Jak shazují jeleni parohy?
Odpověď Shazování parohů u jelenovitých je skutečně obrovským plýtváním. Kupodivu právě proto pomáhá udržet dobrou kondici populace, jak tvrdí takzvaná indikátorová teorie. Indikátorová hypotéza se snaží vysvětlit existenci genů pro preferenci sekundárních pohlavních znaků (mezi něž patří i paroží).Nejmohutnější paroží mají samci ve stáří od osmi do dvanácti let. Růst nového paroží a jeho shazování je rozdílný podle zeměpisných šířek, kde los žije. Čím severněji jedinec žije, tím později nasazuje a shazuje paroží.Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara. Tento periodicky probíhající cyklus nemá u vývojově výše postavených živočichů obdoby.

Kdy shazuje jelen sika : Sika paroží shazuje později než jelen lesní, obvykle v květnu nebo v červnu, a nové vytlouká v září. Sika je typickým obyvatelem světlých listnatých a smíšených lesů, u nás se však drží i ve smrčinách. Říje u něho probíhá od konce října přes celý listopad a není doprovázena takovými souboji jako u jelena lesního.

Kdy sobi shazují parohy

Parohy mají i samice sobů

Neslouží jim totiž jen k soubojům, pomáhají i při vyhrabávání potravy zpod sněhu. Samci je shazují už v prosinci, takže v době, kdy by měli táhnout saně naložené dárky, mají holé hlavy. Naproti tomu samice parohy shodí v létě a do zimy jim narostou nové.

Jak poznat paroží : Paroží jelenů je na základě periodicky se opakujícího narůstání, odumírání a shazování kostní tkáně z fyziologického hlediska jedinečným znakem ve světě zvířat. Jeho stavba a velikost se vyvíjela u jednotlivých druhů jelenovitých v průběhu evoluce v závislosti na jejich životním prostředí.

Obojí vrchovatě platí pro parohy jelenovitých. Do jejich vytvoření musí samec každý rok investovat značné úsilí – potřebuje získat z potravy velké množství bílkovin i minerálních látek, hlavně vápníku a fosforu. Mohutným parožím tedy samec sděluje samici: „Jsem zdatný a předám tvým potomkům skvělé geny.

v předjaří samci shazují staré paroží a v dubnu jim začíná vyrůstat paroží nové, které je pokaždé o něco delší a rozložitější na rozdíl od jelenů je paroží daňků zakončeno lopatovitě v zimních měsících mají tmavě šedohnědou srst bez skvrn, letní srst je na hřbetě bíle skvrnitá

Proč jelen troubí

Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.Jelen evropský troubí hlubokým hlasem, zatímco jelen sika spíše jakoby píská. Zvukové projevy obou druhů jelenů se velmi liší. Rozeznat křížence podle hlasu už ale tak snadné není. Pomůže s tím speciální software.U dospělých jelenů je paroží za normálních okolností dorostlé do července a do začátku srpna je plně zkostnatělé. Všeobecně platí, že u starých jelenů tvorba paroží začíná a je ukončena dříve než u mladších kusů.

v předjaří samci shazují staré paroží a v dubnu jim začíná vyrůstat paroží nové, které je pokaždé o něco delší a rozložitější na rozdíl od jelenů je paroží daňků zakončeno lopatovitě

Jak najít parohy : Najít shozy (parohy) je někdy náročné, protože nejsou na zemí moc dobře vidět, někdy leží mezi větvemi, někdy mezi kůrou a starým listím. Je to takové dobrodružství, jako když se na podzim sbírají houby. Děti byly úspěšní a několik shozů se jim podařilo najít.

Kolik váží parohy jelena : Podle stáří a společenského postavení mají jeleni vzrostlé parohy, které měří na délku i 120 cm. Paroží je zakončeno tzv. korunou. Parohy můžou vážit až 8 kg.

Co žere jelen lesní

Byliny a tráva reprezentují v příhodných měsících až 80 % jelení stravy. V noci se stádo odvažuje vyjít i na otevřenější prostranství a spásá na polích obilí nebo kukuřici. V zimě stoupá v denní porci potravy zastoupení keřů a dřevin: jeleni se živí ostružiníkem, břečťanem nebo okusováním kůry mladých stromků.

Jelen je spojován se zrozením nového dne, silou nových počátků a vede své svěřence k přirozené rovnováze. Jelen je láskyplným ochráncem, a proto je důležité si rozpomínat na jeho léčivou obnovující sílu a požádat o jeho vedení vždy, když ho budeme potřebovat.Jelen lesní (Cervus elaphus) skočí do dálky 12 metrů. Předčí jej však impala (Aepyceros melampus), jejíž rekord je 12,2 m. Avšak jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus) nebo i irbis (Uncia uncia) přeskočí neuvěřitelných 13,4–15,5 m.

Jak poznat daňka : Hmotnost daňka je 40 až 95 kg, daněly 25 až 50 kg. Zbarvení srsti je v létě červenohnědé s bílými skvrnami v podélných řadách, na hřbetě je tmavý pruh, spodek těla žlutobílý od hrudi po obřitek. V zimním zbarvení je skvrnitost většinou málo patrná a na hřbetě převládá šedohnědý nebo černý tón.