Jak se zbavit lišek?
Aby k odchytu lišky došlo co nejdříve, je potřeba ji připravit takovou dobrotu, které neodolá. Použít můžete syrové maso, ryby nebo speciální aromatickou návnadu s chutí a vůní ryb. Aby si liška získala důvěru, doporučujeme návnadu umístiti nejprve do okolí pasti a vyčkat, až ji liška sežere.Liška obecná

z Polska ji ale mít mohou. Obrana: Po kontaktu s domácími zvířaty si umýt ruce a pečlivě omývat i lesní plody. Při pokousání zvířetem kontaktovat lékaře.Lišky dávají přednost lovu brzy ráno před východem slunce a za soumraku. Pokud loví myším podobnou zvěř, nejprve určí místo výskytu sluchem, pak zaútočí až 5 m dlouhým skokem, v letu kormidlují oháňkou a zvysoka dopadají na kořist. Mršiny typicky požírají jen v pozdních večerních hodinách a v noci.

Co dělat s Liškou : Pokud budete v době útoku lišky doma, své slepice jistě uslyšíte, můžete tak hned zakročit a útok lišce překazit. Nastražit můžete i různé pasti a sklopce, ale nezapomínejte, že lišky jsou zákonem chráněn zvířata a zabíjet je trestné. Jakmile proto uvíznou ve vašem skopci, máte povinnost lišku odnést zpět do lesa.

Jak vypadá stopa lišky

Stopy lišky mají pravidelný elipsovitý tvar, výrazné drápy, a volný prostor mezi polštářky. Podobají se stopám středně velkého psa. Liší se tím, že prostřední prsty jsou vysunuty dopředu a stopa je tak podlouhlejší. ROZMĚRY: stopa 3-4 x 5 cm, délka kroku 20-40 cm, šířka kroku 5-15 cm.

Co přenáší lišky : Vzteklina se přenáší kontaminací rány infekční slinou nakaženého zvířete. Hlavním rezervoárem vztekliny v Evropě je liška obecná, od ní se často infikují psi. Pomocí orální vakcinace lišek byla vzteklina úspěšně eliminována v zemích západní a střední Evropy.

Nejlepším způsobem, jak zabránit lišce v napadení slepic, je zajistit, že slepice jsou v bezpečí a chráněny před liškou. To znamená, že slepice by měly mít k dispozici pevný a uzavřený kurník, který je odolný proti liščím zubům a drápům.

Liška obecná (Vulpes vulpes) je světově nejrozšířenější šelmou. Oblast jejího přirozeného výskytu se rozprostírá téměř po celé Evropě, Asii, Severní Americe a částečně i Africe a Austrálii. Navzdory tomu, že je tento huňatý masožravec populární pro své bystré smysly, ví se o jeho smyslových schopnostech vlastně málo.

Kolik je druhů lišek

Líska druhy. Tento rod obsahuje přibližně dvacet jednotlivých druhů, které se vyskytují především mírném až subtropickém pásmu. Na našem území najdeme hlavně nejznámější, planě rostoucí lísku obecnou. Sporadicky se zde vyskytuje také například líska turecká.Liška je krmí asi 40 dní. V tomto období již vycházejí z doupěte a skotačí nebo se vyhřívají na slunci. Při hraní vrčí a štěkají. Liška se o ně náležitě stará, aby je dobře nasytila​​, tak usilovně loví vše, na co natrefí.V našich podmínkách se dožívají nejvyššího stáří okolo 8 let, avšak jedinci staří 6 let představují pouze 1 – 4% populací.

Liška obecná (Vulpes vulpes; Linné, 1758)

Ve dne totiž vycházejí na lov obvykle pouze v době výchovy mláďat. Liška obecná se vyznačuje vysokou mírou inteligence a přizpůsobivostí. Přestože se jen u nás ročně uloví téměř 100 000 lišek, jejich počty se nijak nesnižují. Spíše naopak.

Kdy Steka liška : Hárání lišek probíhá v nejtužší zimě – v lednu a únoru. Tehdy lišáci opouštějí svůj revír a vyhledávají hárající lišky. Často jednu lišku honí i více lišáků, přičemž ten, který je nejblíže k lišce, zahání ostatní samce. Zejména v tomto období se po nocích ozývá vyjící štěkání lišek.

Kdy se páří lišky : Hárání (kaňkování) přichází zpravidla v lednu a v únoru. V té době se o jednu lišku uchází několik samců a toto soupeření bývá doprovázeno zápasy. Vlastní páření se odbývá většinou uvnitř nory většinou v lese, málokdy na otevřené ploše nebo v polích. Liška si noru buďto vyhrabe, nebo osídlí noru po jiné zvěři.

Kde spí liška

Běžně se jedná o monogamní zvíře, ale je prokázáno, že v některých oblastech se lišky pouštní sdružují do skupinek čítajících až 15 jedinců. Jedná se o zvíře noční, tudíž ve dne spí a odpočívá ve štěrbinách nebo vyhrabaných norách a v noci shání jídlo.

Lišky sice mají pachové žlázy, z nichž vylučují takový pižmový zápach. To je opravdu nepříjemné a právě to je asi důvodem, že se o liškách říká, že smrdí.Vlci mohou zadávit a sežrat lišku obecnou při potyčkách o kořist. V oblastech Severní Ameriky, kde je místy rozšířen kojot, má liška obecná snahu se oblasti rozšíření kojotů vyhýbat.

Co dělá liška za zvuk : Zvuk lišky se dá srovnat s hlasitým křikem, skřehotáním a štěkotem, který můžeme slyšet převážně v noci.