Jak si udělat doma vanilkový cukr?
Vanilkový cukr se vyrábí naprosto jednoduše – smíchá se čistý cukr a do něj se přidá mletá vanilka. To je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem: vanilinový cukr se vyrábí jakožto náhražka toho vanilkového. Je sice levnější, ale nemá tak úžasnou chuť, navíc se v dnešní době vyrábí z odpadu při výrobě celulózy.Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.

Co se dá použít místo vanilkového extraktu : Vanilkový extrakt je zkrátka a jednoduše koncentrovaný výtažek z vanilky, který se vyrábí naložením vanilkových lusků v alkoholu. Má zlatou až tmavě hnědou barvu a výraznou chuť i vůni. Můžu ho něčím nahradit Ano, můžete ho nahradit vanilkovým luskem, je to ale v důsledku finančně náročnější.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a Vanili cukrem

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá : Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Celý lusk vložíme do těsně uzavíratelné sklenice, zasypeme cukrem, zavřeme a necháme navonět. Tento způsob je vhodný, pokud na vanilkový cukr nespěcháme, trvá to totiž 2-3 týdny, než je cukr aromatizovaný.

Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.

Jak se dělá extrakt

Jemně řezaná či mletá droga se nasype do nádoby, zalije se lihem a následně se protřepává. Po jedno až dvoutýdenní maceraci se výluh scedí a nechá se 24 hodin v chladu vyčeřit. Čirý roztok se slije, zbytek se zfiltruje, oba výluhy se smísí a doplní lihem na původní množství.Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu. Vanilkový extrakt si doma můžete i vyrobit.Infuzování Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Vanilkový cukr slouží jako přísada na pečení a zvýraznění chuti kynutých, třených a piškotových těst. Přidáváme ho do krémů, tvarohů, zmrzlin a koktejlů. Sypeme jím koláče palačinky, nebo kaše. Na posypání moučníků smícháme obsah sáčku se 7 lžícemi moučkového cukru.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilkovým cukrem : Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Jak si udělat domácí vanilkovou zmrzlinu : Příprava vanilkové zmrzliny není náročná. Budete potřebovat jen vanilkový lusk, měkký tvaroh, mascarpone a cukr. Všechny ingredience smícháte a nakonec přidáte zrníčka z vanilkového lusku. Pokud máte pocit, že směs není dostatečně podle vaší chuti, můžete přidat u trochu vanilkového cukru.

Jak udělat vanilkový cukr z lusku

Vanilkový lusk nakrájejte přibližně na 6 kousků, koneček lusku můžete úplně vyhodit a zbylou část spolu s cukrem dejte do mixéru typu vitamix nebo blender. Pokud je lusk čerstvý, bude stačit chvilička, pokud už byl tvrdší potrvá to o něco déle, ale do jedné až dvou minut by měl být výsledek hotový.

Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců. Je však vhodné vanilku každé dva měsíce nechat 15 minut nadechnout a zase zapečetit, déle tak vydrží.

Jak si udělat tinkturu : Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.