Jak se zbavit popraskaných koutku?
Vysušené rty a prasklý koutek doporučuji mazat speciálními gely. Skvěle se hodí například Dexilip gel, který pečuje o popraskané koutky, ošetřuje je, hydratuje, chrání a urychluje jejich hojení. Poraněný koutek neškrábejte ani neolizujte – mohla by se do něj zanést infekce.Pomoci může také propolisová tinktura nebo tea tree olej a aloe vera. Prababičky měly na popraskané koutky recept, který sice nevypadá hezky, ale prý je stoprocentně účinný: nanesly na koutky maz z vlastního ucha. Do druhého dne by mělo být po problému. Mezi babské rady patří také potírání ran čerstvým česnekem.Vašim rtům nejvíce svědčí včelí vosk a med, jojobový olej, bambucké máslo nebo avokádový olej. Při hojení popraskaných rtů pomáhá vitamin E a vitamin A. Krátkodobou úlevu přináší i vazelína nebo parafín, které rty promastí a vytvoří film. Do pokožky se ale nevstřebávají a rtům pak chybí hydratace.

Co na prasklé koutky : Ideální mast na popraskané koutky obsahuje panthenol či zinek v kombinaci s antiseptickými přísadami. Mast na koutky je potřeba nanášet několikrát denně, nejlépe tak, aby na koutku byla stále dostatečná vrstva. Tak zajistíte optimální prostředí pro hojení a omezíte případné další praskání koutku.

Jak dlouho se leci praskly koutek

I přes důslednou péči může léčba prasklých koutků trvat i několik týdnů. Bolestivé prasklinky se tvoří v koutcích rtů vždy, když jim něco důležitého chybí. Nemusí jít pouze o důsledek typického sychravého podzimního a mrazivého zimního počasí, ale také nedostatek cenných vitamínů a minerálů či tekutin.

Proč se dělají koutky : Praskání ústních koutků bývá obvykle způsobeno přílišným napětím kůže a její nedostatečnou pružností. Mezi další důvody může patřit zeslabení tloušťky pokožky v daných místech, např. vlivem vrásek v oblasti ústních koutků, stařeckým ochabováním kůže nebo špatně přiléhajícími zubními protézami.

Jelikož rty potní ani mazové žlázy nemají, je pro ně obtížnější přitahovat a udržovat potřebnou vlhkost, a může tak docházet k jejich vysušení. K suchým rtům dochází i vlivem stárnutí. S přibývajícím věkem se pokožka rtů mění, je tenčí, ztrácí schopnost zadržovat vlhkost a rty jsou tak ještě náchylnější k vysušování.

Popraskané koutky

  • L-MESITRAN Soft 15 g. Zdravotnický prostředek.
  • ACTIMARIS Gel na hojení ran 20 g. Zdravotnický prostředek.
  • HERBACOS Calcium panthotenát mast 100 ml. Kosmetický přípravek.
  • L-MESITRAN Soft 250 g. Zdravotnický prostředek.
  • L-MESITRAN Soft 50 g. Zdravotnický prostředek.
  • ACTIMARIS Sensitiv roztok na hojení ran 1000 ml.

Proč mi praskají koutky

Praskání ústních koutků bývá obvykle způsobeno přílišným napětím kůže a její nedostatečnou pružností. Mezi další důvody může patřit zeslabení tloušťky pokožky v daných místech, např. vlivem vrásek v oblasti ústních koutků, stařeckým ochabováním kůže nebo špatně přiléhajícími zubními protézami.Praskání ústních koutků bývá obvykle způsobeno přílišným napětím kůže a její nedostatečnou pružností. Mezi další důvody může patřit zeslabení tloušťky pokožky v daných místech, např. vlivem vrásek v oblasti ústních koutků, stařeckým ochabováním kůže nebo špatně přiléhajícími zubními protézami.Pokud Vás trápí koutky, doplňte tělu vitamíny ze skupiny B konkrétně vitamín B6, který chrání tělo před kožními chorobami a také před popraskanými rty a koutky. Vyzkoušejte vitamíny B od značek Natures Aid a Noventis. Ve stravě vitamíny ze skupiny B naleznete v kvasnicích, ořeších či semenech.

Trápí vás suché a popraskané rty Mějte po ruce balzám na rty, například Ellie Balzám na rty regenerační (koupit v e-shopu), vyhněte se hodně slaným a kořeněným jídlům a doplňte vitaminy skupiny B. Mazat rty můžete také bambuckým máslem, přípravky se včelím voskem, medem, olivovým nebo kokosovým olejem.

Co na Mokvajici koutek : v případě, že Vám již koutky mokvají doporučuji používat Fungicidin mast, která je určená přímo na mokvají rány. Nanáší se v tenké vrstvě 2-3x denně až do zhojení (ne však déle jak 14 dní).

Co chybi kdyz se delaji koutky : Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem a i dospělým prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6). Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, je možné si dopomoci vhodnými doplňky stravy.