"Jak si kdo ustele, tak si lehne", praví staré české přísloví. A jiné, že "bez práce nejsou koláče". Jenže dobře poležet si chce každý, dopřát si něco na zub také. Zato stlát, tedy zasloužit si to či ono vlastním úsilím, už každý nehodlá.Rčení úzce souvisí s úslovím a pořekadlem. Rčení se liší od pořekadla především tím, že rčení lze volně časovat (házet perly sviním), zatímco pořekadlo jen v omezené míře nebo vůbec ne (chyba lávky; já nic, já muzikant), úsloví pak tvoří přechodový typ mezi rčením a pořekadlem.Kdo se bojí, nesmí do lesa. Tichá voda břehy mele. Jablko nepadá daleko od stromu. Komu se nelení, tomu se zelení.
Co znamenají přísloví : Přísloví je žánr lidové slovesnosti v podobě krátkého mravního naučení vyjádřeného přirovnáním či metaforou. Tato naučení představují zobecnění zkušeností mnoha generací a vyjadřují různá hodnocení, normy jednání a z nich vyplývající závěry, působící jako mravní imperativ.
Jak si kdo ustele tak si lehne přísloví
Jak si kdo ustele, tak si také lehne. #
- Ekvivalenty v ostatních jazycích. Německy: Wie man sich bettet, so liegt man.
- Význam(y) Přísloví vyjadřuje zkušenost, že člověku se v životě daří tak, jak se sám postará o své potřeby, ale také podle toho, zdali jedná zodpovědně. [
- Varianty. Tvarové varianty.
- Typické užití v textu.
Jak si kdo ustele : Určitě všichni znáte toto staré české přísloví, protože dobře si lehnout a vyspat se, chce totiž každý, ale stlát postel, to už není zrovna oblíbená činnost.
Výrazy pořekadlo a rčení se zdají být synonyma, ale nejsou. Pořekadlo je „neohebné", čili nedá se časovat či skloňovat: jaká matka, taková Katka, naproti tomu rčení jsou „ohebná" a do věty se vkládají: oddělit zrno od plev nebo holandské chytit úhoře za ocas.
Jedná se v podstatě o ustálené výroky, které obsahují obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy. Za pomoci nich jsou nám již od malička vštěpovány základní hodnoty naší kultury. Zpravidla mají podobu rýmovaného dvojverší – to zejména kvůli snadné zapamatovatelnosti.
Co znamená když se kácí les tak létají třísky
3. Když se kácí les, létají třísky. Toto přísloví glosuje skutečnost, že při důsledném prosazování čehokoli se nevyhneme nejrůznějším přešlapům. Často i dost fatálním.Přísloví, že košile je bližší než kabát, naznačuje, že vlastní zájem má u člověka přednost před nějakými vzdálenými cíli. Třeba blaho rodiny je víc než světlé zítřky celé společnosti. Člověk ale nejedná takto jednoduše. Má samozřejmě zájmy, ale stejně tak je ovlivněn jako společenská bytost nějakými hodnotami.Unáhlená rozhodnutí přinášejí špatné výsledky. Hlad má velké oči. Hladoví si naloží víc, než mohou sníst. Oči by chtěly, břicho už nemůže.
Přísloví "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej" zřejmě vyjadřuje loajalitu, také vděčnost.
Co to znamená bez práce nejsou koláče : Ono známé „bez práce nejsou koláče“ platí odjakživa a úplně ve všech směrech. Pokud nebudeme s naším majetkem něco dělat, tak koláče nebudou. V případě peněz to znamená, že pro nás nebudou pracovat.
Kam vítr tam plast Co to znamená : Slovní spojení "kam vítr, tam plášť" je mladší než předchozí biblická, ale koneckonců také úctyhodně staré. Toto pojmenování lidí, kteří jednají, jak se píše ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky, "vždy se zřetelem k momentálně převládajícím zájmům druhých"…
Kdo hodně chce
Kdo hodně chce, tomu hodně schází. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Frazém neboli frazeologismus je ustálené spojení slovních tvarů slov. Jedná se například o pranostiku, rčení, pořekadlo, přirovnání či přísloví apod. Frazeologismy většinou výrazně posunují původní význam slov směrem ke zcela jinému smyslu sdělení.Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá
Přísloví nás upozorňuje na to, že všechny naše činy mají své následky. Co člověk dělá, to se mu vrátí. Při hlasitém volání do lesa, to v praxi může být třeba rozzlobený hajný nebo lesník, který se objeví.
Co znamená hlad je nejlepší kuchař : Hlad je nejlepší kuchař.
Hladový člověk je rád i za jídlo, které by normálně nejedl.