Jak se zbavit Žmolku v pračce?
Holicí strojek

Jedním z nejrychlejších a nejefektivnějších způsobů, jak odstranit žmolky z matrace, je použití holícího strojku, žiletky. Vyberte strojek s čistými holicími hlavicemi, abyste nepoškodili matraci.Jak vznikají žmolky

Ať už jde o vlákna na konkrétním kousku látky, či další vlákna, která se nejčastěji uvolňují a nabalují při praní. A právě při praní žmolky často vznikají. Dále také při nošení oblečení, zejména pak na částech, které se o sebe hodně třou nebo bývají takovému tření či otěrům o další povrch vystaveny.Ošklivě vypadající žmolky se tvoří nejčastěji na svetrech, ale i na dalších textiliích. Citlivé prádlo proto perte naruby. Pokud máte vyzkoušeno, že některý svršek pouští chlupy, perte ho v povlaku na polštář.

Jak prát bez žmolků : Na žmolky je kromě vlny náchylný i manšestr a fleece, ty byste také měli prát naruby při mírných teplotách do 30 °C. Bavlna se zase doporučuje prát v pračce na 40 °C až 60 °C. Vlákna se zachytávají v pračce, proto je potřeba pračku jednou za čas vyčistit.

Jak funguje odžmolkovač

Jak odžmolkovač funguje: Seřízne i jemné žmolky, ale nepoškodí látku. Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu.

Který materiál Žmolkuje : Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.

Jednoduše řečeno: čím větší tření, tím je pravděpodobnější, že se na oblečení vytvoří uzlíky nebo žmolky. Bohužel, při každém pohybu, chůzi nebo dotyku oblečení způsobíte určité tření. Kromě toho tento problém zhorší i samotná pračka a sušička. Časté praní, zejména při vysokých teplotách, způsobuje ztrátu barvy.

Návod, jak odstranit žmolky.

Čistý, vypraný, nezašpiněný svetr si položím na rovnou plochu. A to z toho důvodu, aby potom odžmolkovač krásně klouzal, úplně hladce přejížděl. Vyrovnám všechny ty záhyby. Pomalu začnu přejíždět odžmolkovačem přes ta místa, kde jsou ty žmolky.

Co na změkčení prádla

Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit. Jako bonus se vám díky tomu v pračce neusadí vodní kámen.Návod, jak odstranit žmolky.

Čistý, vypraný, nezašpiněný svetr si položím na rovnou plochu. A to z toho důvodu, aby potom odžmolkovač krásně klouzal, úplně hladce přejížděl. Vyrovnám všechny ty záhyby. Pomalu začnu přejíždět odžmolkovačem přes ta místa, kde jsou ty žmolky.Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Co na tvrdé prádlo : Prádlo je kvůli tvrdé vodě hůře vyprané. I když to zdánlivě vypadá jako velký problém, řešení je snadné: stačí vždycky k pracímu prášku přidat trochu sody na praní. Změkčíte vodu a tím pečujete o topné těleso a o kvalitu praní.

Proč mi nevoní prádlo z pračky : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.

Jak vybělit prádlo babské rady

Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.

Jednoduše přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo ji nasypejte rovnou do bubnu. Soda především změkčí vodu, která obvykle zešednutí prádla způsobuje. A jako bonus ještě odstraňuje vodní kámen z pračky.Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Co zničí pračku : Ano. Příliš tvrdá voda ničí pračku – topné těleso se rychle zanáší vodním kamenem a je jen otázkou času, kdy přestane fungovat. Prádlo je kvůli tvrdé vodě hůře vyprané. I když to zdánlivě vypadá jako velký problém, řešení je snadné: stačí vždycky k pracímu prášku přidat trochu sody na praní.