Jak si doma vypěstovat salát?
Jak semena vysévat

Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.Salát vyžaduje slunné stanoviště.

Je vhodné zakrýt sazenice netkanou textilií, která uchrání rostliny před škůdci a zkrátí období vegetace. Půda by měla být lehčí, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Salát špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy.JAK NA TO Naplňte truhlík zahradním substrátem (zachrání vás i krtinec) a vysejte semínka salátu řidčeji po celém povrchu. Semínka lehce zatlačte a povrch už jen doslova pocukrujte zeminou. Opatrně zalijte střičkou nebo kropenkou, abyste semena nespláchli do jedné velké kaluže.

Jak pěstovat salát v zimě : Doma za oknem můžete celoročně pěstovat také salát. Hlávkový se k tomu nehodí, doporučují se například odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova. Postup je snadný: Stačí do truhlíku s vhodným substrátem vysít semínka a za 6 až 8 týdnů můžete sklízet. Snadno vzejde také rukola, řeřicha nebo pažitka.

Kdy zasadit semínka salátu

Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu.

Jak se Otrhava Trhaci salát : Vyžaduje slunné stanoviště.

Ideální je pro něj teplota 10 – 20 °C (dle odrůdy). Dobře snáší i větší teplotní pokles. Vhodné je zakrýt sazenice netkanou textilií, která uchrání rostliny před škůdci a zkrátí období vegetace. Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá.

Salát potřebuje slunné nebo přistíněné stanoviště a úrodnou půdu, která zadržuje vodu. Není nijak zvlášť náročný na přihnojování. U salátu je velmi důležité vysévat kultivary vhodné pro dané roční období, aby se předešlo nežádoucímu vybíhání do květu.

Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte.

Kdy se sází salát

Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.Mně se nejvíc osvědčily samozavlažovací truhlíky, ale pokud zvládnete pravidelně zalévat, můžete je pěstovat i v obyčejných. “ Stačí vybrat si vhodnou odrůdu, vytvořit ty správné podmínky a můžeme salát pěstovat během celého roku, když není zmrzlá půda. Někdo sáhne po sazenicích v zahradnictví.Přesazení na záhon

Do skleníku nebo na venkovní záhon saláty přesadíme v okamžiku, kdy mají 4 až 6 pravých listů. „To znamená těch, které už opravdu vypadají jako salátové listy. Sázíme do sponu 25 až 30 cm, záleží na odrůdě. Saláty je třeba dostatečně zalévat.

Požadavky na teplotu při pěstování salátu

Během celého dne udržujte teplotu ve fóliovníku/skleníku v rozsahu 10 až 21 stupňů Celsia. Pokud se venku oteplí, otevřete dveře, aby se vzduch v interiéru ochladil.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Kdy vysadit sazenice salátu : Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.

Co zasadit vedle pórku

Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.

Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.

Kterou zeleninu nesmí pes : Obecně platí, že k zakázané zelenině patří avokádo, pórek, lilek, česnek, cibule, syrové brambory, luštěniny či ředkev. Velmi sporná jsou rajčata, která podle mnohých do psího jídelníčku nepatří, avšak existují také názory, že pejskovi rajče v malém množství neuškodí.