Jak se zbavit užovky na zahradě?
Pokud jde o zmiji, většinou stačí uklidit binec kolem domu a na zahradě a udržovat nízký trávník. Takovou oblast zmije vyklidí sama," uklidňuje herpetolog Mojmír Vlašín. V praxi to znamená, že by se kolem domu neměla povalovat prkna, hromady dřeva či odložené nářadí.Podle odborníků, pokud Vás v přírodě kousne nějaký had, bude to na 99% právě užovka hladká. Tato užovka je poměrně útočná, často se proti člověku postaví, hlasitě syčí a může Vás i kousnout. Užovka hladká však není jedovatá, a proto stačí ránu pouze ošetřit a vydezinfikovat.Užovky rodu Natrix mají jedovaté sliny, které působí hlavně na obojživelníky a pro člověka nepředstavují zřejmě žádné nebezpečí. Nicméně jsou již známy případy otravy po kousnutí různých „pravých“ užovek. Jed ve slinách vylučovaný užovkou obojkovou u alergiků může ve vzácných případech vyvolat i smrtelnou reakci.

Co vadi Zmijim : Pokud se z užovky vyklube zmije, nepropadejte panice. Zmijí jed dospělého zdravého člověka vůbec neohrozí, nebezpečný může být pouze pro malé děti a vážně nemocné osoby. Zmije jsou mírumilovné, jedem určeným k lovu neplýtvají a pokud jim nestoupneme na ocas, vždy volí raději útěk.

Jak vyrobit úkryt pro hada

Hojně se využívají topné kameny, na nichž se hadi mohou vyhřívat. Pro mláďata korálovek a užovek se používají úkryty z rozpůlených kokosových ořechů, větších kusů korkové kůry či keramických květináčů. V teráriu nesmí chybět miska na vodu, teploměr a vlhkoměr.

Co dělat když potkám hada : „Pokud hada potkáte v noci, obejděte ho v bezpečné vzdálenosti. Ve dne se dá čekat, že uteče. Ale pokud ho překročíte a nedotknete se ho, určitě vás nekousne.”

Užovka stromová volí jako nejčastější zimní úkryty štěrbiny ve skalách, dutiny stromů, ale také okolí lidských obydlí, například sklepy, staré seníky apod.

Třída Plazi (Reptilia)
Biotop travnaté území, listnatý a smíšený les (světlé lesy, křoviny, vřesoviště, kulturní krajina)
Potrava obratlovci (ještěrky, hadi (včetně zmijí), malí savci)
Rozměry délka 40−70 cm, hmotnost 30−150 g
Rozmnožování Je vejcoživorodá, počet mláďat 4−15, březost trvá 3–4 měsíce.

Čím se liší zmije od užovky

Zejména užovku a zmiji si lidé pletou. Rozlišit je ale jde. U většiny zmijí lze spatřit charakteristický pruh jdoucí podél těla. Užovky mají na povrchu kůže skvrnky.Žere především ryby, někdy ale také obojživelníky jako žáby, ropuchy, čolky a pulce. Svou kořist při polykání ochromuje případně usmrcuje výměšky tzv. Duvernoyovy žlázy, z níž skrze nejzadnější maxilární zuby vylučuje hemoragický a neurotoxický jed.Po plném zakousnutí se v místě objeví dvě drobné ranky, které jsou od sebe vzdáleny 5–10 mm podle velikosti hada. Rána v místě poranění je bolestivá a v některých případech její okolí postupně zarudne. Stává se také, že se zmije nezakousne úplně a na kůži zůstane jen jedna ranka a případně škrábnutí.

„Příznakem po zmijím kousnutí jsou zpočátku dvě malé ranky, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně.

Jak udělat terárium pro hada : Je nutné, aby terárium bylo dostatečně větrané – ze spodu u dvířek a u vrchu. Dno vysypte pískem smíchaným s rašelinou a do terária umístěte dekorace v podobě kořenů, kamenů a větví. Had by měl mít v ubikaci také nějaký úkryt, kde bude moci přes den odpočívat.

Jak vybavit terárium pro krajtu : Jak by mělo vypadat terárium. Jelikož ve volné přírodě krajty vyhledávají spíše tmavé a stísněné prostory, nepotřebují příliš velké terárium. Minimální velikost pro jednoho jedince je však 100x50x60 cm a 150x50x80 cm pro pár. Důležitou součástí ubikace jsou úkryty – duté kmínky, kousky kůry, kořeny či květináče.

Jak se chovat kdyz Potkam zmiji

Lidé by prý, když zmiji potkají, neměli hlavně panikařit. „Zmije je chráněný tvor, a tak nějaké ubíjení klacky či kameny není přípustné. Člověk by měl zachovat chladnou hlavu, pokud je zmije blízko obydlí a dotyčný se hadů nebojí, může ji nějakým způsobem lapit a odvézt jinam.

První pomocí je zajistit úplný odpočinek. Je nutné rozepnout límeček košile, manžety a pásek a zajistit pokousanou končetinu. Pokud se jedná o paži, měla by být umístěna v závěsu, aby se zabránilo jejímu pohybu při chůzi.Loví hlavně obojživelníky a ryby, a proto se při slídění po kořisti zdržují v okolí vod a mokřadů. Velmi často vstupují přímo do vody, kde obratně a vytrvale plavou a potápějí se.

Jak velká muze být užovka : Užovka červená je užovkovitý nejedovatý had, který se vyskytuje na jihu a jihovýchodě USA a severu Mexika. Velikost dospělých jedinců se pohybuje od 110 cm do 160 cm. Výjimečně může tento had dorůstat do 180 cm.