Jak se zbavit skvrn na Utěrkách?
Kyselina citronová vybělí a odstraní nečistoty. Zašedlé a flekaté utěrky umí vyčistit i kyselina citronová. Opět nalijte vodu do lavoru, přisypte dvě lžíce kyseliny citronové, lžíci jedlé sody a dvě lžíce pracího prostředku pro bílé prádlo. Utěrky namočte do tekutiny a druhý den vyperte v pračce.Vezměte si lavor a napusťte do něj teplou vodu. Do ní nasypejte tři lžíce jedlé sody, lžíci kuchyňské soli a trochu pracího prášku nebo gelu. Do roztoku naložte znečištěné utěrky a nechte je tam 30 minut namáčet. Pokud jsou hodně zašlé, můžete lavor vyměnit za hrnec a utěrky v roztoku vyvařit po dobu 20 minut.Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.

Jak vyprat utěrky v pračce : Je to kvůli tomu, že dobře váže nečistoty a díky němu následně utěrky snadno vyperete v pračce. – v pračce perte na 40-60-90°C – vždy se řiďte doporučením výrobce. Zejména u barevných utěrek je potřeba správně pečovat o jejich barevnost. Na příklad u našich utěrek doporučujeme prát v pračce na 40 °C.

Jak často prát utěrky

Jak často prát: Utěrky. Stejně jako vlhké ručníky i utěrky jsou časovanou bombou a hrozbou pro naše zdraví. Optimální doba pro výměnu se pohybuje v rozmezí tří až pěti dnů v případě, že je utěrka použita pouze na dosušení umytého nádobí.

V čem vyprat utěrky : Šetrnější je namočit flekaté utěrky do lavoru či kýble s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali hrnek prášku na praní, dvě lžíce sody a 2 lžíce oleje. Poslední přísada zní možná trochu nelogicky, ale olej k sobě dobře váže nečistoty. Když pak utěrky propláchnete a vyperete na 40 – 60°C, mastné nijak nebudou.

Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.

Pokud necháte mokré ručníky v pračce dlouho, tak pak po vyndání budou zapáchat a dost možná také plesnivět. Ihned je tedy přesuňte do sušičky nebo na věšák, kde mají hodně místa. Pokud máte ručníky nové, ujistěte se, že je perete správně.

Na jakou teplotu prát utěrky

Praní v pračce

Bílé utěrky lze prát i na 95 °C (většinou není ani potřeba). Barevné perte na 40–60 °C. Vždy si ale prohlédněte štítek, který vás o péči přesně informuje. K vyprání stačí běžný prací prostředek.Špinavé či zašlé utěrky vyvaříte tak, že přivedete k varu vodu ve velkém hrnci. Do vřící vody nastrouháte mýdlo na praní, přidáte utěrky a necháte hodinu mírně vařit. Po vytažení budou utěrky čisté a voňavé.Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Proč nevoní prádlo z pračky : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.

Jak vyčistit zašlé ručníky : Do bubnu pračky nalijte hrnek octa (cca 150 – 200 ml) a pusťte pračku na běžný program. Ocet odstraní skvrny, nečistoty, ale také zápach z ručníků. Jako bonus pročistí samotnou pračku. Octového aroma se bát nemusíte, pokud v octu neperete každý týden.

Proč prát na 60

Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků. Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny. Barva by měla zcela zmizet.

Proč smrdí prádlo ve skříni : Při dlouhodobém skladování čistého oblečení může vznikat ve skříni zatuchlý zápach hned z několika důvodů. Nejčastější příčinou je kromě příliš dlouhého skladování také nesprávné uchovávání. Skříň musí být dobře větraná, aby v ní mohlo docházet k dostatečné cirkulaci vzduchu.