Jitrnice nejsou moc trvanlivé, v chladu vydrží maximálně 5 dní, takže pokud je chceme uchovat na později, nebo jich máme hodně, je potřeba je zamrazit. Dají se jíst jen tak s chlebem, nebo je můžete ještě opéct v troubě nebo na pánvi a servírovat s brambory nebo se zelím.Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.Jitrnice opečené na pánvi
Opékání na pánvi s rozehřátým sádlem je asi nejčastějším způsobem ohřívání jitrnic. Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě.
Jak péct v troubě jitrnice : Dáváte-li přednost úpravě bez dalšího tuku, můžete jitrnice upéct v troubě v pekáčku. Troubu pak rozpalte na teplotu 160–170 °C a jitrnice opékejte, dokud není na povrchu krásně křupavá. Zpočátku je lepší pekáček přikrýt, na konci dopékejte odkryté. I na pekáč můžete pro jistotu přidat trochu sádla nebo jiného tuku.
Jak dlouho smažit jitrnici
Dusíme cca 15 minut. Jitrnice vytáhneme z lednice asi 2 hodiny před úpravou. Obalíme je v hladké mouce a vložíme na pánev se lžící oleje, olej nesmí být úplně horký, jen mírně zahřátý. Na mírném ohni je opékáme ze všech stran.
Jak jíst jelita : Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.
Jitrnice s kysaným zelím a bramborem
Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.
Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.
Co udělat z jitrnic
Šťouchané brambory se škvarky, jitrnice se zelím
Snad nejtypičtější a nejoblíbenější zabíjačkovou pochoutkou je jitrnice. Podávat ji můžete opečenou v troubě, s dušeným kysaným zelím a šťouchanými brambory se škvarky.…Bud jitrnice na více místech propícháme špejlí s hrotem nebo je před pečením namočíme na minutu do horké (ale ne vřelé) vody a osušíme. Troubu rozehřejeme na 190 °C, jitrnice vložíme na nepřilnavý pekáč (nasucho) a dáme péct na asi 25 – 30 minut.Koření na 1 kg jitrnic:
- 15 g třeného česneku.
- 20 g soli.
- 1,5 g mletého pepře.
- 1 g majoránky.
- 0,5 g nového koření
- půl lžičky mletého zázvoru.
Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Jak upéct jitrnice a jelita aby nepraskly : Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C.
Jaký je rozdíl mezi jitrnici a Jelitem : Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Kolik cibule do jitrnic
Suroviny na cca 12 kg jitrnic:
1 kg vepřového laloku. 1 kg vepřových plic. 0,7 kg vepřových jater. 150 g cibule.
Jitrnice chutná s chlebem nebo vařeným bramborem a dušeným zelím. Když už si ji dáte, tak ji nezapomeňte doplnit také kysaným zelím, které vám zajistí přísun vlákniny a vitamínů. Další možností je jako přílohu zvolit zelný salát a celozrnný chléb. Jitrnice se dají jíst jak studené, tak i teplé, nejčastěji opečené.Pokud nebudeme jíst všechnu polévku tentýž den, je nutné ji za občasného míchání zcela vychladit a uložit do lednice. Solit by se měla opravdu až při konzumaci.
Jakou přílohu k jitrnici : Jitrnice s kysaným zelím a bramborem
Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.