Díky vysokému obsahu minerálů, které podporují syntézu kolagenu, pomáhá kopřiva zlepšovat elasticitu pokožky. Reguluje sekreci kožního mazu a má antibakteriální a zklidňující účinek na pokožku. Kopřivovou Hydrolinu můžete použít jako přírodní náhradu pleťového tonika po očištění obličeje bez oplachování.Vzhledem k tomu, že kopřiva je poměrně silná bylinka, neměli byste kopřivový čaj pít déle než 3 týdny.Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.
Jak udělat odvar z kopřiv : Kopřivy si také můžete pěstovat u sebe na zahradě. Do šálku dejte hrst omytých listů a zalijte asi 200 ml vroucí vody. Je důležité vědět nejen to, jak uvařit čaj z čerstvých kopřiv, ale také jak dlouho kopřivový čaj louhovat. Čaj louhujeme 10 až 15 minut a poté přecedíme přes síto.
Kdy jít na kopřivy
Pro sběr listů jsou nejvhodnější jarní rostliny, které sbíráme od jara až do května. Vybíráme jen vrchní listy, které jsou nejmladší. Nať můžeme sbírat celé období před květem, tedy v průběhu celého léta a začátku podzimu. Při sběru se vyhýbáme místům, kde kopřivy rostou velmi hojně.
Na co je zdravá kopřiva : Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Možné účinky kopřivového čaje na tělo:
- podporuje metabolismus a čistí tělo.
- díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
- působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
- posiluje imunitní systém.
- snižuje krevní tlak i cukr.
- zmírňuje žaludeční obtíže.
- omezuje menstruační obtíže.
V tomto období je nejvíce účinných látek v kopřivě. Čaj z čerstvých kopřiv se pouze spaří a nechá 10-15 min. louhovat. Nejlépe je pít čaj ráno na lačno a po doušcích a přes den ještě tak jednou či dvakrát.
Kdy se pije Kopriva
V tomto období je nejvíce účinných látek v kopřivě. Čaj z čerstvých kopřiv se pouze spaří a nechá 10-15 min. louhovat. Nejlépe je pít čaj ráno na lačno a po doušcích a přes den ještě tak jednou či dvakrát.Bylinky na alergickou rýmu:
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – Je známá pro své protialergické účinky a může pomoci zmírnit symptomy alergické rýmy. Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla.Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Kdy pít kopřivu : Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla. Kopřiva je považována za bezpečnou, ale jako u všech bylinek, i zde je vhodné dodržovat pauzy, například po měsíci užívání udělat týden pauzu.
Kolik kopřivy denne : Kolik kopřivy můžeme vypít
Preventivně se pije jeden šálek čaje denně po celý rok. Alespoň tak to radila jako prevenci před všemi neduhy slavná Maria Treben.