Voskovky necháme úplně rozpustit a ještě chvilku prohřát, špendlíkovou hlavičku také na chvíli ponoříme do rozpuštěného vosku, aby se i ona prohřála. Pak už jen stačí malovat motiv, pracujeme velmi rychle, protože vosk rychle tuhne. Před každou linkou nebo tečkou namočíme špendlík do vosku.Vajíčka uvařím natvrdo. Když jsou vařená, vyndám je na papírovou utěrku a jemně osuším. Ještě horká vajíčka přemístím do stojánku a hned se pustím do malování. Voskovky se po dotknutí horkého vajíčka začínají ihned rozpouštět a tím se vajíčko krásně barví.v modré barvě atd. Po obarvení necháte vajíčko pořádně oschnout a vosk odstraníte teplým hadříkem nebo vajíčko pomalu zahřejete nad svíčkou a vosk setřete ubrouskem.
Jak rozpustit voskovky : Můžete použít kvalitní voskovky, které nalámejte a položte v přiměřeném množství na lžíci. Nad plamenem svíčky se rozpustí poměrně rychle.
Co použít místo vajíček
Místo vajec můžete při pečení použít chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninovou mouku, obilnou mouku, pudink nebo také rostlinný olej.
Co dělat s hodně vejci : Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky. Štiplavou chuť a svěží zelenou barvu dodá pomazánce čerstvá pažitka, jarní cibulka, medvědí česnek nebo mladá řeřicha.
Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin. Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva). Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati.
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Čím se rozpouští vosk
Fénem ohřejete vosk dokud se nerozpustí a setřete ho jemně utěrkou. Existuje několik možností jak odstranit mastný flek po skvrně od vosku. Pokud jde o povrchovou skvrnu postačí mýdlová voda nebo ocet, kterou aplikujete na hadr a pomalu otíráte. Pokud jde avšak o vsáknutí skvrny, třeba sáhnout po lihu.I vejce natvrdo se mohou vkládat rovnou do vařící vody, v takovém případě se vaří devět minut, což je dostatečná doba k provaření bílku i žloutku. Vejce, která chceme uvařit natvrdo, se ale dají vložit i do studené vody a přivést k varu, jakmile začne voda vřít, vypneme plotýnku a vejce necháme ve vodě 10 minut dojít.Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky. To je skvělá volba pro malé svíčky.
Při teplotách nad 60°C se vosk dokonale rozpustí. Poté nechejte zahřátou směs oleje s voskem vychladnout. Směs tak značně „zhoustne". Ochlazenou směs je pak možné „naředit" na aplikační viskozitu některým z ředidel (pomerančový olej, terpentýnový olej, bezaromátový lakový benzín LB-60 nebo LB-40).
Jak nahradit vejce v cukrovi : želatina (jeden sáček) nahradí až 3 vajíčka. u vánočního cukroví použijeme ½ lžíce škrobu v 1 dl vody místo 1 vejce nebo 2 žloutků
Jak nahradit vajíčko v Buchte : Těsto zvládnete udělat i bez vajec. Chia nebo lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafaba, luštěninová mouka, obilná mouka, pudink nebo také rostlinný olej představují skvělé alternativy, čím nahradit vejce.
Co s Vykoledovanymi vejci
Budete se mnou souhlasit, že asi nejjednodušším způsobem, jak zkonzumovat vařené vejce, je dát si ho klasicky s čerstvým chlebem a máslem. Z jara jej můžete zasypat čerstvou pažitkou nebo jarní cibulkou. Získáte tím skromnou, avšak velice hodnotnou a vydatnou snídani či večeři.
Jak postupovat při nálezu vši nebo vajíčka (hnidy)
Postup dodržovat dle příbalového letáku. Umýt vlasy šamponem proti vším. Najít všechny vši ve vlasech a zbavit se jich. Hnidy vyčesat pomocí všiváčku (hřebínek na hnidy).Vajíčka je možné před malováním fixami obarvit potravinářskými či přírodními barvami nebo ponechat bílá. A poté na vejce použijte fixy a značkovače, pomocí kterých na vajíčkách vytvoříte různé obrázky, veselé obličeje, tečky, proužky nebo klidně i složité vzory. Zvolit můžete fixy s různou tloušťkou špičky.
Jak obarvit vajíčka ubrouskem : Zabalené vajíčko v ubrousku namočte do sklenice/misky s vodou. Vajíčko stačí namočit na sekundu, dvě a poté vytáhnout a nechat okapat. My si je ještě chvíli nechali bokem na talířku, aby barvy na vajíčko dobře přilnuly.