Jak si vyrobit chilli olej?
Nejlepší chili olej je nádherně voňavý, tmavě červený. Tradičně lidé v Sečuánu červené chilli papričky nejprve opečou a poté je ručně rozbijí pomocí kamenného mlýnku. Lze však přímo koupit chilli vločky a domácí čínský chilli olej může být hotový během 10 minut.1. Polovinu oleje zahřejte, přidejte chilli papričky, případně i sušené bylinky (například rozmarýn a tymián), a jakmile se v oleji začnou tvořit bublinky, teplotu stáhněte. 2. Horký olej smíchejte se zbylou polovinou, po vychladnutí ho přelijte do uzavíratelných sklenic a skladujte v temnu a chladu.Chilli papričky opláchneme a zbavíme stopek. Můžeme použít celé papričky se semínky nebo je rozpůlíme a zbavíme semínek. V obou případech je rozkrájíme na třetiny, vložíme do hrnce, podlijeme vodou a vaříme 10-15 minut do měkka. Poté slijeme vodu a uvařené papričky rozmixujeme s octem a solí.

Jak sušit chilli : POSTUP

  1. Papričky omyjeme, překrojíme a odstraníme semínka.
  2. Nakrájené papričky rozmístíme na plato sušičky, ideálně na pečící papír.
  3. Při teplotě 35 °C sušíme jeden až dva dny.
  4. Jakmile je slupka suchá a křupavá, papričky jsou hotové.

Co pouzit na smažení místo oleje

Skvělou náhražkou oleje na fritování je například přepuštěné máslo. Obzvlášť vynikající je, když v něm připravíte obalovaná jídla, jako například řízky. Na chuti jídlům ještě přidají mléčné výrobky, jako je creme fraîche, čerstvý sýr, tvaroh nebo smetana.

Na kterém oleji smažit : Do teplé kuchyně, tedy na smažení a tepelnou úpravu, je vhodný rýžový, řepkový a avokádový olej. Na rozdíl od výše zmíněných olejů mají totiž vysoký bod zakouření. Při tepelné úpravě v nich nevznikají zdraví škodlivé látky a zachovávají si látky prospěšné pro naše zdraví.

Co nakládat do oleje

Bylinky jako oregano, rozmarýn, tymián, dále sušená rajčata, pečené papriky, houby, česnek, citróny, pesta, brokolice, blanšírovanou červenou řepu, cibuli, blanšírované zelené fazolky, pečené cukety či srdíčka artyčoku.

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Jak udělat domácí chilli pastu

Papričky je nutné vložit do mixéru (čerstvé) a rozmixovat (i se semínky). Na cca 2 l papriček je následně nutné přidat 1 dcl kvalitního olivového oleje a 1 vrchovatou lžíci soli. S množstvím oleje i solí lze samozřejmě experimentovat. Také je možné množství surovin adekvátně podělit.Čerstvé chilli papričky se rozdrtí spolu se solí a nechají se fermentovat (kvasit) po dobu 2–6 měsíců. Výtažek z kůže, semínek a dužiny společně poskytne intenzivní a bohatou chuť. Občas se přidá ocet kvůli zastavení fermentace, ale jinak chilli mashe neobsahují žádné jiné látky či konzervanty.Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Neváhejte tedy, samozřejmě i dle možností připravovaného jídla, použít ocet, jehož nejrůznější druhy jsou na trhu k dispozici, citronovou či limetkovo šťávu anebo případně cokoliv kyselejšího co doma naleznete. Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience.

Jak smažit cibulí bez oleje : Jak název napovídá, technika je velice prostá – místo oleje se zelenina "osmaží" na vodě a následně chvíli na sucho. Jediné, co je tak potřeba je nepřilnavá pánev. Pro lepší chuť lze v závěru "smažení" použít sójovou omáčku, která jídlu dodá zajímavou chuť.

Na čem je nejlepší smažit : Na čem smažit Pro klasické smažení na pánvičce (řízky, placky, hranolky) je ideální řepkový olej, doporučují i výživoví odborníci kvůli nízkému obsahu nasycených mastných kyselin. Mnoho lidí nakupuje k tomuto účelu olivový olej z pokrutin (nejčastěji je balený v plastových lahvích), to je však chyba.

Co použít místo oleje na smažení

Ke smažení poslouží máslo. Skvělou náhražkou oleje na fritování je například přepuštěné máslo. Obzvlášť vynikající je, když v něm připravíte obalovaná jídla, jako například řízky. Na chuti jídlům ještě přidají mléčné výrobky, jako je creme fraîche, čerstvý sýr, tvaroh nebo smetana.

Šetrné smažení probíhá při teplotě 150 stupňů, jinak počítejte u smažení přibližně s teplotou 180 stupňů. Proto by olej, na kterém chcete smažit, měl mít nejméně tak vysoký bod zakouření. Grilování nebo pečení v troubě pak probíhá často při ještě vyšších teplotách.Na grilování na všech typech grilů vč. Vámi zmiňovaného plynového grilu se obecně doporučují oleje, které mají vysoký kouřový bod, jako jsou rostlinné oleje, řepkový olej, olivový olej po prvním lisování, rýžový olej nebo olej lisovaný z jadérek hroznového vína.

Jak dlouho vydrží česnek v oleji : Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice. Takto vydrží i několik měsíců.