Jak se zavaří červená řepa?
Řepu omyjeme a uvaříme se slupkou do poloměkka (asi hodinu), oloupeme a rozkrájíme. Dáme do vymytých sklenic, zalijeme přecezeným nálevem, zavíčkujeme a sterilujeme asi 20 minut při 85°C (do bublin ve slenicích). Víčkem dolů a pod dekou necháme vychladnout.Řepu zalijeme nálevem, sklenice dobře uzavřeme a sterilujeme buď 20 minut při 85 stupních nebo 8-10 minut od bodu varu v hrnci s vodou vyloženým utěrkou nebo ručníkem. RADA: Domácí zavařování je zase in – a ještě nikdy nebylo tak snadné!Základní příprava. Červená řepa je v syrové podobě velmi tvrdá, vařením či pečením změkne. Potřebuje k tomu však notnou dávku času – malé řepy zpravidla kolem jedné hodiny, ty velké až hodiny tři. Když už řepu do kuchyně pustíte, vyplatí se vám tudíž připravit naráz více než jeden kousek.

Jak naložit červenou řepu : Uvaříme řepu doměkka, oloupeme, nakrájíme nebo nastrouháme s křenem. Přidáme ocet, cukr, olej, sůl, fenykl, anýz a promícháme. Podle chuti ještě upravíme cukrem, solí a octem. Plníme do sklenic a sterilujeme 20 minut.

Co se dělá z červené řepy

V kuchyni se červená řepa uplatňuje nejlépe syrová – výborná je odšťavněná s jablky nebo mrkví, nastrouhaná se hodí do salátů, na tenké plátky pokrájená jako carpaccio. Z hlediska nutričních hodnot řepa příliš neztratí ani tepelnou úpravou, výborná je pečená, jako příloha nebo základ pomazánek.

Jaké koření na červenou řepu : Červenou řepu lze okořenit kmínem, anýzem, fenyklem, skořicí, badyánem nebo hřebíčkem. S řepou můžete také nakládat kombinace se zelím nebo křenem. Ať už je recept jakýkoli, platí vždy pravidlo, že samotnou řepu je nutné před sterilizací uvařit, nejlépe ve slupce.

Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy. V lednici však vydrží výrazně kratší dobu – cca 4 týdny. V lednici řepa rychleji měkne a vysychá. Zachování dostatečné vlhkosti zajistí perforovaný sáček.

Očištěnou řepu vložíme do studené vody, kterou můžeme mírně osolit. Vaříme do změknutí. Jestli jsou řepy uvařené, zjistíme vpíchnutím špejle. Uvařenou řepu zchladíme ve studené vodě.

Jak dlouho vydrží vařená červená řepa

Po uvaření řepu sceďte, nechte lehce zchladout a ještě vlažnou oloupejte. Jak vidíte, na vařenou řepu si doma počkáte a není to zrovna večerní rychlovka. Z úsporných důvodů doporučuju vždy vařit víc než jen jeden kousek na pomazánku, ale rovnou víc kusů do zásoby. V lednici vařená řepa vydrží skoro týden.Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.Červená řepa se dá různými způsoby péct či gratinovat. Neváhejte ji ani dát na gril spolu s masem a dalšími druhy zeleniny. Výborně se k ní hodí různé sýry a čerstvé bylinky. Tato lehká jídla se hodí jak k obědu, tak k večeři, či jako pohoštění pro návštěvu.

Grilování vytáhne z řepy to nejlepší. Bobkový list, nové koření, hřebíček, tymián, kopr, ale i česnek a citrusová šťáva i kůra se s řepou milují. Starší řepa ocení při vaření přidat lžičku soli a lžičku cukru. Jinak ale vodu nesolte, řepa totiž obsahuje minerální soli.

Jak fermentovat červenou řepu : Řepu očistíme a nakrájíme na kousky velké cca 4cm. Přidáme 2 polévkové lžíce soli na 1 l vody. Následně necháme zalitou řepu vodou se solí fermentovat 7-10 dní v pokojové teplotě. Můžeme přidat i česnek nebo zázvor pro vylepšení chuti.

Jak škodí červená řepa : Červená řepa také obsahuje vysoké množství kyseliny šťavelové, která nepříznivě ovlivňuje metabolizmus vápníku a její soli, šťavelany, jsou základem jednoho typu močových a ledvinových kamenů. Nepříznivě na ledviny působí i přítomné puriny.

Jaké koření k červené řepě

K červené řepě se hodí křen, zázvor, kmín a bylinky jako je koriandr, kopr, petržel a pažitka.

Též má blahodárný vliv na krevní oběh a krvetvorbu.

  1. Gratinovaná červená řepa.
  2. Pomazánka z lučiny a červené řepy.
  3. Salát z červené řepy s nivou a ořechy.
  4. Carpaccio z pečené červené řepy.
  5. Klasický ruský boršč
  6. Palačinky z červené řepy.
  7. Čokoládový dort s červenou řepou.

Vařené bulvy jsou ovšem použitelné univerzálně. Dají se nakrájet na plátky a po dochucení můžeme servírovat Carpaccio z červené řepy. Stejně tak je můžeme nakrájet na kostky, nastrouhat, rozmixovat a použít je do salátů, pomazánek, koláčů, ale i dezertů.

Jak často se může jíst červená řepa : A:Doporučuje se konzumovat červenou řepu minimálně jednou týdně, aby získali všechny její zdravotní výhody. Řepa KJ může být jedním z nejzdravějších a nejoblíbenějších druhů červené řepy, kterou si můžete připravit.