Jak si správně čistit zuby mezizubním kartáčkem?
Mezizubní kartáček stačí používat 1x denně. Většinou se používá večer po vyčištění klasickým kartáčkem. Správnou velikost Vám doporučí Váš lékař, nebo dentální hygienista. Roztřepený či ohnutý kartáček nepoužívejte a vyměňte jej za nový.Mezizubní kartáček držíme mezi palcem a ukazováčkem. Jemně zasuneme kartáček do mezizubního prostoru pod úhlem 45° směrem od dásně tak, aby nedošlo k jejímu poranění. Lehkým tahem kartáček protáhněte mezi zuby směrem dovnitř a ven, opakujte 2–3x, stejným způsobem pokračujte ve všech mezizubních prostorech.Mezizubní kartáček používaný denně vydrží přibližně 2 – 3 týdny. Vyměnit je ale potřeba i v případě, že se například ohne drátek, roztřepí se štětinky nebo se kartáček jakkoliv viditelně opotřebí. Čištění mezizubních prostor by mělo být každodenní součástí zubní hygieny.

Jak ukládat mezizubní kartáčky : Skladovat kartáček můžete v antibakteriálních krytkách, které slouží nejen pro uložení kartáčku, ale především obsahují aktivní látky pro ničení bakterií na kartáčku a uchovávají jej hygienicky čistý. Antibakteriální krytka může být hezkým doplňkem koupelny, či hračkou a dárkem pro děti.

Na co jsou mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáček můžete použít po čištění zubním kartáčkem k dočištění (překvapí vás, kolik plaku po čištění zubním kartáčkem ještě zůstalo), nebo můžete i před čištěním – v tom případě si dobře připravíte mezizubní prostory na použití dalších přípravků dentální hygieny (speciální zubní pasty, ústní vody).

Jak dlouho by se měli čistit zuby : Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.

Pro velmi úzké mezizubní prostory a překřížené zuby

Zubní nitě jsou jedním z nejrozšířenějších typů pomůcek na čištění mezizubních prostor. Existuje několik druhů, ale základní rozlišení je na voskované a nevoskované. Voskované nitě jsou ideální pro začátečníky, protože se lépe zavádějí do mezizubního prostoru.

Odborné zdroje uvádějí, že byste měli kartáčky měnit každé tři měsíce (což platí pro klasické kartáčky i hlavice elektrických kartáčků), ale tato délka je spíše orientační. Většině z nás zubní kartáček už po méně než dvou měsících vypadá spíše jak smeták na podlahu.

Na co je jednosvazkový kartáček

Jednosvazkový, solo nebo také single kartáček slouží k slouží k čištění špatně dostupných míst. Jedná se o svazek kratších štětin z extrémně jemných vláken, který tento kartáček má.Velikost mezizubního kartáčku se určuje podle standardizovaného označení velikostí ISO. Díky ISO průchodnosti rozpoznáte velikosti mezizubních kartáčků napříč výrobci. Podle barev se totiž orientovat nedá, protože mezi výrobci neexistuje shoda v barevném značení průměrů. Proto je důležité používat tento přechodník.Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.

Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Jak se zbavit mezery mezi prednimi zuby : Mezery se vyskytují buď pouze mezi horními předními řezáky, nebo jsou rozložené rovnoměrně mezi všemi zuby. Přední mezeru je vhodné podchytit již v dětském věku a snímacím rovnátkem směrovat ostatní prořezávající zuby do vhodné polohy, případně nechat odstranit retní uzdičku / spojku mezi rtem a dásní/.

Co rozpouští zubni kámen : Zubní kámen může odstranit váš zubař nebo dentální hygienista. V ambulancích dentální hygieny se k odstranění zubního kamene nejčastěji používá ultrazvukový přístroj umožňující rozbití i těch nejtvrdších vrstev zubního kamene ultrazvukovými vlnami.

Jak casto menit jednosvazkový kartáček

Jednosvazkový kartáček Vám poslouží jako ideální nástroj k odstranění zubního plaku z povrchu jednotlivých součástí rovnátek i zubů. Stejně jako běžný zubní kartáček je vhodné i solo kartáček měnit po 2 – 3 měsících či po každém prodělaném infekčním onemocnění.

Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.Solo kartáček přiložíte k zubu tak, aby jeho štětiny směřovaly mezi zub a dáseň a také do prostoru mezi zuby. Na kartáček jemně zatlačte, aby se štětiny mírně rozprostřely do stran. Zuby čistěte jemnými vibračními pohyby kolem krčku zubu a podél jeho vnitřní a vnější plochy.

Jak často by se měl měnit kartáček : Odborné zdroje uvádějí, že byste měli kartáčky měnit každé tři měsíce (což platí pro klasické kartáčky i hlavice elektrických kartáčků), ale tato délka je spíše orientační. Většině z nás zubní kartáček už po méně než dvou měsících vypadá spíše jak smeták na podlahu.