Současnou léčbu syndromu chronické únavy by měl řešit psycholog. CFS provází pokles fyzické aktivity, proto lékaři doporučují při této nemoci udržovat alespoň jednoduché pohybové aktivity, aby nedošlo k úbytku svalové síly, k ochabnutí svalů, ke snížení kondice i k celkovému snížení odolnosti organismu.S chronickou únavou se doporučuje bojovat tak, že se snažíme eliminovat potenciální faktory, které ji mohou způsobovat – zbavit se stresu, posílit imunitu a přejít na zdravý životní styl. Dle nejnovějších poznatků může mít změna životního stylu radikální vliv i na zlepšení syndromu chronické únavy.Psychická únava se projevuje jinak. Vnímáme ji jako pocity totálního vyčerpání, kdy se špatně soustředíme, jsme ospalí, malátní, dochází ke zhoršení paměti a nechce se nám vůbec do ničeho. Můžeme mít potíže se spánkem, dostaví se změny nálad a nechuť k jakékoli činnosti.
Co proti únavě a vyčerpání : Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb (např. procházky, jóga, tanec), který vás bude bavit. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny a také dostatečný pitný režim.
Co zpusobuje chronickou únavu
Příčiny jsou stejné – dlouhodobé vystavení stresu, nedostatek odpočinku, často ve spojení s onemocněním, oslabenou imunitou. Ale i v některých životních etapách k nepřekonatelné únavě dochází, například v dospívání, v těhotenství a jindy.
Co pomáhá na únavový syndrom : Chronickému únavovému syndromu se můžete vyhnout při dodržování návyků zdravého životního stylu. Doporučujeme omezit stres, zdravě se stravovat, vyhýbat se toxinům. Pomůže i aktivní odpočinek ve formě sportu či přiměřeného cvičení.
Chronický únavový syndrom se v běžné praxi léčí na základě symptomů – na bolesti se předepisují analgetika, na únavu léky na zvýšení energie. Často pacienti dostanou léky na spaní či antidepresiva. Často se únavový syndrom utlumí, ale pak se navrací, člověk je tedy ve vlnách klidu a dalšího propuknutí symptomů.
Chybí vám železo nebo vitamin D
Únavu mohou také způsobovat nízké hodnoty vitaminu D a B12. Množství "déčka" v těle pomůže zvednout pobyt na slunci, zdrojem tohoto vitaminu jsou také mořské ryby, tvrdé sýry či mák. K doplnění vitaminu B12 vám zase pomohou živočišné produkty jako vejce, mléko, sýry a maso.
Jak vypadá nervové zhroucení
Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.Při pocitech únavy pravděpodobně nemáte na cvičení vůbec náladu ani sílu, ale z dlouhodobého hlediska je pravidelný pohyb účinným a zaručeným bojovníkem proti únavě. A nemusíte dřít do úmoru v posilovně, i patnáctiminutová procházka vám dodá dostatek energie.Snažte se chodit do postele každý den ve stejnou dobu, přečtěte si před spaním dobrou knížku (ideálně ne příliš složitou nebo sebevzdělávací) a místnost, kde spíte, důkladně vyvětrejte. Důležité také je, abyste na spánek měli absolutní tmu. TIP: Na kvalitu spánku má vliv i světlo.
8 potravin, které po ránu dodají energii.
- 1.) Celozrnné výrobky. Celozrnné pečivo, cereálie a kaše jsou vynikajícími zdroji komplexních sacharidů, které tělu poskytují postupné uvolňování energie.
- 2.) Ovesné vločky.
- 4.) Vejce.
- 5.) Jogurt.
- 6.) Banány.
- 7.) Ořechy a semínka.
- 8.) Avokádo.
Jak zjistit chronický Unavovy syndrom : Jak se chronický únavový syndrom projevuje
- nadměrná únava, tělesná i duševní
- únava i po odpočinku a běžných činnostech.
- pocity stálého horka nebo chladu.
- bolesti hlavy, svalů a kloubů
- potíže se spánkem.
- citlivost na zvuky a světlo.
- problémy s pamětí a se soustředěním.
- emoční nestabilita či deprese.
Jaká nemoc se projevuje únavou : Když tkáně o orgány nejsou adekvátně zásobeny kyslíkem, nastává stav únavy. Ten provází také sníženou činnost štítné žlázy, potravinové intolerance či nediagnostikovaná onemocnění srdce, onkologické či revmatologické choroby, systémový lupus nebo onemocnění tkání a svalů.
Jak se projevuje chronický Unavovy syndrom
Mezi hlavní příznaky patří:
migrující myalgie a artralgie, bolestivé stěhovavé parestézie, poruchy spánku, poruchy paměti a kognitivních funkcí (brain fog)
Za dlouhodobou únavou často stojí i špatné vstřebávání nebo nevyvážená strava s nedostatkem některých vitamínů a minerálů třeba hořčíku nebo železa, jehož deficit může vést až k anémii. Ruku v ruce s příznaky podzimní únavy spojenými s kratšími dny, kdy je méně světla, často přichází také stres a špatná nálada.Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.
Jak dlouho trva psychické zhrouceni : Příznaky začínající po traumatu mohou trvat od několika týdnů až po několik měsíců. Výjimečně ovšem příznaky traumatu trvají i déle než 6 měsíců. Jedná se o posttraumatickou stresovou poruchu, která vzniká jako odezva na stresovou situaci neobvykle hrozného nebo katastrofického rázu.