Jak se zbavit Zavorky v rovnici?
Postup při řešení rovnic se závorkami

1) Kulaté závorky odstraníme roznásobením. Pokud jsou v př. i hranaté závorky, odstraňujeme nejdříve vnitřní kulaté. 2) Dále pokračujeme pomocí ekvivalentních úprav.Stačí si pamatovat, že je-li před závorkou mínus, musím všechny znaménka uvnitř závorky změnit. Z plusek udělat mínuska a z mínusek pluska. A když před číslem znaménko není (příklad 2 první číslo v závorce – číslo 3), chápeme to jako plusko a po odstranění závorky bude před tímto číslem mínusko.Řešíme-li lineární rovnici ax + b = 0, kde a, b ∈ R , nastane právě jedna z možností: a) a = 0 , rovnice má jedno řešení x = − b a ; b) a = 0, b = 0 , řešením rovnice jsou všechna x ∈ R ; c) a = 0, b = 0 , rovnice nemá řešení.

Jak se zbavit dělení v rovnici : V případě, že se v příkladu vyskytne zlomek, ho v prvé řadě odstraníme. Protože je zlomek pouze jinou formou zápisu dělení, musíme celou rovnici vynásobit jmenovatelem, abychom se zlomku zbavili.

Která Závorka má přednost

Nejdříve závorka, potom násobení, nakonec sčítání. Nejdříve obě závorky, potom násobení. Sčítání a odčítání jsou na stejné úrovni, vyhodnocujeme zleva doprava. Nejdříve vnitřní závorka, potom vnější závorka.

Jak se zbavit odmocniny v rovnici : 2) Abychom se zbavili odmocnin, musíme dát rovnici na druhou. Umocněním mohou přibýt čísla, která se tváří jako výsledek, ale nejsou správná (stává se to ve chvíli, kdy na obou stranách rovnice jsou čísla navzájem opačná, umocnění zlikviduje znaménko a mocniny se pak rovnají).

Pokud jsou ve výrazu závorky v několika úrovních, postupujte vždy od vnitřních po vnější závorky. Nejdříve násobení, potom sčítání. Nejdříve závorka, potom násobení, nakonec sčítání.

0x je protokol, který umožňuje výměnu aktiv založených na platformě Ethereum peer-to-peer (P2P). Protokol vyvinutý společností 0x Labs slouží jako otevřený standard a základní stavební prvek DeFi pro všechny vývojáře, kteří vyžadují možnosti výměny.

Kdy soustava rovnic nemá řešení

Soustava lineárních rovnic nemá žádné řešení tehdy, když jsou grafy jednotlivých rovnic navzájem rovnoběžné. Nekonečně mnoho řešení. Soustava lineárních rovnic má nekonečně mnoho řešení tehdy, když grafy jednotlivých rovnic tvoří tu samou přímku.Při násobení nerovnice záporným číslem otáčíme znak nerovnosti. Nesmíme násobit nerovnici výrazem, který může nabývat kladných i záporných hodnot (pokud si nejste jisti, vyvarujte se násobení výrazem s neznámou).Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí:

  • závorky,
  • násobení a dělení,
  • sčítání a odčítání.


Dochází k vypuštění závorky i znaménka minus a ke změně znamének všech členů uvnitř závorky, jinými slovy k jejich změně ve členy opačné. Závorku, před kterou je znaménko minus, i s tímto znaménkem vynecháme a všechny členy původní závorky změníme v opačné.

Jak zadat do kalkulačky odmocninu : [SHIFT] [y√x] Tlačítko pro výpočet obecné odmocniny

Chcete-li vypočítat y-tou odmocninu z čísla x, stiskněte kombinaci tlačítek [x] [SHIFT] [y√x], zadejte číslo [y] a poté stiskněte tlačítko [=].

Co je to Mocnitel : Mocnina je zkrácený zápis pro opakované násobení stejného čísla. Například 2⋅2⋅2⋅2⋅2 je pátá mocnina dvojky 25. Číslo 2 se nazývá základ mocniny, číslo 5 exponent (mocnitel).

Co má přednost mocnina nebo závorka

POZOR! Je jedno, zda nejdříve spočítáme závorku nebo pak umocníme. Při počítání se závorkami jsme museli dávat pozor, když se čísla sčítala nebo odčítala. Nejdříve se musela spočítat závorka pak mocnina.

Hex je původně řecké slovo, které znamená šest nebo šestiúhelník (šestistranný geometrický obrazec). Může mít i několik dalších významů: hex – šestnáctková soustava (hexadecimální soustava) – zkratka pro hexadecimální zápis čísel, používaný především v informatice. Hex (skupina) – hudební skupina.Pro převod čísel z desítkové soustavy se používá algoritmus využívající zbytků po celočíselném dělení základem požadované soustavy (pro dvojkovou soustavu je to číslo 2 , pro šestnáctkovou 16 atd.). Převáděné číslo vydělíme základem požadované soustavy, zapíšeme si zbytek do řetězce a výsledek dělení si uložíme.

Kdy se mění znaménka u nerovnic : Postup řešení nerovnic je obdobný, jako při řešení rovnic s tou výjimkou, že pokud násobíme nebo dělíme nerovnici záporným číslem, mění se znak nerovnosti v opačný.