Jak se zbavit diplopie?
Léčba. Vhodná léčba binokulární diplopie závisí především na příčině a podmínkách, které uvedené příznaky vyvolávají. Léčebné možnosti zahrnují cvičení okohybných svalů, zakrývání jednoho oka (vhodné řešení i u těžko řešitelných vad), korekce prizmaty a v těžších případech chirurgický zákrok.Pokud je šilhání spojeno s dioptrickou vadou, můžeme ji odstranit pomocí refrakční laserové operace nebo refrakční výměny nitrooční čočky. A poté následuje druhá operace, při které vás zbavíme šilhání.Může se objevit u krátkozrakosti, dalekozrakosti, u presbyopie, astigmatismu nebo u únavy očí způsobené častým koukáním se do monitoru. Rozmazané či mlhavé vidění způsobuje také zánět oka, částečky prachu či písku, migréna, pohmoždění oka nebo nízký krevní tlak.

Jak srovnat očí : Při menších velikostech tohoto typu šilhání někdy pomohou brýle s korekcí, která pomáhá vyvážit činnost okohybných svalů. V některých případech lze oči narovnat operačně. Plná pohyblivost oka se tak zřejmě neobnoví, ale operací se snažíme oči dostat do rovnoběžného postavení alespoň při pohledu vpřed.

Co jíst na zlepšení zraku

Potraviny pro zdravé oči

  1. Ryby.
  2. Listová zelenina.
  3. Citrusy, jahody, mango, ananas, kiwi, papája všechny jsou plné vitamínu C.
  4. Ořechy.
  5. Oranžové ovoce a zelenina.
  6. Plnotučné mléko, máslo a sýr, hovězí či kuřecí játra jsou výborným zdrojem retinolu, což je forma vitamínu A pocházející z živočišných potravin.

Jak postupovat u pacienta s Diplopií : První pomocí při diplopii je okluze jednoho oka, což pacient často sám „objeví” a využívá zavření oka jako okluzor. Druhou pomocí je zmíněné kompen- zační postavení hlavy, kterou vždy točí, ev. sklání ve směru maximální funkce postiženého svalu.

Jak lze léčit šilhavost

  • Nápravné kontaktní čočky nebo brýle: Pokud jsou příznaky šilhavosti jen mírné, lze dosáhnout zlepšení zraku jednoduše změnou brýlí nebo kontaktních čoček.
  • Použití prizmatických čoček: Jedná se o speciální čočky, které se používají na nápravu šilhavosti.


Příčiny šilhání

Existuje mnoho faktorů, které vedou k vývoji šilhání. Mezi hlavní příčiny patří dioptrické vady, poruchy inervace okohybných svalů, genetické predispozice nebo vrozené oční nemoci. Dalšími mohou být nervové choroby nebo psychické vlivy ovlivňující zrakovou dráhu v mozku.

Co dělat pro zlepšení zraku

Přečtěte si našich 5 nejlepších tipů, jak zlepšit zrak a udržet oči zdravé

  1. Naplánujte si pravidelné oční kontroly.
  2. Dopřejte svým očím odpočinek od digitálních obrazovek.
  3. Vyzkoušejte tato oční cvičení
  4. Jezte zeleninu a dodržujte zdravý životní styl.
  5. Chraňte své oči před UV zářením.

Pocit tlaku: Zánět je obvykle doprovázen pocitem tlaku v oku (bolest za okem). Snížená zraková ostrost: Zánět může vést k náhlému poklesu schopnosti vidět jasně a ostře. Zamlžené vidění: Postižení zánětem často způsobí zhoršené nebo zamlžené vidění v jednom nebo obou očích.Přečtěte si našich 5 nejlepších tipů, jak zlepšit zrak a udržet oči zdravé

  1. Naplánujte si pravidelné oční kontroly.
  2. Dopřejte svým očím odpočinek od digitálních obrazovek.
  3. Vyzkoušejte tato oční cvičení
  4. Jezte zeleninu a dodržujte zdravý životní styl.
  5. Chraňte své oči před UV zářením.


Jedním z nejefektivnějších způsobů je aplikace chladných obkladů nebo ledových sáčků na postiženou oblast, což pomáhá snížit otok a zklidnit podráždění. Důležité je také zajištění dostatečného odpočinku a spánku, které mohou výrazně přispět k redukci otoku.

Co prospiva zraku : Očím prospívá vitamin A (mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy, obilné klíčky), vitamin C (ovoce a zelenina), nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby), zinek (luštěniny, vaječný žloutek), selen (tuňák, česnek), karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin (listová zelenina a bobulovité ovocné plody).

Kdy jít k očnímu lékaři : K očnímu lékaři se objednejte na kontrolu pravidelně minimálně 1x za 2 roky. Je to možné bez doporučení praktického lékaře a i pokud nepociťujete žádné problémy se zrakem. Po 50. roce života pak doporučujeme kontroly u očního lékaře 1x za rok.

Co způsobuje dvojité vidění

Léčitelné příčiny dvojitého vidění obvykle zahrnují refrakční vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Syndrom suchého oka, slabost nebo ochablost očních svalů, šedý zákal nebo abnormality rohovky mohou také způsobit změny vidění.

Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější. Situace, kdy je jedno oko vychýlené směrem dovnitř, se odborně nazývá esotropie nebo esoforie.Optiky

Metoda Femto LASIK 20 900 Kč/oko
Metoda ReLEx Smile 24 900 Kč/oko
Povrchová laserová metoda– PRK 11 900 Kč/oko
– PRK Plus 14 900 Kč/oko

Jak se projevuje odchlípení sítnice : Příznaky odchlípení sítnice

Záblesky světla v jednom oku nebo v obou očích. Velké množství nových plovoucích skvrn (tmavé skvrny nebo klikaté čáry) Tmavý „závěs“ nebo stín na okraji zorného pole či pohybující se přes zorné pole. Náhlé rozmazané vidění