Důvodem, proč žmolky vznikají, je samozřejmě opotřebení. Při používání se zkrátka někdy vlákno z oblečení uvolní a tím žmolek vznikne. Druhým důvodem vzniku žmolků je samotné praní, které ovšem lze ovlivnit. Tvoří se v případě, když zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek.Jak žmolkům předejít Svetry perte naruby nejlépe v ruce pracím práškem určeným na jemné prádlo. Snažte se příliš je nedrhnout a co nejjemněji máchat. Pokud perete v pračce, navolte maximálně 30-40 °C.žmolek pevně zachycený ve struktuře textilie. Žmolkům na prádle lze poměrně snadno předcházet. Hlavní zásadou je prát oblečení naruby a nepřeplňovat buben pračky. Šetrnější jsou také nižší otáčky při ždímání.
Co na žmolky na oblečení : Pokud bojujete s většími žmolky, sáhněte po navlhčené drátěnce na nádobí. Dejte ale pozor na to, abyste látku nepoškodili. Houbičku na nádobí také můžete přidat do pračky, když perete svetry, šály a mikiny. Na houbičku se nachytají uvolněná vlákna, takže vaše oblečení zůstane potom stále jako nové.
Jak funguje odžmolkovač
Jak odžmolkovač funguje: Seřízne i jemné žmolky, ale nepoškodí látku. Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu.
Jak používat odžmolkovač : Návod, jak odstranit žmolky.
Čistý, vypraný, nezašpiněný svetr si položím na rovnou plochu. A to z toho důvodu, aby potom odžmolkovač krásně klouzal, úplně hladce přejížděl. Vyrovnám všechny ty záhyby. Pomalu začnu přejíždět odžmolkovačem přes ta místa, kde jsou ty žmolky.
Na žmolky je kromě vlny náchylný i manšestr a fleece, ty byste také měli prát naruby při mírných teplotách do 30 °C. Bavlna se zase doporučuje prát v pračce na 40 °C až 60 °C.
Důležité je rovněž používat šetrné prací programy, teplotu praní mezi 30-40 °C a nízké otáčky při odstřeďování. Pro odstranění této nevzhledné vady můžete buď použít speciální přístroj odžmolkovač, nebo sáhnout po nůžkách, holítku, izolepě či silonkách a dalších.
Jak se zbavit žmolků v pračce
Při praní a máchání dbejte na to, aby byla teplota vody stejná. Na žmolky je kromě vlny náchylný i manšestr a fleece, ty byste také měli prát naruby při mírných teplotách do 30 °C. Bavlna se zase doporučuje prát v pračce na 40 °C až 60 °C. Vlákna se zachytávají v pračce, proto je potřeba pračku jednou za čas vyčistit.Důležité je rovněž používat šetrné prací programy, teplotu praní mezi 30-40 °C a nízké otáčky při odstřeďování. Pro odstranění této nevzhledné vady můžete buď použít speciální přístroj odžmolkovač, nebo sáhnout po nůžkách, holítku, izolepě či silonkách a dalších.Jak žmolkování předejít Nejšetrnějším způsobem, jak se na co nejdelší dobu vyvarovat žmolkům, je ruční praní. Oblečení otočte naruby, použijte prací prášek na jemné prádlo a ručně vyperte. Co nejméně drhněte a máchejte.
Návod, jak odstranit žmolky.
Čistý, vypraný, nezašpiněný svetr si položím na rovnou plochu. A to z toho důvodu, aby potom odžmolkovač krásně klouzal, úplně hladce přejížděl. Vyrovnám všechny ty záhyby. Pomalu začnu přejíždět odžmolkovačem přes ta místa, kde jsou ty žmolky.
Který materiál Žmolkuje : Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.
Jak odstranit žmolky z látky : Namočte drsnější stranu houbičky a jemně potírejte, žmolky se budou na houbičku postupně nachytávat. S většími žmolky pomůže drátěnka na nádobí. Dejte ale pozor na to, abyste látku nepoškodili. Houbičku na nádobí můžete přidat do pračky ke svetrům, šálám a mikinám.
Jak odstranit žmolky z pračky
Čistěte pračku pravidelně.
Jednou za tři měsíce nechte pračku prát naprázdno jen s 240 ml destilovaného octa, který odstraní žmolky a nános nečistot. Po každém praní vyprázdněte filtr a jednou za pár týdnů jej vakuově vyčistěte a pak otřete navlhčenou kuchyňskou utěrkou.
Jak vznikají žmolky
Ať už jde o vlákna na konkrétním kousku látky, či další vlákna, která se nejčastěji uvolňují a nabalují při praní. A právě při praní žmolky často vznikají. Dále také při nošení oblečení, zejména pak na částech, které se o sebe hodně třou nebo bývají takovému tření či otěrům o další povrch vystaveny.Čištění pračky: Ocet může být také použit pro čištění a odvápňování pračky. Přidejte dva šálky bílého octa do bubnu pračky a nechte ji běžet na nejvyšší teplotě bez oblečení. 4. Zvýšení účinnosti pracího prášku: Přidáním malého množství octa do pracího prášku můžete zvýšit jeho účinnost.
Proč nedávat ocet do pračky : Po konzultaci se servisním technikem nám nebylo doporučeno toto čištění provádět, jelikož může dojít k poškození těsnící gumy a dalších pryžových a gumových částí vlivem kyseliny octové. Výměna těsnící gumy pak dle modelu a značky pračky vychází od 2500 Kč více. Za nás dáváme tedy čištění pračky octem palec dolů!