Jak sedet ve cvalu?
Většina lidí myslí na to, že má pohyb vysedět dolů, do koně. Abyste ale byli schopni správně vysedět klus, musíte nechat koně přijít nahoru ke každé jedné sedací kosti a pohnout odpovídající kyčlí nahoru a dopředu. Druhá kyčel jako by pak šla dolů a dozadu.Cval na levou ruku probíhá analogicky, akorát kůň nacválání začíná pravou zadní nohou (PZ, LZ+PP, LP). Na jízdárně (pokud není vyžadován kontracval = cval na vnější nohu) se cválá na vnitřní nohu. Jeden „krok“ ve cvalu se nazývá cvalový skok, protože se vážně nejedná o krok, nýbrž o skok.Chceme-li přejít ze cvalu do klusu, musíme si to opět načasovat. Jezdec sedí pohodlně ve cvalu a plánuje si, po které linii pojede. Nejjednodušší figura pro tento přechod je dvacetimetrový kruh. Jezdec trošku napřímí svůj trup a usadí se hrdě v sedle.

Jak poznat že kůň Cvala kontra : Kůň se do kopce „přikrčí“, z kopce „poskakuje“. Místo ohnutí opisuje končetinou oblouk do strany. Kůň odmítá nacválat, raději bude rychle klusat (snaží se vyhnout natažení končetiny při nacválání). Ve cvalu křižuje nebo cválá kontra nebo stále přeskakuje pánevními končetinami.

Jaký je rozdíl mezi klusem a cvalem

Výjimečně vysokých rychlostí v klusu dosahují klusácká plemena, která na trati 3 km dosahují rychlosti i 40 km/hod. Cval je nejrychlejší základní chod. Je velmi namáhavý pro koně i jezdce. Existuje velká variabilita v rychlosti jízdy, od velmi pomalého cvalu okolo 15 km/hod až po 60 km/hod.

Jak vysedávat na koni : Obvykle se vysedá, když jde zadní vnitřní a vnější přední noha koně dopředu. No a když jde dopředu přední noha, jde dopředu i plec. Takže zda vysedáš správně nejsnáž zjistíš pohledem na vnější plec – když jde dopředu, vysedáš, když dozadu, dosedáš.

Proto je logické, pobízet nohu odrazovou – tedy vnější zadní. Správná pobídka dle nás vypadá tak, že jezdec je narovnaný (viz DESATERO SPRÁVNÉHO SEDU), vnitřní holeň posune mírně dopředu, vnější dozadu a vnější holení pobídne koně proti srsti (ve směru pohybu). Čím menší pobídka, tím lépe.

V klusu se budete zvedat vždy, když vnější plec půjde dopředu. Pokud naklušete a začnete vysedávat na špatnou nohu (tedy na vnitřní), musíte přesednout. To provedete tak, že se na dvě doby posadíte do sedla a následně začnete znovu vysedávat. Také to chce trochu cviku, ale nebojte, naučíte se to rychle.

Jak správně vysedávat v klusu

Jednoduše. Vysedáváš vždy na vnější přední nohu. Tedy ať jedeš nalevo nebo napravo, koukáš na vnější přední nohu a současně s jejím pohybem dopředu, ty jdeš nahoru ze sedla. Důležité je S JEJÍM POHYBEM, protože jestliže se začneš zvedat až noha došlápne dopředu, vyjde ti vysednutí zrovinka na opačnou nohu.Tento starodávný zažitý zvyk si lidé vštípili do hlavy údajně kvůli dřívějšímu nošení meče. Dříve totiž vojáci nosili meč na svém levém boku, proto když nasedali na koně, nasedali do třmenu svou levou nohou z levé strany koně. V opačném případě by jim totiž při nasedání a sesedání překážel meč."Jezdec by neměl nechat koně křižovat"Nesouhlas, pokud kůň křižuje, má důvod. Buď je problém zdravotní, to no comment (viz jaja),anebo se prostě ještě neumí sám nést, neví co s nohama.To se nejlíp naučí sám.

Výjimečně vysokých rychlostí v klusu dosahují klusácká plemena, která na trati 3 km dosahují rychlosti i 40 km/hod. Cval je nejrychlejší základní chod. Je velmi namáhavý pro koně i jezdce. Existuje velká variabilita v rychlosti jízdy, od velmi pomalého cvalu okolo 15 km/hod až po 60 km/hod.

Jak rychlí je cval : Cval je nejrychlejší ze základních chodů koně – přibližně 30 km/h na jízdárně, 40 km/h v terénu, při dostizích i 50–60 km/h. Při takto rychlém cvalu může zadní noha dopadat na zem dříve než přední, pak se cval označuje jako rozložený cval. K rozloženému cvalu může dojít při vysoké rychlosti, únavě či pomalém cvalu.

Kolik vyjde kůň na mesic : A mít dostatečnou rezervu. Průměrně měsíčně vyjdou náklady na koně na 5041 Kč. (to už je docela slušná splátka hypotéky co) Samozřejmě někdo namítne, že ustájení koně se dá sehnat za nižší částku.

Kolik unese kůň na zádech

Kolik váhy může kůň unést koně přílišnou zátěží. od 400-625 kg.

Kůň nacválává odrazem od vnější zadní nohy, pokračuje diagonálou vnitřní zadní + vnější přední a pohyb končí vnitřní přední noha. Proto je logické, pobízet nohu odrazovou – tedy vnější zadní.Koni se většinou podávají kortikosteroidy, bronchodilatancia (rozšiřují dýchací cesty, a tak koni usnadňují dýchání) a mukolytika (podporují evakuaci hlenu z dýchacích cest). Kortikosteroidy lze podávat jak perorálně s krmivem/injekčně, tak i inhalačně.

Jak dlouho trvá naučit se jezdit na koni : Základy v jízdě na koni se obecně naučíte dle intenzity výcviku za cca 1,5-3 roky (jízda 3x týdně = cca 1,5 roku, 2x týdně cca 2 roky, 1x týdně cca 3 roky), poté může následovat závodní příprava, ale pokud u koní vydržíte, budete mít co zdokonalovat celý život.