Co dělat, když dítě provokuje Dítě může provokovat zejména proto, že si testuje hranice. Pozor dávejte na to, jak dáváte najevo, že už hranice překročilo. Ujistěte se, že vám rozumí a ví, co od něj čekáte.Jeho pozornost stále přitahují různorodé věci okolo jen ne to, co ho lákat má. Experti v oblasti vývoje dítěte uvádějí, že v průměru by dítě ve věku 4 až 5 let mělo být schopno se soustředit na úkol po dobu dvou pěti až dvaceti minut, případně více, v závislosti na úkolu. Toto pravidlo ovšem vždy závisí na situaci.Pomoci dítěti vyjádřit, co vedlo k incidentu. Vyjasněte si situaci a snažte se držet se faktů. Můžete se jenom ptát, nebo také nabízet svůj pohled na věc, to záleží na situaci a na dítěti. Vyhněte se ale rozvláčným, zmateným debatám a vysvětlování, a k ničemu je také argumentace na téma „kdo za to může”.
Jak říct dítěti ne : Odmítejte projevy a chování, ne dítě samotné
Mnohem nezbytnější ale je dát dítěti najevo, že neodmítáme jeho samotného. „Proč jsi tak hrozně zlobivý!” „Přestaň, nebo se z tebe zblázním.” „Jenom ošklivé děti takhle povykují. “ Všechny tyto věty jsou nejen naprosto k ničemu, ale dokážou dítěti opravdu ublížit.
Jak se projevuje porucha pozornosti
Je impulzivní, u ničeho dlouho nevydrží, je neklidné pohybově i v ústním projevu. Může mít potíže v učení, ve čtení a psaní, ve vztazích s vrstevníky i v rodině. Zlobí – narušuje hranice ostatních lidí, vyvíjí nadměrnou činnost, kterou často nedokončuje.
Co pomaha na pozornost : Doplňky stravy na podporu pozornosti
Svou pozornost můžete podpořit i pomocí vhodně zvolených doplňků stravy nebo bylinek. Na podporu pozornosti se s oblibou používá například ženšen, kofein, Ginkgo biloba, rozchodnice růžová, Brahmi a cholin.
Na dítě nekřičte, nebijte ho, ale nastavte mu hranice
Při záchvatu vzteku se dítě projevuje agresivně (vztek = agrese). Dítě v amoku není soudné, je potřeba ho uklidnit. Tím, že na něj budete křičet, situaci spíš zhoršíte. Zachovejte klid, dejte mu čas a v první fázi vzteku nedělejte nic.
Dítě s hyperaktivitou má problémy se soustředit, a pokud aktivity střídáte, neumožníte mu, aby se zklidnilo. Proto se snažte vypozorovat rytmus dítěte a tomu přizpůsobte jeho pracovní řád. Dítě si může klidně i samo určit, jak dlouho je schopné se soustředit. Navržený program ale musíte důsledně dodržovat.
Proč děti hází věci na zem
Rozhazováním jídla děti komunikují
Házení jídlem může být pouze prostředkem k vyjádření toho, že dítě už více jídla nesní a jeho bříško je plné. Někdy takto děti reagují na nové potraviny, kterých barva nebo textura je pro ně neznámá a mají z nich obavy.Chcete-li, aby vás dítě poslouchalo nebo udělalo něco, co po něm chcete, měli byte při mluvení stát. Pokud naopak chcete, aby vám dítě něco vyprávělo a rozpovídalo se, měli byste být níž, než ono. Venku dítě například můžete vysadit na zídku, doma si lehnout na koberec a dítě nechat sedět na gauči.V dospělosti ADHD někdy zmizí sama od sebe, ale nevyplatí se na to spoléhat. Důsledky neléčené poruchy mohou být tristní. Pacienti jsou náchylnější k závislostem na drogách, dopouští se kriminálního, asociálního chování a mají problémy v sociálních vztazích.
Příznaky ADD
- problémy se zaměřením pozornosti na určitou činnost;
- roztržitost, snadný pokles soustředěnosti a obtížné dokončování úkolů;
- nepozorné naslouchání, tzv.
- opakované ztrácení osobních věcí;
- časté zapomínání (např.
- potíže s pořádkem a uspořádáním věcí;
- problémy se sociálními vazbami a emoční přecitlivělost.
Co pomáhá na poruchu pozornosti : Při poruchách pozornosti lze dítěti pomoci jak uspořádáním místa k odpočinku a učení, tréninkem pozornosti, tak i stravou nebo aromaterapií.
Co je nejlepší na podporu paměti : Uživatelé nejlépe hodnotí značky Gingio, Piracetam AL a Tanakan. Nejlépe hodnoceným produktem je Piracetam AL 1200mg tbl.
Jak reagovat na záchvaty vzteku u děti
Někdy stačí vztekající se dítě jen pevně chytit za ramínko a důrazně opakovat jeho jméno. Upoutat jeho pozornost, navázat oční kontakt, „donutit“ ho vnímat. Když vyvádí hodně, beze slov ho pevně obejměte a držte ho. Můžete mu šeptat do ucha chlácholivá slova.
Jakmile záchvat pomine, ujistěte dítě, že ho máte i tak rádi, ale také mu vysvětlete, proč jste museli udělat to, co jste udělali (proč jste odešli z místnosti apod.) Dítě by mělo cítit, že to, co udělalo, není zlé, ale že to je zbytečné a nedůstojné.Dbejte na dostatek vápníku. Vápník obsažený ve stravě prokazatelně působí na zklidnění – zdrojem je mléko, mléčné výrobky, ve vysokém množství je obsažen v máku, mořské ryby, slunečnicová a sezamová semínka, špenát, brokolice, sojové boby, fazole a přírodní neloupaná rýže.
Jak vychovávat své děti : Podívejte se na sedm tipů, které vedou k výchově s láskou a respektem.
- Buďte svému dítěti příkladem.
- Naslouchejte svému dítěti.
- Milujte své dítě bez podmínek.
- Veďte své dítě k samostatnosti.
- Nelžete a dodržte, co slíbíte.
- Omlouvejte se za své chyby.
- Smějte se spolu.