Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.Čím krmit cvrčky Cvrčci si rádi pochutnají na pšeničných klíčcích, otrubách, kukuřičném či pšeničném šrotu, rybí mouce či sušeném mléce. Dále jim můžete dopřát nějaké ovoce či zeleninu, například jablko, mrkev, okurku, cuketu nebo třeba brambory. Ovoce a zelenina skvěle poslouží i jako zdroj vody.Svléká se cca jedenáctkrát a dospívá ve 2-3 měsících. Délka života je maximálně 1-2 roky. Je to noční teplomilný živočich, všežravec, dává přednost zelenině, ovoci, chlebu, masu, ale může hladovět i 3 týdny.
Jak ulovit cvrčky : Základní pomůckou pro manipulaci s cvrčky je pinzeta. Taková pinzeta by měla být dostatečně dlouhá, viz fotografie. Koupit se dá v lékárnách, různých zverimexech či na teraburzách, kde bývá za nejpříznivější ceny. Pokud nejste v manipulaci s cvrčky zběhlí, nejjednodušší způsob manipulace je ve vaně.
Co odpuzuje cvrčky
odpuzuje: Krtci, hryzci, hraboši, rejsci, hadi.
Čím se živí cvrčci : Co žerou cvrčci Cvrčci sežerou téměř cokoli a živí se rostlinnou i živočišnou potravou. I když jsou cvrčci domácí krmný hmyz, potřebují vyváženou stravu složenou ze suché a vlhké složky. Čím kvalitnější je krmivo pro cvrčky, tím kvalitnější je živá potrava pro vaše terarijní zvířata.
Cvrčí přes den a zkraje noci, je-li dost teplo. Po spáření klade samička asi 600 vajíček dlouhým kladélkem do země u chodbičky nebo přímo do ní. Od června do půli července se líhnou nymfy a přezimují během desátého nebo jedenáctého instaru. K poslednímu svlékání dochází koncem dubna nebo počátkem května.
Samičky nory opouští a hledají cvrkající samečky a pak místa na kladení vajíček. U nás ho můžeme zaslechnout a pak lehce najít od konce dubna do srpna. Do června takto charakteristicky cvrká pouze cvrček, nejde jej proto s žádným jiným hmyzem splést.
Jak na chov cvrčků
Chov cvrčků
Cvrčky chováme v nádobách různého materiálu, nejvhodnější jsou skleněné nebo plastové nádoby s víkem, které brání úniku jedinců. Kvůli zvýšenému riziku plísní musíme zajistit i dobré odvětrávání. Jako podklad poslouží písek, lignocel nebo směs smíchaná s krmivem.Cvrčky chováme v dostatečném prostoru (např. 40 x 14 x 10 cm), v teráriu vyrobeného ze dřeva, skla, umělé hmoty, lepenky … Přikryjeme sklem nebo jemnou síťovinou. Nezapomínáme na větrání, ale dáváme pozor, aby cvrčci nemohli utéci.Cvrček stepní (Gryllus assimilis)
0,1 litru | 1 litr (včetně) | |
---|---|---|
Dospělci ( 2,5 – 3 cm ) | 50 Kč | 320 Kč |
Střední A ( 2 – 2,4 cm ) | 55 Kč | 340 Kč |
Střední B ( 1,7 – 1,9 cm ) | 70 Kč | 550 Kč |
Cvrčky chováme v dostatečném prostoru (např. 40 x 14 x 10 cm), v teráriu vyrobeného ze dřeva, skla, umělé hmoty, lepenky … Přikryjeme sklem nebo jemnou síťovinou. Nezapomínáme na větrání, ale dáváme pozor, aby cvrčci nemohli utéci.
Jak dlouho prezije cvrcek v bytě : V závislosti na teplotě se z vajíček vylíhnou larvy přibližně po 10 až 54 dnech. Nejrychleji se líhnou při teplotě 35 °C a nejdéle při teplotě 16 °C. Během následujících deseti až 35 týdnů se larvy asi desetkrát svléknou. Doba vývoje cvrčků závisí také na teplotě a na tom, jak dobře je krmíte a staráte se o ně.
Jak rychle se mnozi cvrcek : Cvrčci se rozmnožují po celý rok. Samičky žijí v dospělosti asi deset týdnů a během této doby nakladou 200 až 300 vajíček. Vajíčka cvrčků jsou bílá, úzká a asi dva milimetry dlouhá.
Jak dlouho vydrzi Cvrcci
Nymfy: Nymfy připomínají dospělce, nemají křídla, svlékají se 7-11 krát před dosažením dospělosti. Dospívají za 6 měsíců při teplotě 23°C, za 1 až 1,5 měsíců při teplotě 35°C. Dospělci: Dospělci se dožívají maximálně 1-2 let.
Vzhled: jak poznat cvrčky Cvrček domácí (Acheta domesticus) patří do podřádu kobylek a čeledi cvrčkovitých. Má dlouhá tykadla a jako všechny druhy cvrčků má kompaktní tělo, zakulacené břicho a dlouhé, silné zadní nohy. Tělo cvrčka je žlutohnědě zbarvené, na krku a hlavě má tmavé znaky.