Osvědčeným receptem je užití citronové šťávy, kterou po přípravě aromatických pokrmů vymačkáte na dlaň a důkladně promnete. Kyselina citronová efektivně neutralizuje pachy a stejně tak funguje i v lednici (citron nakrájený na plátky) či v odpadkovém koši (vyhozená čerstvá citronová kůra).Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Na sodu ale pozor, je poměrně agresivní a při častém používání může vlákna oblečení i poškodit.Stačí rozpůlit citron, dát ho do hrnce s vroucí vodou a nechat vařit deset minut. Uplatnění tu naleznou i vymačkané citrony nebo zbytky citronové kůry. Pro ještě efektivnější odstranění zápachu můžete do vody přidat lžíci jedlé sody.
Čím neutralizovat zápach : Pár lžic sody nasypte na textil, nechte působit přes noc a ráno ji vysajte – pro jistotu nejprve ověřte na méně viditelném místě, jestli soda při vytahování zápachu z vláken nezanechá na povrchu stopy. Když vám něco nevoní v kuchyni, nalijte do misky trochu octa. Za pár desítek minut ocet zneutralizuje zápach z vaření.
Jak odstranit pach Spaleniny
Potřete spálené místo pastou z jedlé sody a octa nebo Coca-Coly. Nechte 6 hodin působit a poté umyjte. Pokud spálenina stále drží, posypejte místo jedlou sodou, nalijte vodu a 20 minut zahřívejte. Nechte vychladnout a umyjte.
Jak se zbavit smradu po spálení : Páchnoucí výlevky určitě vyřeší jedlá soda. Nasypte ji do nich a zalijte horkou vodou. Pokud vám na sporák něco uteče z hrnce, spáleninu zasypte co nejrychleji solí, ta nepříjemný odér okamžitě pohltí. A samozřejmě nezapomeňte na ocet.
Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.
Ocet odstraní plíseň i zápach
Jak na to Namočte oblečení do octa a nechte působit přes noc. Ráno oblečení vymáchejte a následně ponořte do čisté dávky octa ještě jednou. Večer prádlo vyjměte z octové lázně, přendejte do pračky a vyperte na dlouhý program.
Jak odstranit zápach spálenina
Páchnoucí výlevky určitě vyřeší jedlá soda. Nasypte ji do nich a zalijte horkou vodou. Pokud vám na sporák něco uteče z hrnce, spáleninu zasypte co nejrychleji solí, ta nepříjemný odér okamžitě pohltí. A samozřejmě nezapomeňte na ocet.Za ostrý pach potu potom může především bakterie Brevibacterium epidermis, která má na starost rozklad tukových složek pokožky. Není však pravdou, že pocením se náš organismus čistí. Pot je výsledkem sekrece apokrinních a ekrinních potních žláz a z devadesáti devíti procent jej tvoří voda.Zápach z úst může být zapříčiněn i suchostí v ústech (xerostomií), která vzniká v důsledku snížené tvorby slin. Mezi možné příčiny xerostomie patří konzumace alkoholu, kouření, nedostatečný příjem tekutin, nebo dýchání ústy (místo „normálního“ dýchání nosem). Sníženou tvorbu slin však mohou způsobit i některé léky.
Můžete využít dekorační misky nebo potpourri se sušenými citrusy, které nádherně provoní byt. Méně romantickými variantami jsou sáčky s kávovými zrnky nebo dřevěným uhlím. Jak uhlí, tak káva pohlcují pachy, a hodí se tak třeba do kuchyně nebo do botníku, kde jsou odéry nejvíce intenzivní.
Proč mi smrdí z pusy : Nejčastěji vzniká příčina v dutině ústní a je způsobena bakteriemi. Mezi příčiny bakteriální nerovnováhy patří nedostatečná zubní hygiena, povlak na jazyku, zubní kaz, mezizubní prostory ve kterých se mohou hromadit zbytky jídla aj. Pokud se u vás zápach z úst objeví, navštivte lékaře, který zhodnotí důvod vzniku.
Jak vyvětrat Spaleny plast : Pachy pohlcuje nejen jedlá soda, ale také sůl. Další z prověřených metod je rozmístění mističek se solí po místnosti, případně po bytě – buď samotnou, nebo rozmíchanou v trošce vody. Trochu soli můžete nasypat i na kuchyňský stůl nebo linku. Doporučuje se nechat působit několik hodin.
Jak se zbavit zápachu v pokoji
Výborným pomocníkem je obyčejný ocet. Pouhá mísa s octem, položená někde v místnosti, vytáhne zápach z nábytku a poradí si i se spáleninou ve vzduchu. Dobře zafunguje jemný octový roztok i na koženou sedačku, která je načichlá cigaretovým kouřem.
K omytí můžete použít speciální přípravky na čištění nebo různé roztoky jako třeba lžíci octa na litr vody. Poté celý kus nábytku přetřete mýdlovou nebo saponátovou vodou, pořádně otřete a nechte vyvětrat. Máte-li po ruce levandulový olej, smíchejte ho s vodou a umístěte dovnitř. Nábytek se krásně provoní.Jestliže jste si všimli plísně, je vhodné zbavit se jí pomocí roztoku jedlé sody či naředěným bělidlem. Po odstranění původce zápachu skříň, šuplík či botník důkladně otřete hadrem a saponátovou nebo mýdlovou vodou. Nakonec nechte nábytek pořádně vyvětrat a proschnout.
Co zničí plíseň : Bílý ocet je účinný proti plísním, protože je kyselý. Kyselost octu může proniknout buňkami plísně a zničit je. Navíc ocet může zabránit růstu plísně tím, že mění pH povrchu, na kterém roste plíseň, což ztěžuje přežití. Použití bílého octa pro úklid plísně je poměrně jednoduché.