Cítíme-li vinu za konkrétní čin, tak existuje základní věc: odčinění. „Uděláš něco hezkého, co bys normálně neudělal. Vyrovnáš nějak tu škodu, křivdu. Velmi to psychologicky pomáhá se pocitů viny zbavit,“ vysvětluje džňána jogín Michaela.Jak odmítnout a necítit se provinile
- Vyznačit druhým pásmo své bolesti. (Pokud ve vztazích jenom dáváte, přitahujete lidi, kteří chtějí jenom brát.
- Netrpět vlastní zneužívání.
- Držet své nároky.
- Trvat na skutečných činech, ne pouhých omluvách.
- Dát najevo, že nežijete v iluzích o člověku.
Deset tipů, jak si užít Vánoce a nemít výčitky
- Udělejte si volno.
- Mlsejte zdravěji.
- Dopřejte si čerstvé potraviny.
- Alkohol s mírou.
- Nezapomínejte na pohyb.
- Udělejte si čas na spánek.
- Pitný režim.
- Nemějte výčitky.
Jak odčinit vinu : Zatímco vinu lze odčinit lítostí a zpovědí, trest pokáním. V křesťanské tradici se setkáváme dále s pojmem očistec, kterým je nazýván proces, ve kterém duše před vstupem do nebeského stavu prochází očištěním od svých hříchů.
Jak říkat ne bez pocitu viny
Tato kniha vás jednoduše naučí jak se vyhnout nepříjemným věcem. Osvojíte si umění říkat ne a neztratit přitom sympatie. Budete mít více volného času, více radosti ze života a budete se moci zabývat jen tím, co je pro vás důležité.
Co jsou vycitky svědomí : Výčitky svědomí ( sebeobviňování ) Podle psychologů znamená pocit viny subjektivně prožívané přesvědčení vztahující se k minulosti, v němž si dotyčný myslí (někdy i nesprávně), že něco zavinil, trpí výčitkami svědomí, trápí se a očekává trest.
Naopak sousloví špatné svědomí označuje stav mysli, kdy dotyčný má pocit, že provedl něco špatného, za co by se měl stydět, i když o tom nikdo jiný neví.
Vzdejte se představy, že máte být bez pocitu viny
Místo toho si své pocity uvědomte, uznejte je a odpusťte si. To je první krok k tomu, abyste se s nimi dokázali lépe vyrovnat. Teprve až přestanete věřit, že pocit viny je něco špatného, můžete se přestat cítit provinile.
Jak říct slušně ne
Říct NE není vždy sobecké
Na počátku učení se říkat NE stojí člověk vždy před zrcadlem vlastní duše. Je bytostně důležité uvědomit si, že říkat NE nemusí mít se sobectvím vůbec nic společného. Právě obavy ze sobeckého jednání jsou častým důvodem toho, že mnozí nejsou schopni dotaz, prosbu či nápad odmítnout.Nebojte se nesouhlasit, naučte se říct „ne“.
Říct někomu „ne“ může být někdy náročné a nemusí se nám to dařit. Může však pomoci ocenit druhého, pochválit jej. Můžete říct: „To je zajímavá myšlenka, zároveň si myslím, že…“. Naučte se říkat „ne“, aby vaše „ano“ za něco stálo.Naučte se říkat ne bez jakéhokoli vysvětlování První krok, který musíte učinit ke svému vlastnímu svobodnému životu, je nalézt odvahu odmítnout požadavky ostatních. Pokud se naučíte říkat ne, postupně přestanete mít i výčitky svědomí a po všech stránkách se vám uleví. Základem je říct ne a nikomu dál nic nezdůvodňovat.
Prohlášení „Mám čisté svědomí“ se mnohdy používá jako důkazní argument, že člověk není vinen tím, co je mu druhými vytýkáno. Svědomí člověka ale se skutečnou vinou souvisí jen nepřímo.
Jak se zbavit nepříjemných pocitů : Rozhlédněte se kolem a řekněte si pro sebe pět věcí, které v tuto chvíli reálně vidíte. Změňte polohu nebo se projděte. Získejte pro sebe o dané situaci dostatek informací. Zklidnění a pocit jistoty.
Jak slušně odmítnout : Jak zdvořile odmítnout
- Nejprve se omluvte. Může se to zdát jako zvláštní rada, zejména pokud jste objektivně neudělali nic špatného.
- Nechoďte kolem horké kaše.
- Použijte skutečná slova.
- Řekněte NE dvakrát, pokud musíte.
- Přepošlete je někomu jinému.
- Zrcadlete jejich požadavky.
- Nabídněte jinou alternativu.
- Vraťte se k nim.
Co je opak asertivity
Jaký je opak asertivity Opakem asertivity je pasivní nebo i agresivní jednání. Pasivní člověk nedokáže formulovat ani sdílet své požadavky.
Dejte důrazně najevo, že víte, co chcete, a za tím si jdete. NE, prostě ne – bohužel nastanou situace, kdy se vás bude osoba snažit přesvědčit za každou cenu, až to bude velmi nepříjemné. V takovém případě se nebojte říci razantně své NE, vždyť máte právo rozhodovat se sám za sebe. I když se vám třeba jenom nechce.Mluvte o svých problémech
Většina lidí se negativním myšlenkám brání tak, že se snaží na ně nemyslet, nemluvit o nich, nerozebírat je. Ovšem tímto způsobem se v hlavě i nadále drží a neustále se vracejí zpátky. Možná jste si už sami všimli, že pořekadlo „sdílená bolest, poloviční bolest“ má něco do sebe.
Jak se zbavit myšlenek na smrt : Pět způsobů, jak zastavit černé myšlenky a dostat je z hlavy
- Mluvte o svých problémech. Většina lidí se negativním myšlenkám brání tak, že se snaží na ně nemyslet, nemluvit o nich, nerozebírat je.
- Sepište své negativní myšlenky.
- Soustřeďte se na to dobré
- Rozptylte se něčím.
- Praktikujte „mindfulness“