Jak set salát?
Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu. Záhon lze ochladit i zalitím.Vyséváme v dubnu až červnu, sazenice vysazujeme do sponu 30 x 30 cm. Vegetační doba je poměrně dlouhá, přibližně čtyři měsíce. Salát ledový – vyséváme přímo na záhon od března do května a vysazujeme stejně jako salát hlávkový.Do vlhkého výsevního substrátu vysejte přibližně 2 semínka na cm2 do hloubky 0,5 až 1 cm. Na výsev můžete použít truhlík, sadbovače, rašelinové tablety nebo minipařníčky, které pomáhají udržet potřebné mikroklima pro klíčení. Semínka salátu za optimálních podmínek klíčí 3 až 7 dní.

Jak vyset Ledovy salat : Při letním výsevu ledového salátu přímo na záhon vyséváme semena mělce do řádků nebo po špetkách ve sponu 30 x 30 cm a rostliny po vzejití vyjednotíme. Salát hustě vysetý protrháme a sazeničky vysadíme na jiné místo na zahrádce.

Kdy se sází salát

Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.

Jak rychle roste hlávkový salát : Některé saláty mohou růst až 80 dní – listový 7 týdnů, hlávkový 10-11 týdnů a římský 11-12 týdnů.

Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.

Skladování Ledový salát v celku lze uchovávat v chladničce v zásuvce na zeleninu až dva týdny. Již nakrojený a uložený v plastovém sáčku vydrží až týden.

Jak naklíčit salát

Teplo urychlí klíčení

Při teplotě nad 5 °C vyklíčí semena salátů přibližně za dva týdny, při 10 °C za týden. Při teplotě 25 °C vyklíčí za dva dny (pozor však, tuto teplotu již nesmíme překročit, klíčivost by se snížila). Předpěstováním v teple proto můžeme čas klíčení výrazně zkrátit a sklizeň uspíšit.Sazenice salátu

Na záhony přesazujeme v době, kdy již nehrozí jarní mrazy, protože salát nesnáší pokles teploty.Salát lehce propláchněte a osuště papírovou utěrkou. Pro drobnější druhy salátů je vhodné napustit vodu do mísy a salát v ní opatrne vyprat – pokud v míse uvidíte písek, vodu vylejte a dejte novou – to opakujte dokud salát nebude opravdu čistý.

Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.

Kdy dát sazenice ven : Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

Proč je hlávkový salát hořký : Nahořklou chuť salátu nejčastěji způsobuje nedostatečná zálivka během pěstování a pozdní sběr v době, kdy už začínají zelené listy vybíhat do květů. A zatímco hlávkový salát může zhořknout celý, u ledového se mění chuť pouze košťálu, který je možné snadno vyříznout.

Jak casto Zalevat salát

Je třeba jej zalévat pravidelně menšími dávkami vody, tak aby půda nebyla přemokřená a ke kořenům mohl vzduch. Během tvorby hlávek je potřeba vody vyšší. Zalévejte vydatněji, ale opatrně v delších časových intervalech, aby hlávky nepodhnívaly a nebyly napadeny plísní salátovou.

Odkrojte mu dole kus stonku, položte ho na talířek s vodou a dejte jej do lednice. Když budete vodu denně vyměňovat, celá hlávka salátu zůstane čerstvá o pár dní déle. Čas od času může také znovu odkrojit kus stonku. Hlávku salátu nikdy nekrájejte, ale postupně jen odebírejte svrchní listy.Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené v hlávkovém salátu Na 100 g jedlé části
Draslík (mg) 172
Vápník (mg) 20
Hořčík (mg) 9
Kyselina listová (µg) 59

Jak naklíčit : Jak naklíčit semínka

Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena. Naklíčená semena, pokud je nezkonzumujete najednou, uchovávejte v lednici.