Jak se zbavit dusičnanů v akváriu?
Nejúčinnějším řešením je použití filtračního zařízení se silně bazickou náplní ANEX, která zachycuje iony dusičnanů (NO3) a následně je vyplavuje do sběrné nádoby nebo odpadu. Takové řešení je vhodné pro celý objekt – montuje se na vstup a tím zaručeně přefiltruje vodu v celém domě.Použitím správné filtrační techniky docílíte účinného snižování dusičnanů (výkonný odpěňovač, denitrifikační a sírový filtr, řasové refugium, peletový filtr, zeolitový filtr…). U odbourávání dusíkatých látek je také důležité hlídat optimální poměr dusíku, uhlíku a fosforu.Existují dva způsoby, jak dusičnany z vody odstranit, a to reverzní osmózou nebo specializovanými filtry na dusičnany, které obsahují iontovou pryskyřici, a ta na sebe dusičnany plně váže.

Jak snížit NO2 v akváriu : Pokud jsou tedy hodnoty NO2 10 mg/l a více, nemusí Vás dusičnany (NO3) ve vodě zajímat, protože bojujete o život ryb a musíte se snažit snížit hlavně dusitany (NO2). „ Do mého akvária jsem dávkoval velká množství Seachem Prime, aby jsem detoxifikoval dusičnany a dusitany.

Co způsobují dusičnany ve vodě

Co způsobují dusičnany ve vodě

Začnou ohrožovat vaše zdraví. V největším nebezpečí jsou především těhotné ženy a děti. I když dusičnany vylučujeme močí, při požití extrémní dávky dochází k otravě. Mezi příznaky dusičnanové intoxikace patří žízeň, průjmy, koliky a křeče.

Jak snížit NO3 v akváriu : Výskytu dusíkatých látek v akváriu se snažíme předcházet tím, že nepřekrmujeme ryby. Zároveň používáme kvalitní krmení, které neznečišťuje vodu. Dále 1x týdně odkalujeme nečistoty ze dna akvária a vyměníme 1/3 vody, 1x měsíčně vypereme filtr v odstáté akvarijní vodě a pravidelně doplňujeme bakteriální kmeny.

Výskytu dusíkatých látek v akváriu se snažíme předcházet tím, že nepřekrmujeme ryby. Zároveň používáme kvalitní krmení, které neznečišťuje vodu. Dále 1x týdně odkalujeme nečistoty ze dna akvária a vyměníme 1/3 vody, 1x měsíčně vypereme filtr v odstáté akvarijní vodě a pravidelně doplňujeme bakteriální kmeny.

Dusičnany NO3 bychom v akváriu měli stanovovat pravidelně každý týden. Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se.

Jak filtrovat dusičnany

Na odstranění dusičnanů, dusitanů a síranů se dají použít kuchyňské filtry (reverzní osmóza, nanofiltrace, nebo jiný filtr na dusičnany pro malý průtok), pokud vám stačí takto upravit vodu pouze v kuchyni pro pití, vaření, oplach ovoce, zeleniny apod. Tyto filtry najdete v kategorii kuchyňských filtrů.Jak zjistit množství dusičnanů ve vodě

Odeberte vzorek vody a odešlete ho do akreditované laboratoře. Tam vám udělají test na dusičnany ve vodě. Profesionální rozbor odhalí všechny nedostatky, které se ve vaší vodě mohou ukrývat.Kromě methemoglobinemie, se dusičnany a dusitany podílejí jako prekurzory na tvorbě silně účinných karcinogenních látek, které zvyšují riziko nádorových onemocnění trávicího systému a močového měchýře. Především jde o nemoci, jako jsou rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku.

Hodnota pH v akváriu během dne kolísá a to o 1-2 stupně. Je to díky asimilační činnosti rostlin. Během dne přijímají ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý (CO2) a vydávají kyslík, hodnota pH se zvyšuje. V noci přijímají rostliny kyslík a obsah CO2 ve vodě se opět zvyšuje, tím hodnota pH klesá.

Co znamená NO3 : Co je dusičnan (NO3)

Dusičnany (NO3) jsou produkovány bakteriemi ve filtraci a v jezírku při rozkladu odpadních látek , které produkují ryby, škodlivého čpavku a dusitanů. Dusičnany (NO3) nejsou pro ryby toxické, ale nadměrně vysoké hodnoty mohou ovlivnit jejich rozmnožování, vybarvení i zdravotní stav.

Proč ne kulaté akvárium : Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Co způsobují dusičnany

Pro dospělé osoby nejsou dusičnany v obvyklých koncentracích nebezpečné. Jsou téměř netoxické, neboť se docela rychle dostávají z organizmu močí. Otrava vzniká v případě požití extrémní dávky. Mezi příznaky dusičnanové intoxikace patří žízeň, průjmy, koliky, excitace a křeče přítomné do 3 až 7 hodin po expozici.

Hlavním zdrojem dusičnanů je pro člověka zelenina, voda a sušené maso. Přírozeně se dusičnany vyskytují v zelenině – špenátu, řepě, ředkvičkách, lilku, celeru, salátu, kapustě, listech tuřínu. Velký výskyt dusičnanů v zelenině je způsoben hnojením.V organismu se dusičnany rozkládají na dusitany a mohou se měnit na rakovinotvorné nitrosaminy. Mohou se rozložit i na oxidy dusíku, které se vážou na hemoglobin a způsobují omezený přenos kyslíku v krvi, což může v případě kojenců způsobit i smrt.

Co snizuje pH v akváriu : Jak snížit pH v akváriu Pokud chcete pH snížit, můžete použít dodávání CO2, které svědčí rostlinám. Pokud Vám to však nevyhovuje, lze využít japonských substrátů. Ty trvale hodnotu pH v akváriu snižují tak, aby byla vhodná pro tropické rybky a rostliny, které mají rády pH okolo 6,5.