Jak se zbavit podvýživy?
Výživová doporučení při podváze

Dávejte přednost potravinám s vysokým obsahem energie, jako jsou ovocné šťávy, ořechy či banány. Jezte alespoň pět „malých“ jídel denně. „Velká“ jídla totiž mohou lidem s podváhou způsobovat nevolnost. Usilujte o zdravou a vyváženou stravu.Podvýživu způsobuje především nedostatek základních živin, minerálů a vitamínů. Příčinou přitom vždy nemusí být pouze nedostatečné množství potravy, ale také její nevyhovující pestrost či kvalita.Podvýživa se vyskytuje běžně v nemocnicích až u třetiny osob (prakticky u všech vážných onemocnění), proto je třeba systematicky po podvýživě pátrat a včas zahájit umělou výživu (sipping – popíjení, enterální výživa nebo parenterální výživa).

Kdy je podvýživa : Podvýživa je definována jako stav, kdy tělo nedostává nezbytné živiny pro své normální fungování. To může být důsledkem nedostatečného příjmu potravy, špatné absorpce živin nebo nadměrných nutričních potřeb kvůli nemoci. Podvýživa zahrnuje jak hladovění a výživové nedostatky, tak i nadměrný příjem určitých živin.

Jaké jsou zdravotní rizika podváhy

Studie provedená na velkém počtu lidí ukazují, že čím více hodnota BMI posouvá od normálních hodnot výše, tím je vyšší riziko vzniku řady onemocnění, jako vysoký cholesterol, cukrovka typu 2, srdeční choroba, mrtvice, vysoký tlak, onemocnění žlučníku, artróza a onemocnění kloubů.

Co jíst na přibírání váhy : Ovoce a zelenina – jezte potraviny, které nejsou vodnaté, např. jablka, banány, ananas, mrkev, kukuřice, hrášek atd. Další jídla: kuře, krůta, vepřové, hovězí, ryby, luštěniny, sýr, cottage cheese, tvaroh, řecký jogurt, celozrnné těstoviny, batáty, ovesné vločky, vajíčka,…

Léčba podvýživy

Léčba závisí hlavně na tom, co malnutrici zavinilo. Pokud se jedná například o podvýživu způsobenou nějakým onemocněním, je hlavní onemocnění vyléčit a současně pacientovi zajistit nejoptimálnější přísun živin (například různými nutričními nápoji nebo výživou aplikovanou nitrožilně).

Jídelníček na přibrání váhy

Ovoce a zelenina – jezte potraviny, které nejsou vodnaté, např. jablka, banány, ananas, mrkev, kukuřice, hrášek atd.

Jak zjistit jestli má člověk nadváhu

Nadváha je již od obvodu pasu 94 cm u mužů a 80 u žen. Tloušťka a zvýšené zdravotní riziko jsou od obvodu pasu 102 cm u mužů a 88 u žen. Tyto míry už jsou velmi rizikové. Přesnější výpočet skýtá takzvaný BMI – body mass index, kdy současná hmotnost se vydělí mocninou výšky v metrech.Co je nadváha, co je obezita Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) má nadváhu člověk, jehož index tělesné hmotnosti (BMI) přesahuje hodnotu 25 kg/m2.Po čem se nejvíce tloustne Odpověď je jednoduchá. Potraviny s vysokým obsahem cukru, které nám nejvíc chutnají. Takových potravin je nespočet, stejně jako potravin, o kterých ani netušíme, že mají vysoký obsah kalorií v jídle, patří mezi nejkaloričtější potraviny a že se po nich tloustne.

Jak rychle a zdravě přibrat na váze

  • Správný příjem kalorií
  • Zkuste protein na přibírání
  • Nevynechte ani sacharidy, třeba gainery.
  • Jezte častěji, a hlavně kvalitní jídlo.
  • Nezapomeňte na silový trénink.
  • Dopřejte si kalorické nápoje.
  • Regenerujte.

Jak zjistit jestli mám nadváhu : BMI (Body Mass Index) neboli index tělesné hmotnosti se používá k přibližnému určení, jestli má člověk ideální tělesnou hmotnost, podváhu nebo nadváhu. Index pro dospělé spočítáme tak, že vydělíme hmotnost v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech.

Jak zjistím že mám nadváhu : Zjistěte to jednoduše pomocí naší BMI kalkulačky. Stačí zadat údaje pro výpočet BMI a máte výsledek. Normální hodnota BMI se pohybuje v rozmezí 18,5-25. Hodnoty pod 18,5 signalizují podváhu či podvýživu, hodnoty nad 25 signalizují nadváhu, nad 30 obezitu.

Kdy by se měl člověk vážit

Obecně se doporučuje provádět vážení vždy po ranní návštěvě toalety a bez ošacení. Na váze byste měli stát rovně na plných chodidlech, není vhodné se předklánět, či přenášet váhu ze špiček na paty. Než osobní váha naměří výsledek, stůjte klidně a nehýbejte se.

Za normální hmotnost je považována hodnota BMI mezi 18,5 a 25. Většina populace mívá nadváhu, jejich BMI se pohybuje mezi 25 a 30. Jako obezita prvního stupně se označuje BMI 30 až 35, obezitu druhého stupně pak představuje hodnota 35 až 40. Pokud BMI přesáhne 40, jde o obezitu třetího stupně.Na vzniku nadváhy nebo obezity se může podílet celá řada faktorů. Často jsou to nesprávné stravovací návyky, případně některé psychologické aspekty, jako je stravování ve stresu. Obezita může souviset rovněž s některými onemocněními (např. s poruchami štítné žlázy) a genetickými faktory.

Kdy tělo spaluje tuk : Nastává, když jíme velmi málo sacharidů a tělo spálí i veškeré uložené sacharidy (glykogen). Na rozdíl od spalování cukrů má režim spalování tuků řadu výhod: méně chutí na sladké (a na jídlo obecně), jasnější mysl, stálá energie a lepší kontrola tělesné hmotnosti (díky ketóze dochází ke svalování tukové tkáně).