Hustota sazenic:
Na 1 m2 se sází přibližně 4 – 6 kusů jahodníkových sazenic. Spon sazenic je volitelný. Na zahrádce je vzdálenost řad 60 cm od sebe a sazenice v řadách jsou vzdáleny 30 cm od sebe. Málo sazenic způsobí nižší sklizeň, ale mnoho sazenic – znamená hustý porost, který se špatně sklízí a plody dříve hnijí.Termín výsevu zvolte dle vašich možností. Z lednových a únorových výsevů vypěstujete sazeničky k výsadbě do konce jara. Vysadit do půdy je můžete v průběhu května a června a koncem léta přinesou první plody. V příštím roce vám jahodník plodí naplno.Rostliny nejsou během zimního období vystaveny klimatickým výkyvům a díky tomu jsou mnohem vitálnější s velkou zásobou látek potřebných k růstu. Tyto sazenice jsou dostupné od února do července.
Jak pěstovat Stáleplodící jahody v truhlíku : Do kulaté žardiny o průměru 30 cm dávám podle druhu 2 – 3 sazenice jahodníku. Do balkonového truhlíku o délce 80 cm jsem dal jahodníky čtyři. Pozor: I když se jedná o samozavlažovací nádoby, po dobu prvních 14 dní rostliny zalévejte. Nedostanou se k vodě ze spodního zásobníku dokud neprokoření.
Jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku
Přemýšlíte, jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku I s tím vám poradíme. Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo.
Kdy a jak sázet jahody : Období výsadby jahod
Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.
Semena jahodníku jsou drobná a ke klíčení potřebují dostatek světla. Vyséváme je proto na povrch kvalitního výsevního substrátu a semena do něj pouze jemně zamáčkneme. Nezasypáváme zeminou! Po celou dobu klíčení musíme semenům jahod zajistit rovnoměrnou vlhkost.
Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
Co mohu zasadit mezi jahody
Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.Obecně se dá říct, že jenom pro čerstvou spotřebu potřebujete minimálně 6 až 7 rostlin na osobu v rodině. Pokud plánujete mrazit, zavařovat a jinak zpracovávat, doporučuji 50 až 60 rostlin jahod na rodinu – minimálně 10 rostlin/sazenic na osobu.I s tím vám poradíme. Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo.
Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.
Kolik jahodníku do truhliku : Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic. Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení.
Kolik místa potrebuji jahody : Kolik místa jahodník potřebuje
Slabě rostoucí odrůdy si vystačí s 20 cm, středně rostoucí druhy potřebují 30 cm a silně rostoucí jahodníky potěště až 40 cm místa. Řádky by od sebe měly být vzdálené 50 až 70 cm. Ideálně je směřujte na severojih. Jahodníky díky tomu budou mít dostatek světla a tepla, ale nespálí se.
Kolik jahod do truhlíku
Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic. Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení.
Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.Předpěstování zeleniny – jak na to!
- Nasypejte a navlhčete substrát. Naplňte pěstební misku nebo pěstební květináč speciálním substrátem a lehce jej přitlačte.
- Vysejte semínka. Nyní zasejte semínka.
- Přikryjte semena zeminou.
- Zajistěte vysokou vlhkost vzduchu.
- Zajistěte teplo.
- Více vzduchu a světla.
Kdy začít dělat sazenice : Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.