Jak se zpracovava vanilka?
Pokud máte v plánu připravit dezert, smoothie či nápoj s použitím vanilky hned, stačí lusk podélně rozříznout. Nožem či menší lžičkou z něj pak vyškrábejte zrníčka, která se nachází na obou stranách lusku. Právě zrníčka jsou na vanilce tím zázrakem, který dodává pokrmům nezaměnitelný šmrnc.Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.Rostlinu množíme jarním řízkováním, při kterém oddělíme část stonku, který má nejméně dva články a vrcholový řízek. Ten zapíchneme do rašeliny odlehčené perlitem nebo polystyrénovými kuličkami. Se semeny to u nás raději nezkoušejme, k naklíčení potřebují původní symbiotickou houbu.

Z jaké rostliny je vanilka : Vanilla planifolia patří do čeledi orchidejí. Jejím původním domovem bylo Mexiko ve Střední Americe. Tato výjimečná rostlina šplhá ve svislém směru na kmeni stromů ve stínu, případně polostínu a ve volné přírodě umí narůst do výšky až 25 metrů, květy jsou bílé případně žluté.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Jak uchovat vanilku : Jak uchovávat vanilku, aby vydržela čerstvá Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete. Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.

Jak uchovávat vanilku, aby vydržela čerstvá Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete. Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.

Při správném uchovávání vydrží lusky až 4 roky. Vyschlá vanilka se dá oživit rehydratací: namočí se do malého množství neutrálního alkoholu (například do vodky) a uloží do lednice. Za dva týdny je lusk natolik změklý, že se z něj snadno vytlačí zrníčka i bez použití nože.

Jak roste vanilka

Rostliny se pěstují na plantážích, kde buď ovíjejí jiné stromy, nebo umělé podpěry (tyče). Často bývají tyto vanilkové plantáže kombinovány s pěstováním cukrové třtiny. Rostliny se na plantážích rozmnožují řízkováním, neboť pro klíčení semen potřebují – jako většina orchidejí – specifickou symbiotickou houbu.Vanilka kvete jen 24 hodin. První záznam o vanilce pochází z 15. století.Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.

Jak skladovat vanilku Lusky zakoupíte nejčastěji v uzavíratelné zkumavce, to aby si koření udrželo vlhkost. Jakmile se obal otevře, mají lusky tendenci rychle vysychat. Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinový : Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Jak uchovat čerstvou vanilku : Jak uchovávat vanilku, aby vydržela čerstvá Vanilkové lusky velice rády vysychají, proto je důležité správné uskladnění. Nejlepší je vanilkové lusky zavakuovat nebo alespoň zabalit do sáčku a ten následně vložit do dózy, kterou dobře uzavřete. Jednou týdně je však potřeba vanilku nechat vyvětrat.

Jak dlouho vydrzi vanilka

Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit. Při správném uchovávání vydrží lusky až 4 roky.

Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.Sladké aroma se za několik týdnů či měsíců rozleží například v javorovém sirupu, medu a džemech, v nakládaném ovoci, cold brew nebo sirupech. Molekuly vanilkového aromatu se uvolňují také v alkoholu, a tak se lusky vyplatí naložit do rumu nebo jiného tvrdého alkoholu.

Jak se získává vanilka : Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.