Jak se zbavit denivky?
„Snad nejlépe, po celou sezonu, prakticky od července až do konce vegetace, se přesazuje denivka. Když se rozhodnete ji přesadit a množit, prostě kus urýpnete, zakrátíte listy na polovinu a přesadíte. Zaléváte, a ona se chytne. Stejně tak hlíznaté kosatce.Hnojení: Před výsadbou můžete do půdy přidat kompost nebo dobře zralý hnůj, který zajišťuje živiny rostlinám. Během vegetačního období můžete pravidelně hnojit rostliny vyváženým hnojivem pro kvetoucí rostliny nebo specializovaným hnojivem pro Denivky.Kdy zasadit denivku Denivku v kontejneru můžete zasadit během celé sezóny, od jara do podzimu, nicméně ideálním obdobím je jaro nebo podzim. Po výsadbě dbejte na pravidelnou zálivku.

Jak se množí denivky : Množíme jednoduše, dělením trsů, v průběhu května a června, nebo pak až po odkvětu.

Jak stříhat Denivku

Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Kdy stříhat denivku Po úplném odkvětu odstraňte nad zemí stonky, které nesly květy. Denivka na zimu zata- huje, takže ji nijak stříhat nemusíte.

Proč mi nekvetou denivky : Pro svůj růst denivky preferují místo na plném slunci, dobře prospívají i v mírném stínu. V plném stínu nasazují méně květů a v některých případech nekvetou vůbec. Nejlepší místo pro pěstování je tam, kde mají alespoň 4 – 6 hodin slunce a mírné přistínění přes poledne.

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Denivky mají ztluštělé kořeny a hlíznatou bázi, z níž vyrůstá trs dekorativních zelených listů. Z přízemních pupenů vyraší dlouhé květní lodyhy a na nich květy podobné liliím, barevná škála je široká od téměř bílé či krémové přes mnoho odstínů žluté a oranžové, růžové po tmavě purpurovou až temně červenočernou.

Kdy množit trvalky

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.Po odkvětu je třeba ihned odstranit odkvetlé květní stvoly, a to odříznutím v místě, kde vyrůstá květní stvol z rhizomu.

Proč kala nekvete

Dalším důvodem je, že mají nevhodné podmínky, teplota je příliš vysoká, málo světla, málo vody. Pokud je rostlina pěkná zelená, má spoustu listů, znamená to, že jen neměla vhodné podmínky, tedy nízkou teplotu pro vytvoření kvetoucích toulců. Nevytváří standardní květ, je to v podstatě list.

Jak si vyrobit domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Jak často hnojit : Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

Co je to denivka

Denivka (Hemerocallis) je rod jednoděložných rostlin, který je podle taxonomického systému APG IV zařazen do čeledě asfodelovité (Asphodelaceae), kde přísluší do podčeledě Hemerocallidoideae. Některá data mohou pocházet z datové položky. Pro podobnost svých květů byly denivky často lidově nazývány (denní) lilie.

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.Namnožit trvalky můžete dvěma způsoby. Ze semínek (generativně), nebo vegetativně, tedy dělením trsů a oddenků, řízkováním či roubováním. Jaro je vhodným obdobím pro dělení rostlin. U druhů, které se rozrůstají do plochy, a u kterých je možné trs zčásti vyrýt a rozdělit, je to hračka.

Co na jaře s trvalkami : Na jaře byste měli trvalkový záhon zbavit listí a ostříhat zmrzlá květenství a zmrzlé listy. U vysokých trvalek seřízněte výhon z minulého roku až po zem; spodní listy ponechejte. Je důležité, aby seschlé výhony z minulého roku nebránily v růstu čerstvým, mladým výhonkům.