Jak si vybavit dílnu?
Čím vybavit dílnu

Pracovní stůl nebo ponk bude středobodem vaší dílny a musí být tak akorát. Postavte si třeba několik pracovních stolů u stěn, ať máte více pracovní plochy. Na stěny zavěste skříňky a poličky. Zásuvky pracovního stolu si roztřiďte podle toho, co u stolu chcete kutit a skříňky jakbysmet.V dílně žádného kutila by neměla chybět sada plochých i křížových šroubováků, hoblík, hasák, nůžky, nůž, provázek, kombinačky, pilka, sada šroubků i šroubů, vrtačka, hmoždinky, lepicí páska, obyčejná tužka, metr, svěrák, kladívko, kleště a prodlužovací kabel.Uspořádání domácí dílny

Obecně se doporučuje rozdělit prostor na část provozní, skladovací a údržbovou. Místo byste měli vyčlenit také pro různé nebezpečné látky, jako jsou hořlaviny a chemikálie, pokud s nimi pacujete. Tip: Nezapomeňte využít také zdi dílny (případně strop), kam se dají pověsit méně používané věci.

Jak velkou dílnu : "Ideální velikost dílny je 3×3 metry, a pokud se bude pracovat s protahem a frézou na dřevo či soustruhem, klidně i 5×5 metru," říká Jana Motalová z Bauhausu. Dílenský kout v zadní části garáže může být ještě výhodnější. Když s autem vyjedete ven, můžete dočasně využít celý prostor velký třeba 25 metrů čtverečních.

Jak má vypadat dílna

Centrem každé dílny je pracovní stůl neboli ponk. Je důležité si uvědomit, že ponk má sloužit k práci, ne k odkládání nářadí, šroubků, plechovek s barvou nebo různého harampádí. Nářadí a materiály zapomenuté na ponku uložte na svá místa a nepotřebné věci nekompromisně vyhoďte.

Jak vybavit truhlářskou dílnu : Truhlářská dílna

  1. vrtáky do dřeva různých velikostí
  2. brusné papíry.
  3. vibrační/excentrická/pásová bruska ruční
  4. pásová bruska stolní
  5. stojanová vrtačka nebo stojan na upnutí klasické vrtačky.
  6. ruční frézka.
  7. stolní frézka.
  8. sada fréz do ruční či stolní frézy.

Tipy a triky: Jak co nejlépe uspořádat vaši dílnu

  1. Ponk v dílně – všechno harampádí musí pryč
  2. Rozdělte si dílnu do několika sekcí a vytvořte přehledný systém.
  3. Nejpoužívanější nářadí umístěte nad pracovní stůl.
  4. Spojovací materiál roztřiďte do stohovatelných boxů
  5. Nářadí umístěte do robustních voděodolných boxů


Nářadí s dlouhými násadami se často zavěšuje na speciální úchyty. Pro zavěšení můžeme využít sestavy háčků či držáků nabízených v hobby marketech či zahradních centrech. Pokud si úchyty na nářadí vyrobíme sami, nejlépe využijeme prostor. Ale dobře přístupné bude i v ohraničeném prostoru, který rozdělíme přepážkami.

Jak levné postavit dílnu

Další alternativy k betonovým dílnám jsou například dřevěné či plechové garáže, které musíte postavit do betonových patek. Dílna z plechové garáže musí být dostatečně velká, aby se vám tam vlezl pracovní stůl, regály a především potřebné nářadí. Chcete-li mít dílnu s dlouhou životností , pak volte betonové moduly.V dílně žádného kutila či dobrého řemeslníka pochopitelně nemůže chybět základní ruční nářadí jako je kladivo i palice, dále hoblík, hasák, šroubováky, pila či pilky nebo kleště. Mezi základní výbavu by však měly patřit i nůžky, vodováha, metr – ať svinovací nebo dřevěný, ale i lepící páska, provázek či obyčejná tužka.Stěna na nářadí nabízí velmi efektivní využití prostoru ve vaší garáži – zavěsíte si ji jednoduše na stěnu a uložíte na ni nářadí. Na šrouby, matky, ventily nebo jiné malé součástky vám poslouží úložné boxy. Na ruční nářadí, jako jsou klešte, kombinačky či kladivo, využijete různé úchyty a háčky.

Tradiční truhlářské nářadí – pilu, hoblík a dláto, nahradilo moderní elektro či akunářadí, které ulehčuje práci profesionálním řemeslníkům i domácím kutilům. Řezání, broušení, hoblování nebo jakákoliv jiná práce se dřevem, je tak mnohem rychlejší, přesnější a truhlářům pomáhá dosahovat perfektních výsledků.

Jak uložit nářadí v dílně : Jak uspořádat nářadí v dílně

  1. Koš či kontejner při ruce.
  2. Volný ponk.
  3. Závěsné organizéry nebo magnetické lišty.
  4. Přizpůsobené regály.
  5. Police a závěsné háčky.
  6. Zásobníky na hřebíky.
  7. Kufr na nářadí

Jak skladovat nářadí : Samotné nářadí můžete dále skladovat v kůlně nebo dílně, akumulátory však přeneste na teplé místo. Aby vám sloužily co nejdéle a příliš neklesala jejich kapacita, skladujte je při teplotě 15 až 20 °C.

Co je nejdražší na stavbě domu

Zhruba 40% nákladů na stavbu tvoří práce, ostatní náklady tvoří povolení, projektové poplatky a materiál. Cena, kterou nakonec zaplatíte, závisí na umístění nemovitosti, velikosti a půdorysu domu a kvalitě zvolených povrchových úprav a použitých materiálů.

Pro ohlášení nebo povolení stavby totiž platí jiná pravidla. Bez stavebního povolení i ohlášení se obejdete u staveb do 25 m2, jako jsou garáže nebo kůlny. Udělení územního souhlasu je dostačující pro některé nepodsklepené stavby pro zemědělství. Pro stavbu chatičky nebo altánku nad 25 m2 je třeba stavební ohlášení.Prostředky pro péči o pneumatiky: V garáži by neměl chybět stojan na sadu pneumatik, hydraulický hever, klíč na matice, pneuměřič, autokompresor, náhradní ventilky, šrouby, matice a sněhové řetězy.

Jaký je rozdíl mezi tesařem a truhlářem : existuje rozdíl mezi tesařem a truhlářem Pro tesaře je charakteristická hrubší práce se dřevem, vyrábí a opracovává například dřevěné trámy pro stavbu domu. Kdežto práce truhláře je jemnější, vyrábí například nábytek či kuchyně.