Nakládání do soli
Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.Příprava
- Svaříme vodu s octem.
- Kopr nasekáme nadrobno a zalejeme vychladlou převařenou směsí.
- Uložíme do lednice, v ní uzavřená sklenice vydrží klidně rok (mám vyzkoušeno).
- Kopr má příjemně nakyslou chuť a navíc můžete přidat i nasekané tvrdé konce (stonky).
Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.
Jak se zpracovává kopr : Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.
Jak dlouho zavařovat
Jak dlouho zavařovat
Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.
Jak se suší kopr : Kopr můžeme lehce sušit, nejlépe celé rostliny na dobře provětrávaném místě, kde tepltoa nepřesahuje 30 stupňů a můžete jej několik dní až týdnů skladovat i v lednici.
Čerstvý kopr dobře propláchneme vodou, pokrájíme na malé kousky a osolíme cca 80 g soli. Důkladně promícháme, namačkáme do sklenice a zasypeme zbytkem soli. Sklenici převážeme dvojitým celofánem a uchováme v temné a studené místnosti.
Kopr může mít v kuchyni všestranné použití. Nemusí být nutně jen součástí kulajdy a omáčky
- kopr.
- koprovka.
- kulajda.
- kysané zelí
- kvašáky.
- okurka.
Jak dlouho vydrží kopr
Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.Zavřete zip téměř úplně, kopr rozmístěte po celém sáčku v rovnoměrné vrstvě, uvolněte co nejvíce vzduchu a sáček úplně zavřete. Měli byste získat rovnoměrnou vrstvu. V této podobě jsou sáčky s mraženými bylinkami velmi vhodné pro skladování ve stohu v mrazáku.Latinské slovo copros znamená výkal nebo hnůj, coprinus je hnojník, copris chrobák a koprolálie je nadměrné a opakované užívání obscénních slov. Slovní obrat „v kopru“ je tedy uhlazenou formou častějšího „v …“, …pardon, přece tady nebudeme pěstovat koprolálii.
Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.
Kolik vody na zavařování okurek : okurky se zavařují na 80°C po dobu 20 min. Vodu stačí nalít opravdu do výše 3 cm nad rošt. K zalití okurek stačí použít studený nálev, prohřeje se postupně během nahřívání na zvolenou teplotu.
Jak dlouho sušit Máťu v sušičce : Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně. Bylinky je nutné vysušit důkladně.
Jak nakrájet kopr
Jak se krájí kopr
Jestliže máme kopr i s kořínky, tak ty odřízneme spolu s částí stonku, na které nejsou lístky. Kopr dáme do mísy, zalijeme vodou a promícháme, aby se z byliny dostaly případné zbytky hlíny.
Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.Kopr se využívá do hojně komentovaných jídel jako jsou koprová omáčka, kulajda a také k rybám, především k uzenému lososu. Má široké využití i v bylinkářství a tradičně jej také využíváme do zavařenin.
Na co je dobrý kopr : Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.