochy vody do misky zavíčkuju a hotovo. Žádná pařba, žádné svinění, žádné řasy, žádný problém s potulnými kořeny.
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.Za nejdůležitější prvky potřebné k růstu rostlin jsou považovány dusík (lat. nitrogenium), fosfor (lat. phosphorum) a draslík (lat. kalium).
Jakou zeminu použít na palmy : Použitá zemina zároveň musí být dobře propustná pro vodu, protože rostlina nesnáší přemokření. Vhodná je kvalitní zemina pro zelené rostliny, palmová zemina nebo zemina, do které přidáte granule písku nebo jílu. Možností je také kaktusová zemina, která – v závislosti na složení – již nemusí vyžadovat přidávání písku.