Jak žmolkování předejít Nejšetrnějším způsobem, jak se na co nejdelší dobu vyvarovat žmolkům, je ruční praní. Oblečení otočte naruby, použijte prací prášek na jemné prádlo a ručně vyperte. Co nejméně drhněte a máchejte.Důvodem, proč žmolky vznikají, je samozřejmě opotřebení. Při používání se zkrátka někdy vlákno z oblečení uvolní a tím žmolek vznikne. Druhým důvodem vzniku žmolků je samotné praní, které ovšem lze ovlivnit. Tvoří se v případě, když zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek.Asi nejjednodušší je žmolky ostříhat nůžkami, ale takto se zbavíte jen větších žmolků, které se často tvoří na švech a koncích rukávů. Na menší žmolky dobře funguje žiletka, případně holicí strojek. Ve správném sklonu s ní přejíždějte po oblečení.
Co na žmolky na oblečení : Pokud bojujete s většími žmolky, sáhněte po navlhčené drátěnce na nádobí. Dejte ale pozor na to, abyste látku nepoškodili. Houbičku na nádobí také můžete přidat do pračky, když perete svetry, šály a mikiny. Na houbičku se nachytají uvolněná vlákna, takže vaše oblečení zůstane potom stále jako nové.
Který materiál Žmolkuje
Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.
Co dát do pračky proti Zmolkum : Proti žmolkům "získaným" z pračky prý také zázračně pomáhá ocet. Do poslední máchací lázně se ho nalije asi šálek. Je možné použít i lepicí šatový kartáč, který vás rovnou zbaví i chlupů ze zvířecích miláčků. Můžete to zkusit i podomácku.
Jedním z nejrychlejších a nejefektivnějších způsobů, jak odstranit žmolky z matrace, je použití holícího strojku, žiletky. Vyberte strojek s čistými holicími hlavicemi, abyste nepoškodili matraci. Před samotným holením se ujistěte, že matrace je suchá a pevně ji podložte.
Jak odžmolkovač funguje: Seřízne i jemné žmolky, ale nepoškodí látku. Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu.
Jak se tvoří žmolky
Jak vznikají žmolky
Ať už jde o vlákna na konkrétním kousku látky, či další vlákna, která se nejčastěji uvolňují a nabalují při praní. A právě při praní žmolky často vznikají. Dále také při nošení oblečení, zejména pak na částech, které se o sebe hodně třou nebo bývají takovému tření či otěrům o další povrch vystaveny.Žmolkům na prádle lze poměrně snadno předcházet. Hlavní zásadou je prát oblečení naruby a nepřeplňovat buben pračky. Šetrnější jsou také nižší otáčky při ždímání. Velmi důležitá je snaha o udržení čistoty pračky.Princip alobalových kuliček je podobný jako u silikonových praných koulí, které se přidávají do bubnu pračky. I hliníkové koule přispívají k efektivnějšímu smísení pracího prostředku s vodou, což garantuje dokonale čisté prádlo, aniž by bylo třeba zvyšovat náklady nebo používat speciální produkty.
Jedlá soda se postará o vyčistění bubnu i útrob pračky. Pokud je vaše pračka opravdu silně zanesená, pro lepší výsledek použijte kombinaci octa i jedlé sody. Pokud chcete vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové, nasypte obsah sáčku do zásobníku na prací prášek a spusťte prací program.
Jak vyčistit žluté fleky na matraci : Matraci posypte jedlou sodou a lehce postříkejte octem. Nechte ji několik hodin působit, dokud zcela nezaschne. Poté namočte houbičku do peroxidu vodíku a krouživými pohyby matraci otřete. Odstraňte žluté skvrny z matrace pomocí kyseliny citronové nebo citronové šťávy.
Jak odstranit žmolky z podprsenky : Prvním je navlhčení abrazivní strany vodou z rozprašovače a následné potírání látky. Žmolky se na houbičku budou postupně nachytávat. Jestliže jsou chuchvalce větší, sáhněte po navlhčené drátěnce na nádobí. Při čištění si ale dávejte dejte pozor, abyste nepoškodili látku.
Proč pračka Žmolkuje
Jednoduše řečeno: čím větší tření, tím je pravděpodobnější, že se na oblečení vytvoří uzlíky nebo žmolky. Bohužel, při každém pohybu, chůzi nebo dotyku oblečení způsobíte určité tření. Kromě toho tento problém zhorší i samotná pračka a sušička. Časté praní, zejména při vysokých teplotách, způsobuje ztrátu barvy.
Do mikrovlnky také nikdy nedávejte kovové nádobí a alobal. Kov odráží mikrovlnné záření a může dojít k jiskření.Odstranění zápachu: Pokud vaše oblečení nebo pračka zapáchají, ocet může pomoci neutralizovat zápach. Přidejte jeden až dva šálky octa do bubnu pračky a nechte ji běžet na prázdný cyklus na nejvyšší teplotě.
Proč Nedavat ocet do pračky : Po konzultaci se servisním technikem nám nebylo doporučeno toto čištění provádět, jelikož může dojít k poškození těsnící gumy a dalších pryžových a gumových částí vlivem kyseliny octové. Výměna těsnící gumy pak dle modelu a značky pračky vychází od 2500 Kč více. Za nás dáváme tedy čištění pračky octem palec dolů!