Na jeden díl isopropylalkoholu přidejte deset dílů destilované vody a promíchejte. Nakonec do směsi přilijte pár kapek oleje.Letní směs do ostřikovačů jednoduše vyrobíte tak, že smícháte destilovanou vodu a ocet v poměru 1:1. Nic složitějšího v tom opravdu není. Výrobní cena je přitom opravdu zajímavá a každého šetřílka zaručeně nadchne.Výrobci nejčastěji používají ethanol, pro potřeby zimní nemrznoucí směsi však vyhovuje i methanol, isopropanol či etylenglykol. Kapalina obsahuje také různé saponáty a parfémy, které mají za úkol zlepšit jejich schopnost čistit sklo a „přebít“ typický alkoholový zápach.
Co použít místo vody do ostřikovačů : Zatímco letní ostřikování netřeba složitě koumat, jako zimní směs do ostřikovačů se smí používat jen speciální nemrznoucí kapalina.
Co se stane když Smíchám nemrznoucí kapaliny
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.
Kam nalít nemrznoucí směs : Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.
G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.
U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let. Nemusíte jezdit do servisu, s trochou trpělivosti to zvládnete i svépomocí. Jak na to
Jak si vyrobit nemrznoucí směs do ostřikovačů
K výrobě bude zapotřebí destilovaná voda a isopropylalkohol, který koupíte v lékárně, drogerii nebo v prodejnách barev. Na deset dílů destilované vody je potřeba přidat jeden díl isopropylalkoholu. Pokud byste rádi směs voňavou, můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru.Do nádržky na kapalinu do ostřikovačů nedoplňujte pouze vodu. Pokud voda zmrzne, může ucpat a poškodit nádržku a hadičky. Při extrémně studeném počasí používejte kapalinu do ostřikovačů, která je určená pro nízké teploty. Nádržku přitom nenaplňujte až po okraj.Zimní směs do ostřikovačů slouží pro provoz v nízkých teplotách, kdy letní směs mrzne a stává se nepoužitelnou. Musí tedy obsahovat nemrznoucí složku v podobě ethanolu nebo methanolu. Na rozdíl od letní směsi ta zimní neobsahuje odmašťovací složku.
"Etylenglykol obsažený ve Fridexu je toxický. Požití většího množství této látky způsobuje otravu," vysvětlila dále mluvčí. U zasažených osob podle ní může nastat nevratné poškození jater, ledvin a nervové soustavy. "Smrt může nastat už po několika hodinách selháním dýchání a krevního oběhu," upřesnila Janečková.
Kdy nalít nemrznoucí směs : Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás. Při dolévání chladicí kapaliny byste vždy měli použít ten typ, který už v potrubí je, některé jsou ale vzájemně kompatibilní. To si raději ověřte v pokynech výrobce.
Co se stane kdyz zamrzne voda v ostřikovači : Pokud v tomto systému zamrzne letní směs, může dojít k:
prasknutí hadiček v systému ostřikování, prasknutí nádržky na ostřikovací směs, poškození trysek ostřikovačů.
Co kdyz vypiju chladici kapalinu
Po požití nemrznoucí kapaliny, která se používá do aut, se otrava projevuje ve třech krocích. Nejdříve přijde silné zvracení, pak nastane metabolická acidóza a kardiovaskulární poruchy, a nakonec akutní selhání ledvin. Jako první pomoc při otravě fridexem se doporučuje podat postiženému větší množství alkoholu.
Neředěny Fridex G 48 je hořlavina IV. Třídy. Vzhled: Fridex G 48 je čirá, tmavozeleně zbarvená kapalina, bez zápachu, hořké chuti.Zbavte se letní směsi z ostřikovacího systému – můžete ji například vystříkat na čelní sklo do okamžiku, až dojde. Do nádržky na ostřikovací směs pod kapotou motoru nalijte zimní směs. Pokud používáte koncentrovanou směs, nezapomeňte ji správně naředit destilovanou vodou, a to v poměrech doporučených jejím výrobcem.
Jak zamezit zamrznutí vody : Proti zamrzání potrubí poslouží topný kabel
Pro tyto případy rizika zamrzání potrubí jsou tu elektrické topné kabely. Topné kabely zajistí ohřev potrubí tak, aby nezamrzlo. Pro ochranu klasických potrubí menších průměrů u běžných rodinných domů (cca do 50 mm) a délek do 42 m je vhodný automatický topný kabel PPC.