Jak se zapojuje ampérmetr?
Ampérmetr zapojujeme vždy do série s prvkem obvodu, jehož proud chceme změřit. Na obrázku měří ampérmetr A1 celkový proud obvodu, ampérmetr A2 proud tekoucí rezistorem R2 a ampérmetr A3 proud rezistorem R3. Sériové připojení ampérmetru do měřeného obvodu.Ampérmetr zapojujeme sériově, to znamená, že ji zapojíme do obvodu. Zapojíme tak, že nastavíme největší rozsah. Pokud je výchylka malá, tak přepojíme na menší rozsah.Pro zjištění proudu se ampérmetr připojuje sériově k součástce, kterou chceme měřit. Rezistory v sérii protéká stejný proud (Obrázek 3). Ampérmetry běžně mívají zanedbatelný odpor, takže nemění parametry obvodu, ale zároveň jsou náchylné ke zkratování.

Jak se zapojuje voltmetr : Elektrické napětí se měří voltmetrem připojeným paralelně ke spotřebiči nebo k bodům, mezi nimiž se má měřit potenciální rozdíl. Proud se měří ampérmetrem připojeným ke spotřebiči sériově.

Jak funguje Ampermetr

Jak to funguje

Jakmile cívkou ampérmetru začne procházet proud, vznikne kolem cívky magnetické pole. Na osičce, která je pevně spojená s ručičkou ampérmetru, je zavěšen magnet, který je natáčen a přitahován magnetickým polem cívky. Podle toho, jak se ručička pohybuje, odečítáme velikost proudu.

Kolik ampér zabije : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.

Sériové zapojení

Při sériovém zapojení (= zapojení za sebou) se sčítají napětí jednotlivých baterií. Pro provoz 24 V palubní sítě je tak nutno zapojit do série dvě baterie s napětím vždy 12 V. Mějte, prosím, na zřeteli: Obě baterie musejí mít stejné typové označení.

Jak to funguje

Jakmile cívkou ampérmetru začne procházet proud, vznikne kolem cívky magnetické pole. Na osičce, která je pevně spojená s ručičkou ampérmetru, je zavěšen magnet, který je natáčen a přitahován magnetickým polem cívky. Podle toho, jak se ručička pohybuje, odečítáme velikost proudu.

Jak měřit ampéry Multimetrem

Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy). Svorky jsou obvykle popsány mezními hodnotami proudu a napětí jenž se při měření nesmí překročit.Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).Odběr změříš tak, že odpojíš minus pól od baterie. Mezi ten kabel a minus pól baterie vložíš multimetr a měříš to v ampérech.

Úrazy elektřinou, často i s fatálními následky, nejsou nijak výjimečné. Stačí, aby se lidské tělo dostalo do elektrického obvodu. Na výši napětí (volty) přitom tolik nezáleží, škodí proud – to jsou "ampéry". Bleskově zasáhne organismus (někdy jde opravdu o blesk), obvykle jako střídavý, ale někdy i jako stejnosměrný.

Kolik voltů může zabít člověka : Noviny zaznamenaly, že často protichůdná svědectví vyvolávají u veřejnosti pochybnosti o zákonu o popravě elektrickým proudem. Edison poté jednoznačně prohlásil, že 1000 voltů střídavého proudu snadno zabije kteréhokoli člověka, čímž část veřejnosti uklidnil.

Jak poznat paralelni a sériové zapojení : Při sériovém zapojení (= zapojení za sebou) se napětí jednotlivých baterií sčítají. Aby bylo možné realizovat palubní napájení 24 V, musí být sériově zapojeny dvě baterie s 12 V. Při paralelním zapojení se kapacity i proudy při studeném startu jednotlivých baterií sčítají.

Jak se počítá sériové zapojení

V sériovém obvodu protéká všemi součástkami stejný proud \(I\). Napětí na zdroji je rovno součtu napětí na spotřebičích, \(U_\mathrm{Z}=U_1+U_2\). Celkový odpor obvodu je roven součtu odporů na spotřebičích, \(R=R_1+R_2\).

Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy). Svorky jsou obvykle popsány mezními hodnotami proudu a napětí jenž se při měření nesmí překročit.Měření elektrického odporu

Elektrický odpor se obvykle měří přímo podle Ohmova zákona (jeho tzv. integrální formy), tedy tak, že se tělesem nechá protékat elektrický proud a změří se úbytek napětí, ke kterému dojde na tělese. Odpor se pak spočítá podle vztahu: R = U I {\displaystyle R={\frac {U}{I}}}

Jak zjistit proud v kabelu : Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).